על אדמות מדינה: שריפת פסולת אלקטרונית מרעילה את אוויר השומרון - 0404
על אדמות מדינה: שריפת פסולת אלקטרונית מרעילה את אוויר השומרון רגבים

על אדמות מדינה: שריפת פסולת אלקטרונית מרעילה את אוויר השומרון

סמוך לאזור התעשייה באריאל, על גבי אדמות מדינה מוכרזות, השתלטו עבריינים ערבים מהאזור על המרחב הטבעי והקימו עסק פיראטי להפקת מתכות יקרות מפסולת אלקטרונית הכוללת מוצרי חשמל שיצאו משימוש, רכיבים אלקטרוניים וכבלי מתכת שונים. בניגוד למתרחש במפעלים מפוקחים, בה הפרדת המתכות מתבצעת באופן ידני או על ידי מיכון תואם, העבריינים שורפים את מוצרי החשמל והאלקטרוניקה באופן הגורם לזיהום סביבתי חמור במיוחד.

מעבר לפגיעה האנושה במרחב הטבעי, באיכות האוויר ובזיהום הקרקע שנעשה עקב פירוק החומרים הרעילים הנפלטים לאוויר בעת שריפת הפסולת האלקטרונית, העסק הפיראטי פולש לאדמות מדינה מוכרזות בזמן שהרשויות לא פועלות כלל בנידון.

על פי תצלומי אוויר שהפיקה מחלקת המיפוי של תנועת רגבים, העסק הפיראטי החל לשרוף פסולת אלקטרונית החל משנת 2019 ולאורך השנה האחרונה הוא אף התרחב ונוספו שני מבנים במקום, המשמשים את העסק לצרכי לוגיסטיקה, ניהול ואחסון. כאמור, לאורך השנים האחרונות וגם כיום, שריפת הפסולת נעשית באופן בלתי מבוקר וללא כל טיפול מתאים הראוי לפסולת מסוג זה.

תנועת רגבים פנתה כעת למנהל האזרחי האמון לטפל בבעיות פלישה וסביבה ביהודה ושומרון במכתב חריף בדרישה לנקוט בהליכי פיקוח ואכיפה כנגד העבודות הבלתי חוקיות והעבריינים תוך השבת המצב לקדמותו.

איתן מלט, רכז הפעילות ביו"ש בתנועת רגבים: "המפגע הסביבתי הנורא הזה עובד שעות נוספות ומזהם את האוויר והקרקע של כולנו. לא מתקבל על הדעת שהפשע החמור הזה מתרחש על אדמות מדינה באין מפריע".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]