צה"ל מתכונן למלחמה בעזה: מפקדי החטיבות והגדודים תרגלו לוחמה בשטח בנוי ובמנהרות - 0404
צה

צה"ל מתכונן למלחמה בעזה: מפקדי החטיבות והגדודים תרגלו לוחמה בשטח בנוי ובמנהרות

על רקע בניית המכשול בין ישראל לרצועת עזה, שתושלם בתקופה הקרובה, כוחותינו התאמנו לאורך השנה האחרונה על שיפור המוכנות למערכה עם ארגון חמאס ברצועת עזה. ככחלק מתהליך ההכנה נבנו אימונים המדמים באופן מדויק את שדה הקרב אותו יפגשו הלוחמים במצב חירום ותרחישי קיצון.

נקודת השיא באימונים הייתה תרגיל "קפיץ דרוך", שנערך במהלך השבוע האחרון. בתרגיל לקחו חלק כל מפקדי החטיבות וגדודי החי"ר, לצד חניכי קורס מג"דים. המפקדים עברו חמש תחנות ייעודיות בבסיס צאלים, במטרה להדגים להם איך זה ייראה בפועל בשטח, בתוך רצועת עזה.

המפקדים תרגלו לחימה בשטח בנוי, רב-קומות וצפוף אך גם רווי מנהרות ותשתיות תת-קרקע. איך לחפש את האיומים: מטענים, מלכודות, מרחבי שיגור ופירים, ובאיזו דרך ניתן להשמיד כמה שיותר התקפות במהלומות קצרות וקטלניות, תוך מתן תשומת לב ללחימה במרחב עם אוכלוסייה אזרחית.

התחנה הראשונה עסקה בעיבוד אופרטיבי – בחלק הראשון נכנסו המפקדים לנעלי מפקדי חמאס – למדו על האופן בו האויב מסתכל על צה"ל, איך הוא בונה האסטרטגיה שלו וכיצד מתכוון לתקוף. בחלק השני הם נדרשו לתמרן בעומק – להשתמש בחשיבה תחבולנית, בטכניקות כתובות ובכל הכלים והיכולות העומדים לרשותם.

התחנה השנייה הייתה הצגת המרחב בו האויב נלחם – ממתחמי שיגור ופירי מנהרות לצד מבני מגורים, דרך פעילים ומחבלים שמסתתרים בשווקים אזרחיים וצבעוניים, ועד ובתים רגילים לחלוטין שמסווים מטענים או פתחי מנהרות. 

בתחנה הזו, המפקדים העמיקו את הידע על יכולות הליבה של חמאס: פו"ש (פיקוד ושליטה) – הארגון מנוהל היטב בצורה מסודרת היררכית, תמ"ס (ירי תלול מסלול – רקטות ועוד), תת"ק (רווי תשתיות תת-קרקע) ועתודה (מאגרים שמורים לשעת הצורך).

בתחנה השלישית התעכבו המפקדים על תקיפת פאתים וקרב משולב. כוח של גבעתי שניהל את כל התרגיל, הדגים איך נראית התקפה על פאתי שטח בנוי תוך התחמקות ממטענים, מלכודות ומכשולים, תקיפה בהפתעה ולחימה רב מימדית.

לאחר שלמדו על תקיפה בפאתי שטח בנוי, עברו הקצינים לחלק הבא – איך כובשים מתחם מורכב, המכיל גם מנהרות, גם אוכלוסייה אזרחית בלתי מעורבת וגם בניינים רבי קומות. הדגש העיקרי הושם על לחימה משולבת צק"ג או צק"ח (צוות קרב גדודי או חטיבתי) וצימוד של כוחות מודיעין, אש ואוויר.

ובתחנה החמישית והאחרונה, משתתפי ההשתלמות פגשו מתחם פלוגתי בתוך שטח האויב – הם העמיקו בעקרונות התמקמות בלב עזה לצורך בניית תמונת מצב עדכנית, מנוחה והיערכות לקרב הבא. בנקודה הזו צפו המפקדים על אסטרטגית חמאס בתקיפת בתים שנשלטו על ידי כוחותינו בעבר, ולמדו איך מבטיחים הגנה ותקיפה, תוך כדי צבירת כוחות.

היום הסתיים התרגיל ומפקדי החטיבות והגדודים יחזרו אל הלוחמים שלהם מוכנים יותר לקראת הסבב הבא בעזה. 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]