לאחר התוצאות הסופיות: מתי תוקם הממשלה? | כל הפרטים על התהליך - 0404
לאחר התוצאות הסופיות: מתי תוקם הממשלה? | כל הפרטים על התהליך קובי גדעון, לע"מ

לאחר התוצאות הסופיות: מתי תוקם הממשלה? | כל הפרטים על התהליך

ההתייעצויות לקראת הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על מועמד נבחר, ייערכו בבית הנשיא לאחר שתוצאות הבחירות יהיו ברורות, רשמיות וסופיות, ויימסרו לנשיא ע"י יו"ר ועדת הבחירות המרכזית בתום שמונה ימים מיום הבחירות.

על פי לוחות הזמנים עתיד השופט להגיש לנשיא את התוצאות ב-31 במרץ. לרשות הנשיא עומדים שבעה ימים לקיום התייעצויות, קבלת החלטה והטלת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת, עד ה-7 באפריל. ייתכן שההטלה תערך עוד קודם.

בהמשך, לח"כ עליו הוטלה מלאכת הרכבת הממשלה, נתונים 28 ימים לכך. הנשיא רשאי להאריך את התקופה עד 14 ימים. אם עברה התקופה ללא הצלחה או שלא קיבלה את אמון הכנסת, עומדות בפני הנשיא שתי אפשרויות שעליו לממש בתוך שלושה ימים:

1. להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ אחר שיקבל 28 ימים להרכבת הממשלה.
2. להודיע ליו"ר הכנסת שאינו רואה אפשרות להרכבה.

אם הודיע ליו"ר הכנסת שאינו רואה אפשרות לכך, או שהטיל על ח"כ שני את המלאכה וגם הוא לא הצליח, או שלא ניתן אמון הכנסת – רשאים רוב (לפחות 61) של ח"כים לבקש מהנשיא להטיל את התפקיד על ח"כ לבחירתם (כל זאת תוך 21 ימים). אם הוגשה בקשה כזו – על הנשיא להטיל את התפקיד על הח"כ תוך יומיים, ולו נתונים 14 ימים להרכבת ממשלה.

במידה ולא הוגשה בקשה על ידי רוב של ח"כים, או שח"כ שנתבקש מטעמם לא הצליח גם הוא, הכנסת תתפזר לפני תום הכהונה, ויתקיימו בחירות נוספות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]