חשיפת ׳עד כאן׳: השקרים של ׳שוברים שתיקה׳ על מבצע צוק איתן | כל הפרטים - 0404
חשיפת ׳עד כאן׳: השקרים של ׳שוברים שתיקה׳ על מבצע צוק איתן | כל הפרטים דובר צה''ל

חשיפת ׳עד כאן׳: השקרים של ׳שוברים שתיקה׳ על מבצע צוק איתן | כל הפרטים

ארגון 'עד כאן' מפרסם היום (שלישי) דו"ח מקיף בו נחשפים השקרים שהפיצו 'שוברים שתיקה' בקמפיין בינלאומי לאחר מבצע צוק איתן.

הקמפיין התבסס על חוברת עדויות שהכילה 111 עדויות אנונימיות, ובעקבות פרסום העדויות נחקרו קציני וחיילי צה"ל על חשד לביצוע פשעי מלחמה. בעוד שכל החקירות נגד חיילי צה"ל נסגרו ע"י המשטרה הצבאית ללא אשמה, למרות העדויות החמורות, ממשיכים 'שוברים שתיקה' בפרסום העדויות גם לאחר שהתברר שאין בהן ממש.

לאחרונה הוגשו שתי תביעות ענק בגין לשון הרע בסכום כולל של 3.8 מיליון ₪ כנגד 'שוברים שתיקה' על ידי ארגון 'עד כאן' ועל ידי החיילים שנחקרו במשטרה הצבאית ושמם הטוב נפגע.

כעת, מפרסם ארגון 'עד כאן' לראשונה את התחקיר המלא שמוכיח את השקרים והסתירות הפנימיות שפורסמו בחוברת העדויות של 'שוברים שתיקה'. הדו"ח מתמקד במספר אירועים שפורסמו על ידי שוברים שתיקה, המוכיחים כי הארגון לא עומד מאחורי הבטחותיו להצלבת עדויות ולבדיקה מעמיקה של אמינות כל עדות.

עדויות שונות סותרות זו את זו, חלק מהעדים הודו בחקירת המשטרה כי לא היו נוכחים באירועים עליהם העידו, או אף יותר חמור, ששוברים שתיקה ערכו את העדות שלהם בצורה מגמתית ששינתה את תוכן העדות ושחלק מהעדויות אינן אמתיות.

במאי 2015 יצא ארגון שוברים שתיקה בקמפיין שהיכה גלים בתקשורת הישראלית והעולמית בו פורסמו 111 עדויות שכללו 11 עדויות המתארות מקרים ספציפיים שניתנים לבדיקה על ידי גורם חיצוני. במהלך השנים האחרונות אסף ארגון עד כאן מידע בצורה סמויה עד שהגיע לחיילים ביחידות שונות שנטלו חלק באירועי המלחמה עליהן היו העדויות האנונימיות.

בעדויות שני מוקדים שונים – עדויות של שני חיילי שיריון על מספר אירועים באזור דיר אל בלח ועדויות של חיילי נח"ל על אירוע בבית חאנון.

ירון זאב, חייל שריון שעדויותיו פורסמו בעילום שם על ידי שוברים שתיקה, תיאר כיצד הוא וחבריו לטנק ירו ביוזמתו על חפים מפשע ללא צורך מבצעי "כמו במשחק מחשב", ירו על מטרות אזרחיות ללא מידע מודיעיני, ירו פגזים על מבנים אזרחיים כמטח זיכרון לחברם שנהרג, ודרסו רכבים אזרחיים ללא צורך.

בעקבות פרסום העדויות נלקחו ירון וחבריו לחקירות במשטרה הצבאית, בהן הובהר בסופו של דבר כי מרבית האירועים שתוארו בעדויות כלל לא קרו, וחלקם אף לא יכלו לקרות, בשל מבנהו של הטנק ומערכות הלחימה שבו. זאב עצמו הודה בחקירות שהעדויות שנתן לשוברים שתיקה לא מתארות את מה שקרה באמת, כי כתותחן בטנק ראה רק חלק קטן מההתרחשויות וכי הוא לא היה חשוף למידע מודיעיני שעל פיו ניתנו פקודות הירי של מפקדי הכח, וכי כלל לא ירה ביוזמתו האישית.

בחקירותיו אף מתאר זאב כיצד שוברים שתיקה ערכו את עדויותיו באופן מגמתי "פשוט הוציאו או חתכו את הקטע שאמרתי שהיתה הכנה של הפלוגה לירי", וכן "אני חייב לציין גם ששוברים שתיקה גם חתכו וערכו את העדות ולקחו את החלקים הרלוונטיים להם..".

