סמוטריץ' ליו"ר קק"ל: "לגאול קרקעות בכל שטחי יו"ש - לא רק בשטח C" - 0404
סמוטריץ' ליו יונתן סינדל, פלאש 90

סמוטריץ' ליו"ר קק"ל: "לגאול קרקעות בכל שטחי יו"ש – לא רק בשטח C"

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', פנה ליו"ר קק"ל, אברהם דובדבני, בעקבות טוויטת החלטה שהופצה בקק"ל ובה התייחסות לרכישת קרקעות וגאולת אדמות של קק"ל בשטחי c בלבד וכן צמצום של תקציב גאולת הקרקעות מ-150 מיליון ש"ח ל-38 מיליון ש"ח בלבד. סמוטריץ ביקש במכתבו לתקן את המוועת: "שלא תימצא ההחלטה החשובה הזו מקלקלת יותר משהיא מתקנת".

סמוטריץ': "ראשית, אני מבקש לברך אותך ולחזק את ידיך על החלטתך לעגן בהחלטה רשמית את מדיניות גאולת אדמות א"י של הקרן הקיימת לישראל, גם בלב ארצנו – בחבלי יהודה, שומרון ובקעת הירדן.

גאולת קרקעות למען ישוב הארץ היא התפקיד הראשון במעלה והעיקרי של הקרן הקיימת, למעשה תפקיד זה הוא סיבת והצדקת קיומה, וזאת בכל רחבי הארץ ובלא להפלות לרעה אזור כלשהו. גם היו"ר הקודם מר דני עטר אישר וקידם גאולת ורכישת קרקעות באזורים אלה, וכיון שפעולה זו נבלמה בהתנגדות חברי דירקטוריון מהשמאל הקיצוני – טוב עשית שהחלטת לעגן אותה בהחלטה רשמית.

יחד עם זאת, טיוטת ההחלטה שהופצה דורשת תיקון, שכן בנספח שצורף אליה היא משרטטת מחדש את קו הגושים, שהוא, כידוע, קו המדינה הפלסטינית, קו אדום שיש להימנע ממנו. כבר שנים שממשלות ישראל נמנעות מכל בידול בין האזורים שהשמאל מכנה "גושים" ובין שאר אזורי יו"ש, ואל לה לקרן הקיימת לישראל לאמץ מסמך המכיל בידול פסול שכזה.

כמו"כ הטיוטה מתייחסת לרכישות בשטחי סי בלבד, ובכך מחריגה, למשל, את עיר האבות בחברון. הרי לא יעלה על הדעת שדוקא המקום בו נקנה ע"י אברהם אבינו הקנין העברי הראשון בארץ – יוחרג מתכנית גאולת הקרקעות של הקרן הקיימת לישראל.

יש לנסח את ההחלטה כך שקק"ל תגאול קרקעות בכל השטח הנתון בשליטה ישראלית ללא הבדל. עוד יש לתקן את הסכום המוקצה לגאולת הקרקעות, ולכל הפחות להשוותו לסכום שהושקע ע"י היו"ר הקודם מר דני עטר: 150 מליון ש"ח, ולא רק 38 מליון ש"ח, כפי שמופיע כעת בטיוטה.

אני קורא לך לתקן את הדרוש תיקון, כדי שלא תימצא ההחלטה החשובה הזו מקלקלת יותר משהיא מתקנת. אני סמוך ובטוח שתקבל את בקשתי, ותשיב לקרן הקיימת לישראל את תפקידה המקורי ואת שמה הטוב גם יחד".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]