גמליאל: "פועלים כדי לסיים את ניקיון החופים לקראת עונת הרחצה" - 0404
גמליאל: המשרד להגנת הסביבה

גמליאל: "פועלים כדי לסיים את ניקיון החופים לקראת עונת הרחצה"

בעקבות נחיתות הזפת בחופים ברצועה שבין קריית ים לטירת הכרמל, קיים היום (שני) המשרד להגנת הסביבה טיסת סיור, כדי לאתר כתמי שמן אפשריים בים וכן ביצע מעקב באמצעות רחפנים. בבדיקות אלה לא נמצאו עדויות לכתם שמן חדש.

זרמי הים סוחפים איתם שאריות זפת שנשארו בים, בעיקר בקרבת החוף ובמים הרדודים, והתופעה עשויה להמשיך בהיקף מקומי בימים הקרובים בחופי ישראל, בהתאם לכיווני הזרמים ולשינויים בגובה הים.

על כן מסרה השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אנחנו פועלים כדי לסיים את ניקיון החופים יחד עם המתנדבים והרשויות, ולפתוח את חופי הים לקראת עונת הרחצה. שאריות זפת צפויות להיסחף מקרקעית הים אל החוף במקומות מסוימים בארץ, ונעשה את כל המאמצים כדי לפנות את הזפת מהחופים ולמנוע פגיעה נוספת בטבע ובבעלי החיים".

כמו כן, לרמזור זיהום החופים נוספה החל מהיום קטגוריה "ירוקה" – לחופים מוכרזים ופתוחים שעברו את בדיקת מדד זפת בחופים של המשרד, והמשמעות היא שאין צורך להמשיך בעבודת הסרת הזפת. מרבית החופים בישראל כיום מסווגים ברמזור כירוקים, כחולים או צהובים. חוף ראש הנקרה והאזור הוא היחיד אשר מסווג כאדום – זיהום בינוני-כבד, בשל האופי הסלעי של החופים והקושי בניקוי.

נחיתות קלות של זפת שנראו במהלך השבוע החולף במספר חופים טופלו, ובחלק מהחופים הטיפול ימשיך בימים הקרובים. באזורים הסלעיים, אשר בהם פעולות הניקוי יותר מורכבות, רמת הזיהום לא ירדה באופן מהותי.

את סקרי החוף של "רמזור זיהום החופים" מבצעים מפקחי היחידה הימית של המשרד, כונני החירום של המשרד מהמחוזות, עובדים נוספים ומתנדבים, שממלאים סקרי מצב במקטעי חוף בהנחיה מקצועית של היחידה הימית.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]