בית המשפט: בעלי מוגבלויות לא יצורפו למשפט נגד הנגשת מערת המכפלה. בצלמו: "אטום אכזר ומנוכר" - 0404
בית המשפט: בעלי מוגבלויות לא יצורפו למשפט נגד הנגשת מערת המכפלה. בצלמו: בצלמו

בית המשפט: בעלי מוגבלויות לא יצורפו למשפט נגד הנגשת מערת המכפלה. בצלמו: "אטום אכזר ומנוכר"

אתמול פסק באופן סופי שופט בית המשפט המחוזי, רם וינוגרד, כי תידחה בקשת בעלי מוגבלויות לצירופם להליך בעתירה נגד הנגשת מערת המכפלה והם לא יוכלו להשמיע את טענותיהם במהלך המשפט.

השופט אף סירב לבקשה שיערוך סיור במקום, כדי להתרשם מהמורכבות שבאי הנגשתו, זאת לאחר שפסל את תכנית ההנגשה.

בנימוק דחיית הבקשות כתב השופט רם וינורגד כי "אינני מוצא כל תועלת בצירוף נכים לעתירה זו. בית המשפט איננו רשות תכנונית ולכן אינני מתכויין לעשות כל סיור במקום".

כזכור, אחרי שנים רבות של מאבק אישר ראש הממשלה להנגיש את מערת המכפלה. ההליך שעבר שלש וועדות תכנון כולל וועדת ערר נתקע על ידי בית המשפט המחוזי שהוציא צו ביניים בלתי מוגבל, בנוסף בית המשפט הביע ביקורת קשה על תכנית ההנגשה, שלטענת השופט תפגע קשות ברגשות המוסלמים באיזור.

לטענת השופט יש לבטל את תכנית ההנגשה ולבנות במקום רמפה קטנה ומעלון כדי לא לפגוע ברגשות הדת של המוסלמים בחברון. 

בין העותרים נגד ההנגשה – ראש עיריית חברון, תייסר אבו סנינא, שרצח במו ידי שישה נערים מבית הדסה לפני שלושים שנה ושוחרר בעסקת ג'יברל.

שי גליק, מנכ"ל בצלמו, מסר בתגובה להחלטת השופט וינוגרד: "מדובר באטימות חושים וצביעות ממדרגה ראשונה. בעוד השופט פוסל את התכנית של המינהל האזרחי שעברה שלש וועדות תכנון ומנסה לכפות על המדינה מעלון שיפגע קשות בציבור האנשים עם מוגבלות ללא כל הבנה בתכניות בניה ונגישות.
מסרב השופט להגיע למערה ולראות במו עיניו את בעיית הנגישות ביחד עם אנשי המקצוע. בטענה שאיננו איש מקצוע.

בית משפט שאזנו וליבו פתוחים למחבלים, אוטם את עיניו למאות אלפי אנשים עם מוגבלות שרצונם לבוא ולהתפלל במערת המכפלה בכבוד. ארגון בצלמו לא יהסס וככל שבית המשפט המחוזי יפסול את תכנית ההנגשה נערער באופן מיידי לבג"ץ". 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]