במוקד השני של האירועים, פרסמו שוברים שתיקה 3 עדויות שונות בחוברת, הכוללות חמש גרסאות שונות לאירוע אחד בו נהרג ערבי מבוגר שהתקרב בצורה מחשידה לכח של הנח"ל שלחם בתוך העיירה בית חאנון שבצפון רצועת עזה. העדויות פורסמו בנפרד תוך טשטוש הפרטים המזהים של היחידה, כך שהקורא של החוברת עלול לטעות שמדובר ברצף אירועים ולא באירוע בודד. בעדויות נטען כי חיילי צה"ל ביצוע בזקן הפלסטיני וידוא הריגה, קברו אותו חי בחול באמצעות דחפור, ירו בו מספר יריות לאחר שכבר נוטרל, לא העניקו לו טיפול רפואי לאחר שנפצע ועוד.

מתשאול של למעלה מעשרה קצינים וחיילים שהיו באירוע מתחילתו ועד לסופו הוכיחו בעד כאן כי הכח פעל ללא דופי, לפי הפקודות שניתנו לו על ידי מפקד הגדוד באותו יום לטיפול במקרה כזה, שאף שיבח אותם על תפקודם באירוע לאחר מעשה. הערבי התקרב בצורה מחשידה לחיילים, לא עצר למרות קריאות בערבית וירי באוויר, וגם לאחר שנורה ברגליו המשיך להתנהג בצורה שגרמה לחיילים לחשוד שהוא מנסה לפוצץ מטען.

לאחר הפגיעה סיכן אחד הקצינים את חייו בעת שבדק אם הערבי אינו ממולכד, ללא ציוד מתאים, כדי לאפשר לחובש של הכח להעניק טיפול רפואי לפצוע. רק לאחר שרופא צבאי קבע את מותו הוחלט לכסות את גופתו בחול כדי לשמור על כבוד המת.

כאמור, אחד העדים שנחקר במצ"ח סיפר לחוקר כי העדויות האחרות שפורסמו על ידי שוברים שתיקה על אירוע זה אינן נכונות, שכן הן סותרות זו את זו. עד כאן חושפים כי האירוע צולם במצלמת קסדה של לוחם ביחידה מובחרת שהיה במקום, וכפי שניתן לראות בסרטון, העדויות של שוברים שתיקה אינן מתארות את מה שקרה בשטח, בצורה חד משמעית. גם בגין עדויות אלו נחקרו קצינים וחיילים, והחקירות נסגרו ללא אשמה.

הקמפיין שערכו שוברים שתיקה חולל סערה בינלאומית ויצרו נזק בינלאומי רב למדינת ישראל. בימים אלו החליט בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לחקור את ישראל חשד לביצוע פשעי מלחמה בעזה, ויתכן בהחלט שהחלטה זו מתבססת גם על העדויות המופרכות שפרסם ארגון שוברים שתיקה, כמו שאירע בדו"ח גולדסטון של האו"ם על אירועי מבצע עופרת יצוקה (2009) ובדו"ח שאבס של האו"ם על אירועי מבצע "עמוד ענן" ב-2012.

בתוך כך, לאחר פרסום העדויות ממבצע צוק איתן צמחו התרומות ממדינות אירופה לארגון שוברים שתיקה ותקציבו כמעט והוכפל. כפי שפורסם בעבר, שוברים שתיקה חתמו על חוזים לקבלת תרומות עם מדינות בתמורה לאספקה של מספר מוגדר של עדויות מפי חיילי צה"ל.

מארגון עד כאן נמסר: "לו שוברים שתיקה היו טורחים לוודא את אמינות העדויות בצורה יסודית, או לפחות בלי לעשות בהן מניפולציות ועבודות עריכה, כפי שאנו עשינו בקלות יחסית, היו מגיעים למסקנה כי אין מקום לפרסמן כלל. השקרים והבדיות ששוברים שתיקה מפיצים על מדינת ישראל בארץ ובעולם פגעו פגיעה אנושה בתדמיתה של ישראל בכלל, ובשמם הטוב של הלוחמים בפרט.

אנו מקווים כי חיילים המעוניינים לפרוק את מצוקותיהם מהשירות הצבאי יעשו זאת במקום הנכון וידווחו על אירועים אסורים לגורמים המוסמכים בצה"ל, כדי להגיע לחקר הדברים. שוברים שתיקה ניצלו את תמימותם של הלוחמים לצורך קמפיין הכפשות בינלאומי, ואנו תקווה שלפחות כעת יואילו להסיר את הפרסומים השקריים, ובית המשפט יקבע כי עליהם לפצות את החיילים שנפגעו מהלשון הרע שהפיצו עליהם ברחבי העולם". (צילום: ארכיון)

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]