ערבי השליך בקבוק זכוכית לעבר קטין יהודי ופצע אותו בראשו - השופט החליט להקל עימו - 0404
ערבי השליך בקבוק זכוכית לעבר קטין יהודי ופצע אותו בראשו – השופט החליט להקל עימו שלמה מור

ערבי השליך בקבוק זכוכית לעבר קטין יהודי ופצע אותו בראשו – השופט החליט להקל עימו

פרסום ראשון: הסדר טיעון שהתקבל לאחרונה בבית משפט השלום בירושלים קבע כי ערבי כבן 27 אשר תקף לפני כשנתיים וחצי קטין יהודי בעיר העתיקה בעת שהשליך לעברו בקבוק זכוכית ופצע אותו ישלם פיצוי כספי של 1,500 שקלים בלבד. על פי הסדר הטיעון, הוחלט לתקן את כתב האישום ולציין שהנאשם השליך חפץ, וכמו כן נשמטה העובדה כי הקטין נפצע בראשו מבקבוק הזכוכית.

למרות הצהרת נפגע העבירה והתנגדותו, התקבל הסדר הטיעון. גזר הדין שניתן בבית משפט השלום בירושלים קבע כי הנאשם יהיה מחויב בפיצוי כספי למתלונן, וכן ישלם קנס של 500 ש"ח בלבד ולא ירצה מאסר בפועל. כמו כן לא צוין בכתב האישום כי מדובר באירוע על רקע גזעני.

בהצהרת נפגע העבירה סיפר הקטין כי הוא עודנו בהלם מהאירוע, וכי הוא נמנע מלעבור במקום האירוע בעקבות הפציעה ובאזור בכלל. בהצהרה תיאר כי בעת שנפצע מבקבוק הזכוכית הוא דימם מראשו וחש כאבים עזים, ולסיום דרש כי יוטל על הנאשם מאסר בפועל.

על פי פרוטוקול גזר הדין אמר השופט דוד שאול גבאי ריכטר "לאחר ששמעתי את הצדדים ואת הנאשם, נחה דעתי כי ההסדר ראוי בנסיבות המעשה, ובנסיבות העושה ולכן אכבדו". השופט התעלם מעדותו של הקטין היהודי לפיה הוא סבל מכאבים בראשו במשך תקופה ארוכה, חש בושה להיות מוטל על הריצפה בזירת האירוע בלי יכולת לזוז במשך דקות ארוכות וכי הוא נמנע מלעבור בסמוך למקום האירוע בשל הטרואמה שחווה. הקטין דרש עונש מאסר בפועל אשר יגרום להרתעה וימנע אירועים לאומניים דומים בעתיד מצד התוקף, אך השופט דחה בקשה זו ופסק עונש כספי בלבד שיוטל על התוקף.

בנוסף, בשל מצבו הכלכלי של התוקף הערבי, החליט השופט לפרוס את הפיצוי הזעום לחמישה תשלומים שישולמו בחודשים הקרובים.

עו"ד חיים בלייכר אשר ייצג את נפגע העבירה מטעם ארגון חוננו תמה על החלטת השופט: "מדוע הנאשם לא הואשם באירוע גזעני? הרי ברור שהוא זרק את הבקבוק על הבחור בשל שנאתו ליהודים.

נדהמנו לקבל את ההסדר טיעון שמוציא את הנאשם ללא עונש משמעותי. הפרקליטות ביצעה פה שלושה פשעים. מחקו מכתב האישום את זריקת הבקבוק והחליטו שנזרק חפץ ולא ציינו שהמתלונן נפצע. הנאשם גם לא הואשם במניע גזעני ולבסוף גם לא קיבל עונש. לא ברור לנו מדוע באו לקראת הנאשם במידה כה רבה, אנו חושבים שהתנהלות כזו פוגעת בהרתעה ומעודדת פשיעה גזענית".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]