מועצה אזורית שומרון שיקמה את אתר מזבח יהושע בן נון שהושחת על ידי הרשות - 0404
מועצה אזורית שומרון שיקמה את אתר מזבח יהושע בן נון שהושחת על ידי הרשות מועצה אזורית שומרון

מועצה אזורית שומרון שיקמה את אתר מזבח יהושע בן נון שהושחת על ידי הרשות

בפעולת בזק חשאית שיקמה מועצה אזורית שומרון חלק מאתר מזבח יהושע בן נון שהושחת ע"י הרשות. אמש נחשף כי הרשות השחיתה חלקים מאתר מזבח יהושע בן נון תוך שהיא גורסת את אבני חומת האבן בני ה-3000 שנה, שהוקמו על פי הערכות החוקרים ע"י שבטי ישראל כשהגיעו לארץ כנען, לחצץ עבור סלילת כביש בסמוך. 

במבצע בזק חשאי שיקמה היום (חמישי) בשעות הצהריים מועצה אזורית שומרון את החומה העתיקה המקיפה את את אזור הפולחן העתיק מזבח יהשע בן נון, במבצע השתתפו למעלה מ-30 עובדים  בליווי צמוד של אנשי מקצוע מתחום הארכיאולוגיה של צוות המועצה האזורית שומרון.

מועצת שומרון הצליחה לשקם כ-35 מטר של הקיר המערבי של מתחם המזבח, בעזרת אבנים מקומיות, עם זאת לא ניתן היה לשקם את החומה הצפונית שאורכה כ-20 מטר והושחתה גם היא ע"י הרשות ולכך תדרש עבודה ארכיאולוגית יסודית.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, שניהל את המבצע מרחוק יחד עם הצוות המקצועי ופיקח עליו הבהיר כי חובתנו להציל את המקום.
לדברי דגן: "מזבח יהושע בן נון הוא לא רק אתר היסטורי חשוב לעם היהודי הוא אחד מנכסי צאן הברזל של התרבות העולמית, המקום שבו עם ישראל נעשה לעם המקום הזה שנחשף ע"י פרופ אדם זרטל מאוניברסיטת חיפה מושך אליו חוקרים מכל רחבי העולם.

לצערי הרב אנחנו עדים בשנים האחרונות לפגיעה קשה מצד הרשות באתרי מורשת היסטורים כולל שוד והרס עתיקות ברחבי יהודה ושומרון בצורה מכוונת, אבל אין ספק שפגיעה באתר כ"כ חשוב לתרבות העולמית זו עליית מדרגה ומעשה ברברי שאין לעבור עליו בשתיקה. קיבלנו ביממה האחרונה אלפי פניות מהארץ ומכל רחבי העולם מאנשי מדע, אקדמיה, היסטוריונים, ומגורמים שילטוניים.

נמשיך למלא יחד עם כל עם ישראל את זכותנו וחובתנו לבנות את כל ארץ ישראל, להתיישב ולטייל בשומרון ולשמור על האתרים ההיסטורים.

אני קורא לממשלת ישראל לממש את חובותיה ואת ריבונותה ולמלא אחר האמנות הבינלאומיות שהיא חתומה עליהן ולשמור על אתרי הארכיאולוגיה בתחומה. להגן באופן מעשי ולא רק בדיבורים על אתרי התרבות והמורשת".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]