זיהום הזפת בחופים | המשרד להגנת הסביבה הכריז על חזרה לשגרה - 0404
זיהום הזפת בחופים | המשרד להגנת הסביבה הכריז על חזרה לשגרה רשות הטבע והגנים

זיהום הזפת בחופים | המשרד להגנת הסביבה הכריז על חזרה לשגרה

חודש לאחר הפגיעה בחופי הים התיכון בישראל מנפט גולמי, המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (רביעי) על סיום אירוע "זפת בסערה" שהוגדר ברמת Tier-2, הורדת מצב החירום, והמשך פעילות ממוקדת של הרשויות החופיות בליווי המשרד.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "הרשויות המקומיות החופיות ימשיכו בפעולות ניקוי ממוקדות בחופים אשר על פי תמונת המצב הנוכחית במפת "רמזור החופים" של המשרד לא הגיעו עדיין לדרגת "כחול" – שמשמעותה זיהום קל עד נקי, לרבות חופים סלעיים הנדרשים לפעולות ניקוי בהמשך. המשרד להגנת הסביבה ימשיך ללוות את הרשויות המקומיות בהתאם לתמונת המצב בחופים ולתמוך בהן.

היעדים שהושגו בשבועות האחרונים כוללים ניקוי חופים אינטנסיבי על-ידי הרשויות החופיות, מתנדבים וצוותי המשרד, כך שמתוך 101 חופים מוכרזים בישראל 83 עברו את מדד זפת בחופים – 82% מהחופים, ולמעשה הוחזרו לפעילות לציבור. בהסתכלות של כלל החופים, מוכרזים ופתוחים, 61% מהחופים הם נקיים או ברמת זיהום קל מאוד; 36% מוגדרים עם זיהום קל עד בינוני, ורק 3% מהחופים הם ברמת זיהום משמעותי – חופים סלעיים בעיקר.

עד כה פונו באמצעות זרוע הביצוע של המשרד להגנת הסביבה, החברה לשירותי איכות הסביבה, למעלה מ-650 טון פסולת זפת מעורבת מהחופים המהווה למעלה מ-83% מהפסולת שנחתה על חופינו. פעולות הפינוי צפויות להסתיים בתקופה הקרובה.

החל מהיום תימשך הפעילות בחופים על -ידי הרשויות החופיות, בהתאם לתוכנית הפעולה הממוקדת של כל אחת מהרשויות להשלמת ניקיון החופים, תוך תיעדוף על פי קריטריונים תפעוליים ואקולוגיים ועדכונם בהתאם למצב בשטח.

המשרד להגנת הסביבה יקים צוות ליווי לרשויות החופיות וינהל סקרי צלילה לאיתור גושי זפת. כמו-כן, תיבחן אפשרות ניקוי תת-ימי על פי סקרים אלו. בנוסף, המשרד יבצע סקר אקולוגי למצע הקשה ויפיק הנחיות בנושא.

במקביל, ממשיך המשרד בקידום תביעת פיצויים בגין נזקי הזיהום מול הקרן הבינלאומית המבטחת נזקי זיהום ים וחופים משמן. המשרד להגנת הסביבה מודה לאלפי המתנדבים שהצטרפו למאמץ הניקיונות, כמו גם לרשויות המקומיות ולעמותות השונות".

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "לאחר חודש אינטנסיבי במיוחד, אנו עוברים לשלב הבא, וממשיכים ללוות את הרשויות החופיות בהמשך פעולות ניקוי ופינוי הזפת, כדי להביא לניקיון מלא של החופים. אנו מודים לעובדי המשרד, הרשויות המקומיות, המתנדבים והארגונים הסביבתיים ובראשם אקואושן, שבעזרתם האירוע טופל במהירות וביעילות. אנחנו ממשיכים בפעולות מול הקרן הבין-לאומית במטרה לתבוע פיצויים על הפגיעה החמורה בחופי ישראל".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]