התשובה לטרור הטיקטוק? הצעת חוק למניעת הפצת סרטונים המעודדים אלימות הוגשה בכנסת - 0404
התשובה לטרור הטיקטוק? הצעת חוק למניעת הפצת סרטונים המעודדים אלימות הוגשה בכנסת

התשובה לטרור הטיקטוק? הצעת חוק למניעת הפצת סרטונים המעודדים אלימות הוגשה בכנסת

ח״כ אוריאל בוסו מש״ס הגיש היום (רביעי) הצעת חוק בעקבות מה שמכונה "טרור הטיקטוק", תופעה מכוערת המתרחבת לאחרונה בה ערבים מכים ומשפילים יהודים ומעלים את התיעוד לרשת החברתית.

לפי הצעת החוק הפצת סרטונים ותכנים אלימים או המעודדים לאלימות והסטה ברשתות החברתיות, יהוו עבירה פלילית לפי הגדרות הדין של עבירות תקיפה בחוק העונשין שדינם עד שלוש שנות מאסר.

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב: "לאחרונה נפוצה תופעה פסולה במדינת ישראל ההולכת ומתעצמת מיום ליום של שיח אלים ומסית כנגד ציבורים על רקע מגזרי או עדתי באמצעות הרשתות החברתיות אשר מופצות במסגרת סרטוני צחוק וקלות דעת ואשר מעודדות ומייצרות אלימות פיזית או מילולית העולות כדי 'תקיפה' באדם או ברכוש שתחילתן בהלצה ואחריתן עדי אובד.

מסתבר שבצוק העיתים ובריבוי אמצעי המדיה ברשתות החברתיות, נוצר מצב של רצון לייצר רייטינג בשיטות שונות ובכל צורה העולה על הדעת ללא פיקוח, וזו הופכת לטרנד של אלימות והסתה על גבול הטרור ואשר יוצרת וגוררת אחריה מעשים דומים או חמורים יותר העולים עד כדי סיכון חיי אדם.
מעבר לעבירת התקיפה החלה במעשים מסוג זה כלפי התוקף עצמו, הרי שעצם תיעוד וצילום המעשה והעלאתו ברשתות החברתיות הינו חמור לא פחות ממעשה התקיפה, שכן כאמור, פרסומים אלו הם המעודדים את הצופים (ברובם צעירים) למעשים חמורים אלו ע"מ להתחקות אחר המקור או להעצימם כתלמיד העולה על רבו והכל בכדי להגשים את משאלת ריבוי הצפיות והלייקים.

הצעה זו מבקשת לבצע תיקון בחוק העונשין לפיו 'תקיפה' תיחשב גם ע"י תיעוד מעשה האלימות ו/או הפצתו ברשתות או בכל דבר העשוי לגרום לעידוד אלימות ושיח פוגעני וביזוי והשפלה של אחר. לפי האמור בהצעה זו הפצתם ופרסומם של סרטונים ותכנים אלימים או המעודדים לאלימות והסטה באמצעות הרשתות החברתיות, יהוו עבירה פלילית לפי הגדרת הדין של עבירות תקיפה בחוק העונשין שדינם שלוש שנות מאסר".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]