ארגון שמאל קיצוני מבקש לפגוע בזכרון חללי צה"ל | כל הפרטים - 0404
ארגון שמאל קיצוני מבקש לפגוע בזכרון חללי צה אוליביה פיטוסי, פלאש 90

ארגון שמאל קיצוני מבקש לפגוע בזכרון חללי צה"ל | כל הפרטים

האגודה לזכויות האזרח בישראל שלחה מכתב דחוף לראש עיריית ירושלים בשם תושבי שכונת שייח ג'ראח, בדרישה לבטל את החלטת המועצה העירונית להמיר את האנדרטה הנוכחית של חטיבת הצנחנים לאתר הנצחה גדול; כך פרסם לפני זמן קצר (רביעי) הלל ביטון רוזן בערוץ 20. במכתב עולה כי החתימה על הסכם עם איגוד "ותיקי הצנחנים, משחררי ירושלים וצולחי התעלה", שהוא הבעלים של היוזמה והתחייב לממן אותה, חסר היגיון.

לטענתם, אתר הנצחה והאדרה של חיילים ישראלים ימוקם בלב איזור ערבי שנכבש במלחמת ששת הימים, ותושביה הם קורבנות המלחמה ההיא, תוך התעלמות מוחלטת מצרכיהם, רגשותיהם וזהותם. בבדיקה שנערכה עולה, כי שטח האנדרטה יגודר והגישה אליו תוגבל לשלוש כניסות.

עורך הדין טל חסין, מהאגודה לזכויות האזרח בישראל: "במכתב בדקנו את מטרתו וכדאיותו של פרויקט זה, וציינו כי הרחבת האנדרטה הקיימת תתרחש בשטח של אדמות ירוקות, ומדובר במרחב שנועד במקור להקמת פארקים וגנים ציבוריים המשרתים את כל תושבי האזור ומועילים לכולם. שלא לדבר על כך, שבמרחק של מאות מטרים משכונת שייח ג'ראח, נמצאת "גבעת התחמושת", שהפכה לאתר ענק להנצחת קרבות מלחמת ששת הימים, וכולל מוזיאון, אולם, אמפי וחצר להנצחת החיילים שנפלו בירושלים. אנחנו תוהים מדוע אלה אינם מספיקים כדי להנציח את קורבנות חטיבת הצנחנים".

הוא הוסיף כי "ראוי לציין כי בשכונת שייח ג'ראח מתגוררים אלפי ערבים שהיו עדים במהלך 15 השנים האחרונות לתפיסת נכסיהם על ידי עמותות ימין ונאבקים בצווים לפינוי והריסת בתים. עד כה גורשו עשרות משפחות ערביות מבתיהן, והליכים משפטיים עדיין נמשכים נגד רבים אחרים. חברי ועד השכונה סבורים כי ההחלטה פותחת פתח להשתלטות היהודית על השטח הפתוח היחיד בלב השכונה, ואישרו כי המשטרה מתעללת בכוונה בילדים שמשחקים ליד האנדרטה שנבנית".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]