ועדת שרים לחקיקה אישרה הקמת בורסה ייעודית והרחבת סמכויות הרשות לניירות ערך - 0404
ועדת שרים לחקיקה אישרה הקמת בורסה ייעודית והרחבת סמכויות הרשות לניירות ערך ויקיפדיה

ועדת שרים לחקיקה אישרה הקמת בורסה ייעודית והרחבת סמכויות הרשות לניירות ערך

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה היום (רביעי) את הצעת החוק שהוגשה על ידי משרד האוצר בראשות שר האוצר, ח"כ ישראל כ"ץ, להרחבת הסמכויות והכלים של רשות ניירות ערך, בראשות ענת גואטה, לפיתוח ושכלול שוק ההון הציבורי באמצעות הקמת פלטפורמות מסחר מתקדמות, לרבות הקמת בורסה ייעודית ולהוספת שכבות הגנה על ציבור המשקיעים לצמצום ולגידור הסיכונים.

הצעת החוק עוסקת בשלושה נושאים מרכזיים: הגדלת סמכויות הפיקוח על חתמים ומפיצים; מתן סמכות לקביעת התנאים לביצוע הנפקות ללא פעילות וייעוד מסוים תמורת ההנפקות ומתן סמכות לרשות להקמת פלטפורמות מסחר חדשות.

ההצעה להגדלת סמכויות הפיקוח על חתמים ומפיצים נועדה להבטיח את ניהולם התקין ושמירה על עניינם של ציבור המשקיעים. כמו כן, אושר להעניק לרשות סמכות לקבוע תנאים להנפקת ניירות ערך של תאגידים חסרי פעילות עסקית או נכסים, המבקשים לגייס כספים מהציבור מבלי לקבוע במועד ההנפקה שימוש ייעודי לכספי ההנפקה. בהנפקות כאמור אין ייעוד ידוע או מוגדר דיו במועד ההנפקה לכספי התמורה או שאין לתאגיד פעילות עסקית או נכסים כלשהם במועד זה. במצב דברים זה, הרשות מבקשת להגדיל את הכלים להגנה על משקיעים מעבר לכלי הגילוי הנאות, בהעדר פעילות עסקית שניתן למסור גילוי בעניינה.

באשר להקמת פלטפורמות מסחר חדשות, החוק מציע להניח את התשתית להקמת בורסה ייעודית בישראל, בין היתר, על ידי הסרת חסמים לרישוי בורסה וכן קביעת הקלות ברגולציה שתחול על תאגידים שניירות ערך שלהם יירשמו למסחר בבורסה הייעודית. ההצעה כוללת את הסמכויות שיש לתת בידי הרשות לשמירה על ענייניו של ציבור המשקיעים ותקינות המסחר. בהתאם, מוצא לקבוע איזונים מתאימים, שיתחשבו, בין היתר, באופי פעילותה של בורסה ייעודית והתאגידים שניירות הערך שלהם יסחרו בה, סוגי לקוחותיה או סוגי ניירות הערך שייסחרו בה. הצעת החוק נועדה לעדכן את המצב החוקי הקיים, בין היתר, לאור השפעת ההתפתחויות הטכנולוגיות המאפיינות את המסחר בשוקי ההון המובילים בעולם. בין אלו ניתן לראות דוגמאות  לפלטפורמות מסחר בעלות מאפיינים מיוחדים, כגון: ביצוע פעילות מסחר באופן דיגיטלי תוך שימוש בטכנולוגיה חדשנית או הגבלת פעילות מסחר ייעודית למשקיעים מתוחכמים בלבד.

ברקע הדברים, נזכיר כי בחודש ינואר 2020 פרסמה הרשות קול קורא ליזמים שמעוניינים להקים פלטפורמות מסחר דיגיטאליות, המבוססות על טכנולוגיות חדשות (DLT). בהתאם למסקנות הוועדה לבחינת מיסודם של שווקים דיגיטאליים בישראל נמצא כי בטכנולוגיות אלו טמון פוטנציאל משמעותי להביא לצמצום עלויות מסחר בכל שרשרת הערך החל משלב הרישום וההפצה וכלה בשלב הסליקה והמשמורת. בעקבות פרסום הקול קורא מספר יזמים הביעו עניין לבחון הקמה של פלטפורמות מסחר שונות ועל כן, הצעת החוק תקנה וודאות ותסייע בקידום ושכלול שוק ההון.

שר האוצר, ח"כ ישראל כ"ץ: "לאחר שהנחתי לקדם הקמת בורסה נוספת, ביצענו היום צעד חשוב במסגרתו אושרה בוועדת שרים לחקיקה פתיחת בורסה נוספת, אשר תהיה בעלת ערך רב למשק הישראלי, במיוחד על רקע משבר הקורונה וכדי להיערך כראוי לתנופת הצמיחה הצפויה למשק בתום המשבר. הדבר יקדם את מדינת ישראל אל עבר הרגולציה המקובלת ביתר מדינות העולם המערבי, ויקדם גיוסי הון וחוב של עסקים קטנים מאלה שמקובל להנפיק בבורסה. אמשיך לפעול כל העת כדי להזניק את המשק והכלכלה לצמיחה מהירה".

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "לצד הגידול המבורך בפעילות בשוק ההון, אנו כל הזמן עם היד על הדופק כדי לעדכן ולהדק את סל כלי הפיקוח לשמירה על ענייניו של ציבור המשקיעים. הרשות ערה למתרחש ונמצאת בשיח רציף עם השוק, במקומות ובצמתים הדורשים את מעורבותנו – אנחנו שם, כדי להבטיח שהגורמים המעורבים בהנפקה פועלים על פי חוק, כדי להגן על משקיעים. הצעת החוק תעניק לרשות את הכלים לגדר את הסיכונים המאפיינים תשקיפי ספאק– המטרה שלנו היא לבנות מנגנוני הגנה למשקיעים ולהציב רף גבוה ומחמיר ליזמים, כדי לצמצם את הסיכונים הכרוכים בהנפקות אלו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]