שוטר מג"ב שפיקד על הפינוי האלים בגאולת ציון יועמד לדין משמעתי | צפו בתיעוד - 0404

שוטר מג"ב שפיקד על הפינוי האלים בגאולת ציון יועמד לדין משמעתי | צפו בתיעוד

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה על העמדתם לדין משמעתי של מפקד כוח מג"ב ושוטרת מג"ב, לאחר שעו"ד מנשה יאדו מחוננו הגיש תלונה על פינוי אלים וברוטאלי שהתרחש בגאולת ציון בבנימין לפני למעלה משנה, השניים יועמדו לדין בגין שימוש בכוח שלא כדין.

בתלונה פירט עו"ד יאדו כי בעת הפינוי, שנועד להחרים באגר שעבר במקום, נעשו השפרצה חוזרת ונשנית של גז פלפל מטווח אפס לפניהם של המפגינים, הפשטה של שני מפגינים, אלימות כללית, חטיפה של טלפון ממפגינה על מנת למנוע תיעוד ועוד.

בתלונה נגד השוטרים נכתב: "האירוע דוברר בתקשורת ודובר מג"ב הוציא מידע כוזב לפיו במהלך האירוע התבצע כביכול יידויי אבנים כלפי מג"ב, ומדובר בדיווח שווא שמהווה בין היתר עבירה של לשון הרע.

התלונה מוגשת בעיקר כלפי מפקד הכוח ונגד שוטרת, בשל האחריות הכללית של מפקד הכוח על האירוע והאלימות הפיזית האסורה שהפעיל בעצמו, ובשל אלימות מופרזת כדפוס חוזר ונשנה מצד השוטרת.

הסרטונים מוכיחים כי השימוש הוא פרוץ לחלוטין, מנוגד לנוהל, פוגעני, משפיל ויוצר תחושה כי כנגד מתנחלים לא פועלים הנהלים הכתובים אלא חלים כללים אחרים – כללי שטח אלימים".

בתיעוד האירוע ניתן לראות המעשים עליהם הוגשה התלונה כנגד השוטרים.

לגבי הפשטת המתיישבים נכתב כי ההפשטה נעשתה כאמצעי מדכא, ולא כחלק מפעולה שיטורית כלשהי. בנוסף, "קיימים תיעודים לאלימות כללית, הכאה באמצעות הנשק, גרירת נערות משערות הראש, ויש לברר את ההתנהלות ולשמוע את תלונות. כן דווח על כך שלא אפשרו לחובשים להגיע ולעזור במידי לפצועים, ולכאורה בלא הצדקה מבצעית".

עו"ד מנשה יאדו ברך על ההחלטה להעמיד את השוטרים לדין: "אנו מברכים את מח"ש על החלטתם. אנו יודעים שברמת השטח כבר מאז שהוגשה התלונה הוסקו מסקנות והופסק השימוש האלים בגז מדמיע. לגביי השוטרים הנילונים נמשיך לעקוב מול מחלקת המשמעת של המשטרה על מנת שהאישום לא ימוסמס, כפי שכבר מוסמס במקרים קודמים בהם טיפלנו. נוודא ונפעל בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו שמשטרת ישראל אכן תביא את הנילונים לדין לפני מותב תלתא של בית הדין המשטרתי למשמעת".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]