ח"כ קלנר נגד היוזמה להטיל רגולציה על חברת Wolt - 0404
ח דוברות

ח"כ קלנר נגד היוזמה להטיל רגולציה על חברת Wolt

ח"כ אריאל קלנר מהליכוד התייחס היום (שני) ליוזמה של מועמדת 'תקווה חדשה' לכנסת, ח"כ לשעבר הילה שי-וזאן, להטיל רגולציה על חברת Wolt ומתח עליה ביקורת.

ח"כ קלנר: "רק לא עוד רגולציה! מועמדת 'תקווה חדשה' לכנסת הילה שי-וזאן רוצה מאוד לסייע למסעדנים ולציבור. האינסטינקט הראשון שלה הוא עוד רגולציה. והפעם על חברת Wolt.

מי שמבקש עוד רגולציה לא למד דבר בכלכלה ואם למד, לא הבין. כל עוד אין פגיעה מהותית ומשמעותית בתחרות, רגולציה לא תביא לשום פתרון חוץ מנזק למסעדות, נזק ללקוחות ונזק לשליחים.

בואו נשאל את עצמנו שאלה: מדוע חברת wolt גובה x% עמלה ולא 10x? כי ב 10x המסעדות לא יעבדו איתה. הם יבצעו את השליחויות בעצמם או יעבדו רק בשיטת האיסוף העצמי. למה המסעדות מוכנות לשלם x? כי עדיין משתלם להן לבצע שליחויות במחיר הזה ולא להסתפק באיסוף עצמי או להפעיל מערך שליחויות בעצמן.

מה יהיה אם נכריח את חברת wolt לגבות רק x/2? או שהן יעסיקו פחות שליחים ואז זמני ההמתנה יהיו גדולים יותר. אפשרות נוספת היא שהן לא יעבדו עם חלק מהמסעדות כי פשוט לא ישתלם להן ואפשרות שלישית היא כסף שחור וכל מיני טריקים אחרים. להנדס את השוק פשוט לא עובד. הגיעה העת להפנים זאת!

ואיפה המתחרים של wolt? שאלה מצויינת. החברה שהתחרתה ב wolt היא תן ביס. אבל נחשו מה? עובדי תן ביס התאגדו אך לפני מספר חודשים. יש להם ועד והם חלק מההסתדרות הכללית. אז עכשיו להעסיק עובד בתן ביס עולה הרבה כסף, מה שמקטין את יעילות החברה, מה שמקטין את יכולתה להתחרות ב wolt, מה שגורם לחוסר יעילות בשוק ומחירים גבוהים יותר למסעדות ולנו הצרכנים.

רוצים לשפר את השוק? הדרך היא לא להוסיף רגולציות אלא להפחית רגולציות! על כך אני מתכוון להיאבק בכנסת הבאה כדי להצמיח את כלכלת ישראל. הוספת רגולציות זו ממש לא "תקווה חדשה".

ח"כ הילה שי וזאן, מסרה בתגובה: "אריאל, אני שמחה שהערתי את תשומת ליבך לנושא חשוב, אך אני רוצה לדייק קצת את האמת.
בעקבות תלונות של מסעדנים רבים, פניתי לרשות התחרות כדי לבצע בדיקה בקשר לוולט. אני תומכת בגורמים המקצועיים ברשות התחרות, וסומכת עליהם לייצר את הסביבה התחרותית הטובה ביותר עבור כל העסקים בישראל.
אם הם יכריעו שאכן מדובר במונופול שצריך להגביל, יש להם את הכלים לבצע זאת. אם לא, נמשיך לבחון את הסוגיה ולפתוח את השוק ככל הניתן כדי להכניס כמה שיותר מתחרים.

אני תומכת בשוק חופשי, ומתנגדת לרגולציה מיותרת ובירוקרטיה. שוק חופשי ופתוח הוא הדרך הטובה ביותר בעיני ליצור תחרות ולהוריד מחירים, וזו הדרך של תקווה חדשה להביא לרווחה לכלל אזרחי ישראל.

אנחנו לא נקדם מתוך הכנסת והממשלה רגולציה חדשה שתכביד על בעלי עסקים. הכיוון צריך להיות הפוך בדיוק: שחרור מרגולציה ובירוקרטיה מיותרת, הקלות לעצמאיים ושוק פתוח שיאפשר תחרות וימנע מונופולים וקרטלים. כדי לעזור למסעדנים באופן ספציפי ולעצמאיים ככלל, נקדם מדיניות One Stop Shop שתשים את כל הרגולטורים תחת קורת גג אחת ותאפשר לעסקים הקטנים את הוודאות הרגולטורית שהם צריכים כדי שהעסק שלהם יהיה רווחי ומצליח".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]