השרה גמליאל הורתה להקפיא הקמת מתקן השבת אנרגיה במעלה אדומים: "חוסר תום לב מצד ועדת המכרזים" - 0404
השרה גמליאל הורתה להקפיא הקמת מתקן השבת אנרגיה במעלה אדומים:

השרה גמליאל הורתה להקפיא הקמת מתקן השבת אנרגיה במעלה אדומים: "חוסר תום לב מצד ועדת המכרזים"

קרב נוסף על משילות בין שרי הממשלה לבין פקידים במשרדים השונים, הפועלים לכאורה על דעת עצמם ובניגוד לדעת הדרג הפוליטי הנבחר. השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל הנחתה להקפיא באופן מיידי את כלל הפעילות להקמת מתקן השבת האנרגיה 'השומרוני הטוב' במעלה אדומים. במכתב דחוף שהעבירה השרה ליהלי רוטנברג, החשב הכללי באוצר, נכתב כי "מזה למעלה מחצי שנה אני פועלת לגיבוש אסטרטגיית פסולת חדשה למדינת ישראל לעשור הקרוב. לפני כ-3 שבועות הצגתי לציבור את עקרונות האסטרטגיה, המתייחסים גם לצורך בהקמת מתקנים להשבת אנרגיה מפסולת ברחבי הארץ.

בשנתיים האחרונות מקודם במעלה אדומים במתחם "השומרוני הטוב", מתקן להשבת אנרגיה מפסולת. מתקן זו קודם על ידי קודמי בתפקיד, השר זאב אלקין, ועל ידי מ"מ מנכ"ל המשרד דאז מר גיא סמט. מר סמט שימש עד לאחרונה כסמנכ"ל פסולת במשרדי.

לאורך העבודה על גיבוש האסטרטגיה החדשה, הובהר לכלל הגורמים העוסקים בקידום מתקן השומרוני הטוב, כי לאסטרטגיה צפויה להיות השפעה מהותית על המתקן, וכי משמעויות האסטרטגיה יבואו לידי ביטוי במסגרת המכרז להקמתו, לכשיפורסם. גם במסגרת בג"ץ שהוגש נגד הקמת המתקן, ביקשתי להבהיר סוגיה זו, ולהודיע לבית המשפט העליון שהמתקן לא יקודם בטרם יובנו כלל ההשלכות של האסטרטגיה החדשה על המתקן, מאפייניו ואופי פעילותו העתידי.

אני פונה אליך לאחר שבירורים שקיימתי, העלו חשד להתנהלות פסולה וחסרת תום לב מצד ועדת המכרזים המטפלת בקידום המתקן. ב-14.1.2021, ביום בו סיים מר סמט את תפקידו במשרדי, ויום לפני שהוחלף בנציג אחר מטעם משרדי, התכנסה ועדת המכרזים לדיון בפרסום המכרז. הואיל והמכרז לא היה מוכן לפרסום, אישרה ועדת המכרזים באופן חריג מראש ליו"ר הוועדה וליועמ"ש הוועדה, נציגי משרד האוצר, לפרסם את המכרז בהחלטה משותפת שלהם וללא צורך בכינוס ועדת המכרזים בהרכבה המלא, הכולל גם את נציגי משרדי. בהתאם ל"הסמכה" האמורה, החליטו נציגי האוצר בוועדה כ-3 שבועות לאחר מכן על פרסום המכרז.

מהלכים אלו נעשו ללא ידיעתי וללא אישורי, ובחוסר הלימה מוחלט לעקרונות האסטרטגיה שאישרתי ואימצתי אך לפני זמן קצר, וכל זאת תוך פעולה מאחורי גבם של גורמי המקצוע במשרדי העוסקים בגיבוש האסטרטגיה, ובראשם המנכ"ל.

לאור התנהלות ועדת המכרזים בראשות נציגי האוצר, אני מודיעה בזאת כי הוריתי לכל גורמי משרדי להקפיא באופן מיידי את כלל הפעילות להקמת המתקן בשומרוני הטוב".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]