גמליאל: "מודה לצה"ל שסייע לנו לשלול את קיומו של כתם נפט או דלק מערבית לישראל" - 0404
גמליאל: דוברות

גמליאל: "מודה לצה"ל שסייע לנו לשלול את קיומו של כתם נפט או דלק מערבית לישראל"

בהמשך להודעת המשרד על זיהוי של כתם אפשרי מערבית לחופי ישראל, בשטח המים הכלכליים של מצרים, המשרד להגנת הסביבה מעדכן כי היום (ראשון) יצאה לבקשתו גיחת סיור ימי אל הכתם, שהאינדיקציה למיקומו הייתה 120-140 ק"מ מערבית לישראל. זאת, בהמשך ליציאת כלי טיס מאויש מרחוק (כטמ"מ) אתמול (שבת).

בשיתוף הפעולה של המשרד להגנת הסביבה עם זרוע הים של צה"ל, טייסת 100 של חיל האוויר ויחידת הלוויינים 9900 של אגף המודיעין, צוות חיל האוויר השתמש היום בטיסה במצלמות ויזואליות ותרמיות וכן בדיקה ויזואלית על-ידי צוות האוויר. כלי הטיס ביצע סריקה של כל האזור החשוד, בהיקף של 2,200 קמ"ר, בהתאם למיקום שזוהה על-ידי המשרד להגנת הסביבה והורץ עליו מודל תנועת דלק על הים.

בטיסת סיור זו נשללו כל הממצאים הקודמים ולא זוהתה נוכחות נפט או דלק. במסגרת הטיסה נבדק גם כתם כהה באורך של כ-20 ק"מ שאותר, ונשללה היותו סוג של דלק או שמן.

מעבר לכך, גם בתמונות הלוויין סנסיטל 2 כעת, אין כל אינדיקציה לכתם בדרכו לישראל או למצרים. ממצאי גיחת הסיור יועברו לגורמים הרלוונטיים. המשרד להגנת הסביבה ימשיך לעקוב אחר התפתחויות נוספות.

יש לזכור, כי מרבית הזיהויים המגיעים מתצלומי לוויין הם False-Positive, כלומר: הלוויין מאתר הפרעה, אך במרבית המקרים מקורה אינו שמן. הלוויין קולט אנומליות מסוגים שונים שיכולים להידמות לכתם דלק כמו: הבדליה טמפרטורה, מי שיפולים של אוניות המוזרמים בהתאם לכל דין, רחף ים, עשב ים המעורב עם חלקיקים מרחפים במים, פריחת אצות, הבדלי עומק ועוד.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אנחנו מודים לצה"ל על שיתוף הפעולה המצוין, שסייע לנו לשלול את קיומו של כתם נפט או דלק מערבית לישראל. הכתם כפי שהעלה החשד בלוויינים היה רחוק מאוד, אך חשוב היה להסיר את האיום. אנו ממשיכים לעקוב אחר התפתחויות נוספות, ככל שיהיו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]