הרמטכ״ל: ״כל פגיעה על רקע מיני מהווה מעשה חמור. המדיניות שקבענו היא אפס סובלנות״ - 0404
הרמטכ״ל: ״כל פגיעה על רקע מיני מהווה מעשה חמור. המדיניות שקבענו היא אפס סובלנות״ דובר צה"ל

הרמטכ״ל: ״כל פגיעה על רקע מיני מהווה מעשה חמור. המדיניות שקבענו היא אפס סובלנות״

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, נשא היום (רביעי) דברים בטקס סיום קורס קצינים קרביים מחזור 59. הרמטכ״ל התייחס בדבריו לנושא המוסר בצה״ל: ״הבסיס לכל פיקוד הוא אהבת האדם והאמונה באדם. ביטוי מרכזי לכך הוא העיקרון שקבענו – ״האדם יקר״ וכבוד האדם הוא חלק מהותי בעיקרון. צה״ל הוא צבא העם, המקבל בשעריו אנשים מכל חלקי העם ומכבד כל אדם ללא קשר או תלות בדת, עדה, רקע, מין או נטייה מינית.

רק לאחרונה באחד מבסיסי ההדרכה של צה״ל פגעו מספר צוערים בצוער אחר על רקע מוצאו העדתי. זהו אירוע חמור – לא ערכי ולא חברי. הגנה על כבודו של אדם משמעה הגנה על הדברים החשובים לו – על גופו, על שמו הטוב, על פרטיותו ועל היותו בן אנוש.

כל פגיעה על רקע מיני, בדיבור או במעשה, היא פגיעה בכבוד האדם ומהווה מעשה חמור. המדיניות שקבענו בנושא היא ״אפס סובלנות״ ונפעל בחומרה נוכח כל חריגה. כדי למגר את התופעה נדרשת מעורבות מפקדים הכוללת חינוך להטמעת ערכים, בקרה על המתרחש ביחידה, הרתעה וענישה מחמירה ומעל הכל דוגמא אישית.

מסיבה זו למפקדים בצה״ל יש אחריות כפולה, ועליהם להימנע מכל מערכת יחסים אינטימית בין מפקד לפקוד, גם אם נדמה שהיא מבוססת על הסכמה. בעניין זה אין תחום אפור.

עוצמתו של צה״ל נמדדת קודם כל בחוסנו המוסרי, אנו נושאי הדגל! ועיניהם של פקודינו ושל החברה הישראלית כולה, נשואות אלינו בציפייה שננהג באופן ערכי וחסר פשרות בכל ההיבטים ובוודאי בתחום זה הנוגע לנפשם ולכבודם של פקודינו. רק כך, נועם לשמור על צה״ל כארגון מופת – ממלכתי וערכי״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]