סניה ולדברג, שלקח חלק בקמפיינים שונים נגד החרדים, שם את האמת על השולחן - 0404
סניה ולדברג, שלקח חלק בקמפיינים שונים נגד החרדים, שם את האמת על השולחן חדשות 0404

סניה ולדברג, שלקח חלק בקמפיינים שונים נגד החרדים, שם את האמת על השולחן

סניה ולדברג, שלקח חלק בקמפיינים שונים נגד החרדים, שם את האמת על השולחן.

סניה כתב: "החרדים האלה עולים המון כסף למדינה!" בתור חילוני ואתאיסט שמעתי לאורך שנים את המשפט הזה בצורות שונות והתעצבנתי.

החרדים מתנהגים אחרת, מתלבשים אחרת ומאמינים במה שלי נראה שטויות. אבל… מה הנזק הכלכלי בשקלים שהם באמת עולים לי? זאת השאלה המעניינת.
כי מספרים זה כבר לא אמונה. זה עובדות בתכלס.

במהלך השנים האחרונות הייתי במספר קמפיינים פוליטיים. בחלק מקמפיינים הללו תקפנו את העובדה שהמדינה (כלומר כספי המיסים שלי, שעבדתי עבורם קשה), נשלחים אל אנשים שלומדים חומר שלא תורם כלל לכלכלה.

התיישבתי מול המחשב והתחלתי לבדוק – מה הנזק? חשוב לציין: את הבדיקה הזו עשיתי כמה פעמים בצורות שונות. עזרו לי בה גם יועצים פרלמנטריים ואף כמה חברי כנסת השייכים למפלגות שתוקפות את החרדים שוב ושוב ושוב. כי המספרים שמצאתי בגוגל לא הסתדרו.

יודעים למה הם לא הסתדרו? כי לא הגיוני שאחרי כל מה ששמעתי, החרדים עולים לי בשנה כל כך מעט. תקציב הישיבות הוא כמיליארד שקלים בשנה. זה נשמע הרבה, נכון? אז בואו תראו איזה מספר מפלצתי זה. תקציב השכר במגזר הציבורי הוא כ-200 מיליארד שקלים בשנה. תקציב המדינה הוא כ-450 מיליארד בשנה.
הישיבות עולות לנו 0.002% מתקציב המדינה. מטורף, נכון?

לא ברור איך איראן עוד לא חיסלה אותנו כאשר 0.002% מהתקציב שלנו פשוט מבוזבזים ככה. מדובר בכ-100 שקלים לאדם וכ-400 שקלים למשק בית עובד.
כמה משק בית עובד משלם בשנה על כל המגזר הציבורי? כ-100,000 שקלים בממוצע. אתם משלמים על זה בכל פעם שאתם קונים מוצר כלשהו, שהמחיר שלו מורכב רובו ממיסים שונים.

כן, אני מסכים שזה לא בסדר לממן לימוד מקצוע שאינו תורם לכלכלה, ועוד חילוני שמממן משהו שהוא כלל לא מאמין בו. אם החרדים טוענים שזה תורם לנפש, אשמח לממן אותם באמצעות מטבע נפשי. הם מקבלים חיבוק תודה?

אבל… חשוב לציין שגם תקציב כאן 11 עומד על סכום דומה. ומה התקציב של כל מקצועות הדשא באוניברסיטה שגם הם לא תורמים לכלכלה אבל מקבלים סבסוד עצום מהכסף שלנו? מישהו בדק? ברור שלא בדקנו. כי הסטודנטים האלה הם "משלנו", והם לא מתלבשים אחרת ומתנהגים אחרת.

אז בואו אסביר לכם איפה גונבים לכם את רוב הכסף: במשרדי הממשלה, בוועדי העובדים של נמל אשדוד, רשות שדות התעופה, הבנק המרכזי, חברת החשמל וכו…
יש שם אנשים שמרוויחים פי 2.5 מראש ממשלה שבקושי עובדים, ואסור לפטר אותם כי יש להם קביעות.

אם אתם רוצים להכניס תוכנה חדשה כדי שהם יעבדו מהר יותר או להוריד למישהו שם בשכר כי הוא פשוט לא מגיע לעבודה… הם מיד מגיבים באיומי שביתה!
כלכלנים מעריכים שמתוך ה-200 מיליארד שאנחנו משלמים בשנה, בין 30%-50% ניתן לצמצם! מדובר על סכומים שנעים בין 60-100 מיליארד שקלים!!!!!(!!!!!)

אבל האם ליאור שליין ידבר על זה? וודאי שלא. הוא לא רוצה להתעסק עם הוועדים. האם ליברמן מדבר על זה? האם לפיד מדבר על זה? האם חברי הכנסת מהשמאל בכללי מדברים על זה?

וודאי שלא. כי אם הם יסתבכו עם הוועדים, איך יסדרו לחברים ג'ובים על חשבון הכסף שלכם? ואני אומר לכם בוודאות: הם מודעים למספרים. הראו להם את המספרים המון פעמים. אבל חוסר המודעות של הציבור לבעיה גורמת גם לפוליטיקאים להתעלם.

אותו אחד שישב אתכם בכיתה והעתיק מכם, כי הוא לא ידע שום דבר ולא רצה לדעת שום דבר, מרוויח היום סכומי עתק כי הוא קרוב משפחה של מישהו בוועד. אתם משלמים לו. מהכסף שלכם. מהמיסים שלכם. אבל כאשר אתם שואלים למה יקר פה, משקרים לכם שזה בגלל "אחרדים". כי קל להאשים את מי שמתנהג שונה ומתלבש שונה. לאורך כל ההיסטוריה הנוכלים והרשעים הגדולים ביותר עושים את זה.

עכשיו תבינו: אני לא אומר שתקציב הישיבות מוצדק. ברור שאני חושב שצריך לחתוך אותו. אבל הוא כלום יחסית לנזק האמיתי שנגרם לכיס שלכם במגזר הציבורי.
על זה התקשורת תעדיף לא לדבר (חברים של ההסתדרות, כבר אמרתי?). אבל בדיוק בשביל זה יש רשתות חברתיות. באמצעות הפייסבוק, אנשים שיודעים להשתמש בגוגל יאירו את החושך שקיים במגזר הציבורי, ויספרו לכם את האמת.

הגיע הזמן שתשאלו את יאיר לפיד, ליברמן, מרב מיכאלי, בני גנץ, ביבי וכל פוליטיקאי אחר: "מה קורה עם צמצום כוחם ההזוי של הוועדים? מה קורה עם השתוללות השכר במגזר הציבורי?" די. אל תחרטטו על החרדים. הם בסך הכל המגן שמסתיר את גניבת הכסף האמיתית".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]