הורים שכולים לשר דרעי: "לדחות עמדת היועמ"ש ולשלול מעמד התושבות מהמחבלים" - 0404
הורים שכולים לשר דרעי: שלמה מור, 0404

הורים שכולים לשר דרעי: "לדחות עמדת היועמ"ש ולשלול מעמד התושבות מהמחבלים"

הורים שכולים פנו לאחרונה אל שר הפנים, אריה דרעי בבקשה שיבטל את החלטתו להעניק למחבלים שרצחו את ילדיהם מעמד חלופי למעמד תושבות הקבע שנשלל מהם. הפונים הינם ההורים של הודיה נחמה אסולין הי"ד אשר נפגעה קשות בפיגוע בקיוסק סמוך לבנייני האומה בשנת 2011 וכעבור כמה שנים נפטרה מפצעיה, והוריהם של טל קרמן הי"ד, אסף צור הי"ד ויובל מנדלביץ' הי"ד שנרצחו בפיגוע בקו 37 בחיפה שארע בשנת 2003.

ההורים השכולים פנו באמצעות עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו אל השר דרעי בבקשה כי ידחה את עמדת היועמ"ש ויבטל את החלטתו ליתן מעמד תושבות חלופי למחבלים, אשר מוגדר מעמד א/5 ומקנה להם זכויות סוציאליות וזכויות נוספות כגון כספי ביטוח לאומי.

במכתב פנה עו"ד יאדו אל השר וביקש להזכיר כי השר אינו מחויב לקבל את עמדת היועמ"ש וכי אותם מחבלים מקבלים כספים רבים מהרשות אשר מוענקים להם כפרס על מעשי הרצח.

במכתב התמקד עו"ד יאדו במחבלים אסחאק טאהר צלאח עארפה ומוניר רג'בי אשר מקבלים משכורות מהרשות והזכיר "קבלת כספי טרור מהווה עבירה על סעיף בחוק המאבק בטרור ועבירות נוספות כגון חברות בארגון טרור, ומדובר בעבירות נמשכות ומתחדשות. לא יעלה על הדעת כי השר יקנה מעמד של תושבות ארעי על כל הזכויות הגלומות בו לחברי ארגון טרור פעילים, אשר קנו את המעמד שלהם ברצח או בסיוע לרצח יהודים".

במכתב ציין עו"ד יאדו כי עראפה קיבל מהרשות במשך השנים 350 אלף שקלים ודמי הוצאות נוספות בחשבון הקנטינה שלו, בהתבסס על כך, טענתו המשפטית היא שמכיוון והרשות הפלסטינית מעניקה משכורות לאותם מחבלים ומכלכלת את משפחותיהם, יש להם אפשרות לקבל ממנה גם תושבות ולכן אין צורך שמדינת ישראל תעניק להם מעמד בכלל, וניתן לשלול את תושבותם לחלוטין.

"המחבלים המוזכרים במכתב מעולם לא התנצלו או התחרטו על מעשיהם", ציין עו"ד יאדו והוסיף כי "צלאח עראפה הצטער שלא מספיק יהודים נרצחים על ידי פיגועי מטענים" וכי רג'בי עתיד להשתחרר ב-2023. לדברי עו"ד יאדו: "שלילת התושבות שלו נחוצה על מנת לשלול את חופש התנועה שלו ונטרל את מסוכנותו בישראל כמחבל משוחרר".

עו"ד יאדו הדגיש כי העמדה של היועמ"ש להעניק למחבלים מעמד של תושבי קבע ניתנה בחוסר נימוק ועל כן מדובר על פי הפרמטרים של המשפט המנהלי בחוות דעת בלתי סבירה, ולא זו אלא אף שהיועמ"ש התעלם לחלוטין מהעובדה רבת המשקל והמשמעות כי אותם מחבלים אשר להם הוא המליץ ליתן מעמד של תושב ארעי מקבלים משכורות, התעלמות זו מנתון כה משמעותי מנוגדת אף היא באופן חריף לאמות המידה של המשפט המנהלי.

"כאשר באנו להתמודד עם ההמלצה של היועמ"ש להקנות למחבלים מעמד של תושב ארעי סברנו כי ההחלטה פוגעת באופן חריף באינטרסים הלאומיים של עם ישראל, אולם כאשר בדקנו את נבכי ההליך ראינו כי ההחלטה פוגעת גם באמות מידה של משטר תקין, לא הגיוני שהיועמ"ש שכל מעמדו ותוקפו יונק מעקרון המשפט התקין יפעיל את סמכותו בניגוד בוטה לעקרונות המשפט התקין, ועוד שכל זאת על מנת לאפשר זכויות סוציאליות למחבלים", דברי עו"ד יאדו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]