תושבת תפוח על המחצבות הפיראטיות: "הילדים שלנו סובלים מקשיי נשימה" | צפו - 0404
צילום: הפורום לישראל ירוקה

תושבת תפוח על המחצבות הפיראטיות: "הילדים שלנו סובלים מקשיי נשימה" | צפו

תושבים רבים המתגוררים בסמוך למחצבות בלתי חוקיות מדווחים על תופעות שונות בשל הכרייה המתרחשת בסמוך אליהם. ביניהם גם מיטל חוברה, תושבת תפוח אשר מתגוררת ביישוב בעשר השנים האחרונות שסיפרה כי ילדיה סובלים מבעיות בריאותיות. חוברה תיארה כיצד היא ומשפחתה סובלים מתופעות רבות בשל החציבה הפיראטית המתרחשת במרחק לא רב מהם באזור כפר ג'מעין. בסרטון שצילמה וקראה לפעול לעצור את התופעה, ניתן לראות ברקע את המחצבה אשר פועלת באזור ג'מעין ללא כל רגולציה ואישורים.

"כפי שאתם רואים יש מאחורינו את המחצבה הפיראטית ללא כל פיקוח, אנחנו סובלים מהמחצבה מכל הבחינות ומבחינה בריאותית. הילדים שלנו סובלים מקשיי נשימה והיו להם כתמים על הפנים, כך שהייתי צריכה לתת להם טיפול תרופתי" סיפרה חוברה.

בהמשך תיארה את הפגיעה בחיי התושבים "אנחנו סובלים מאבק בחלונות בבתים וברכבים. גם כשאנחנו יושבים בחוץ לאכול ארוחות כל האוכל מתמלא אבק תוך שניות, אנחנו חושבים שצריך לעצור את זה כאן ועכשיו".

היום (רביעי) ייערך כנס בנושא "תופעות החציבה הפיראטית בישראל" אותו יזמו 'הפורום לישראל ירוקה' ויעסוק בהשפעות ובהשלכות של החציבה על הסביבה על השוק והמסחר וכן על הציבור. בכנס ישתתפו אישי ציבור וביניהם השר יובל שטייניץ והשרה גילה גמליאל, וכן בכירים בענף הסביבה ובכירים בענף הבנייה במשק הישראלי. בכנס ידונו בהצעות למיגור התופעה על ידי תיקוני חקיקה ואכיפה כנגד הכנסת חומרי חציבה בלתי חוקיים מאיו"ש דרך המחסומים אל שטחי מדינת ישראל.

ד"ר איזבלה קרקיס, מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית במשרד הבריאות אשר עתידה להשתתף בכנס במושב הראשון, הסבירה כי בזמן הכרייה נפלטים חומרים אשר פוגעים בבריאות. השלכות החציבה עלולות לפגוע מבחינה בריאותית ברבים מן האוכלוסייה אך בפרט כאשר מדובר בילדים, נשים בהריון, ובאנשים בעלי מחלות כרוניות שונות. כמו כן הסבירה כי "ככל שאין הסדרה של החציבה, ככה קשה יותר להבין את גובה ההשפעה על האוכלוסייה. במקומות הלא מוסדרים, יש סיכון בריאותי יותר גדול".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]