ארון הקודש ששרד את ליל הבדולח | סיפור גבורתו של מרדכי שטרן מראשי הקהילה היהודית בקרלסרוהה - 0404
ארון הקודש ששרד את ליל הבדולח | סיפור גבורתו של מרדכי שטרן מראשי הקהילה היהודית בקרלסרוהה דוברות הר חברון

ארון הקודש ששרד את ליל הבדולח | סיפור גבורתו של מרדכי שטרן מראשי הקהילה היהודית בקרלסרוהה

מרדכי שטרן היה מראשי הקהילה בעיר קרלסרוהה שבגרמניה בליל הבדולח וראה את בית הכנסת שלו עולה באש כשהגרמנים שרפו אותו וביצעו פרוגרומים ביהודים.

מרדכי נכנס באומץ רב פנימה אל תוך האש והעשן והציל שני ספרי תורה מתוך בית הכנסת. שטרן חזר שוב לביהכ"נ והוציא את ארון הקודש המפואר של בית הכנסת ועוד מספר פריטי קדושה חשובים.

כשהאש כבתה הוא נכנס שוב לבית הכנסת וראה שכל בית הכנסת נשרף כליל חוץ מהכיסא שלו וסידור שרוף שהיה במקום התפילה שלו.

לימים הצליח מרדכי להגיע ארצה והביא את תשמישי הקדושה שכיום נמצאים בישוב כרמל בהר חברון. ארון הקודש שימש בימי הקורונה את נכדו של מרדכי, יחזקאל שטרן במנייני החצר בישוב.

יחזקאל שומר על הארון כבר עשרות שנים ולא מוכן להזניח אותו. לדבריו: "הארון הזה יחד עם ספרי התורה הם זיכרון מתוק מסבא שלי ז"ל שעשה מעשה מדהים כשנכנס והציל את תשמישי הקדושה של בית הכנסת למרות הסכנה הגדולה בדבר. סבא וסבתא שלי הגיעו לארץ והקימו משפחה לתפארת עם צאצאים רבים שאנו הניצחון הגדול ביותר עבורם על הנאצים".

יוחאי דמרי, ראש המועצה האזורית הר חברון: "לפני 75 שנים ניסו הגרמנים להרוג אותנו ולא רק פיזית. להשמיד את המסורת, המורשת, את ההיסטוריה שלנו. אבל עם ישראל לאורך כל הדורות ידע לשמור על הגחלת דולקת ומרגש מאוד לראות איך גם בתקופה השואה, אולי התקופה האפלה ביותר של עם ישראל לאורך כל הדורות סיכנו יהודים את חייהם בעבור ארון קודש. ארון שהוא הרבה מעבר לארון שנבנה בנגריה, אלא זה בדיוק ההיסטוריה המורשת והמסורת שלנו, ואנחנו שמחים מאוד ומתרגשים שבהר חברון ממשיכים את המסורת ומחזקים את המסורת וההיסטוריה היהודית".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]