ראש מוא"ז שומרון למזכ"ל אונסק"ו: "בחרתם לשתוק אחרי ההרס במזבח יהושע, ההיסטוריה תדון אתכם" - 0404
ראש מוא רועי חדי

ראש מוא"ז שומרון למזכ"ל אונסק"ו: "בחרתם לשתוק אחרי ההרס במזבח יהושע, ההיסטוריה תדון אתכם"

עקב ההרס במזבח יהושע בן נון, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שיגר הערב (מוצ"ש) מכתב חריף למזכירה הכללית של אונסק"ו, אודרה אזולאי היהודיה.

מכתבו של דגן יוצא יומיים לאחר מבצע הבזק שביצעה המועצה האזורית שומרון, במהלכו גייסה עשרות פועלים ששיקמו את האתר בליווי ארכיאולוגים, בליווי אישי של דגן ובשיתוף חברת 'עייש עבודות עפר'. במכתבו תקף דגן את אונסק"ו ואזולאי שבחרו לשתוק נוכח הפגיעה באתר, שבוצעה בשבוע החולף על ידי הרשות.

דגן כתב: "3,000 שנה עומד אתר מזבח יהושע בן נון על תילו. האזור עבר בשנים הללו אין ספור מלחמות, כיבושים, רעידות אדמה קשות ועוד אסונות טבע ואדם כאלה ואחרים. אלא שבכל השנים הללו, אף אדם לא ניסה להזיק למקום שהוא ערש המורשת והתרבות היהודית אבל גם העולמית, כולם הבינו שהמקום הזה הוא מחוץ לתחום, מקום שבו לא פוגעים.

כל זה היה נכון עד השבוע שעבר, שאז ברברים מהרשות החליטו שהם הופכים את החומה המקיפה את מזבח יהושע בן נון לכביש, הם לקחו את הסלעים של החומה וגם חלקים מהמתחם הנקרא "מתחם כף הרגל" מסביב למזבח וטחנו אותם עד דק, המטרה שלהם הייתה לא רק לסלול כביש אלא למחוק את המורשת וההיסטוריה היהודית, למחוק את התנ"ך, למחוק את האמת".

דגן הדגיש כי באונסק"ו בחרו לשתוק ולא לגנות את האירוע החמור: "אלא שאתם, כישות שאחראית על התרבות העולמית, על המורשת העולמית, ישבתם וראיתם את ההרס ובחרתם לשתוק. כמה צביעות יש בכם, אתם שנוהגים לבקר את ישראל חדשות לבקרים לא מצאתם את המילים כדי לבקר את הרשות שמנסה לטחון עד דק את המורשת היהודית, את אתרי ההיסטוריה בארץ שאליהם מגיעים מכל מקום בעולם.

אנחנו בשומרון רואים את המבקרים באתר יהושע בן נון, באים לפה מאסיה ומאירופה, ארכיאולוגים מארצות הברית ומאפריקה. מכל מקום באים למקום הקדוש והתרבותי הזה, ואתם בחרתם בפרץ של צביעות שקר ורמיה לשתוק, בחרתן שלא לגנות, בחרתם לסתום את הפה, ויודעים לפתוח אותו כשאותה רשות מבקשת מכם לגנות את ישראל, או את זה אתם עושים במהירות הבזק. יבוא יום וההיסטוריה תבוא אתכם חשבון, גם האנושות, אני בטוח בזה, צביעות סופה להתגלות, שקרים סופם לצוף".

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאירוע ואמר כי מדובר באירוע חמור ואף הנחה לבצע חקירה מיידית כדי לתפוס את האחראים ולאבטח את המקום. גם נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיב להרס וביקש למצות את הדין עם האחראים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]