עשרות פעמים ״אין לי מושג״ | חקירת ליאת בן ארי בראש העין | צפו - 0404
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

עשרות פעמים ״אין לי מושג״ | חקירת ליאת בן ארי בראש העין | צפו

לידי ערוץ 20 והעיתונאי הלל ביטון רוזן, הגיע תיעוד בלעדי מחקירתה של המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד ליאת בן ארי, ושל בעלה אביב שוויקי, בנושא עבירות הבנייה בהן הזוג חשוד לכאורה. המילים שחזרו על עצמן הכי הרבה בחדר החקירות, ליתר דיוק – 32 פעמים תמימות, הן שלוש המילים הבאות: אין לי מושג.

ביום חמישי, י"ח בחשוון (5.11.2020) התייצבה עו"ד בן ארי בעיריית ראש העין לחקירה בעניין. החוקרת, מפקחת בנייה, ציינה בפני בן ארי כי היא עומדת לחקור אותה בחשד המיוחס לה – "עבירות על חוק התכנון והבנייה, עבודה אסורה ושימוש אסור במקרקעין".

השאלה הראשונה ששאלה החוקרת היא מי הבעלים הרשומים בנוסח טאבו. תשובתה של בן ארי – "אין לי מושג". החוקרת המשיכה – "את מודעת לזה שאת מוזכרת בנוסח טאבו"? ענתה בן ארי – "אני יודעת שאני נמצאת בהערת אזהרה בנסח הטאבו לצורך המשכנתא ורכישת הבית".

בן ארי ממשיכה להתחמק משאלותיה של החוקרת:
חוקרת: "מתי רכשת את הנכס ברחוב אלוף הרב גורן"?
בן ארי: "לא יודעת להגיד את התאריך".
חוקרת: "מתי נמסר לך הנכס"?
בן ארי: "לא יודעת".
חוקרת: "מי משתמש בפועל בנכס"?
בן ארי: "יש שם משפחה, לא יודעת מי. אין לי קשר איתם".

פיצול הנכס ללא היתר

במסגרת ביקורת שערך פקח של עיריית ראש העין ביולי 2020, גילה הפקח כי בוצעו בנכס הרשום על שמה של ליאת בן ארי ובעלה בוצעו עבודות לפתיחת פתח מחצר הבית ופתח נוסף מבחוץ ישירות אל מרתף הבית. כלומר, הפיכת הנכס לשתי יחידות דיור נפרדות. לפי החשד, מדובר בפיצול הנכס ללא היתר, כאשר כל אחת מיחידות הדיור מושכרת לאדם אחר.

החוקרת מעמתת את בן ארי עם הממצאים של הפקח. בן ארי עונה לחוקרת כך: "למיטב ידיעתי, הבית מושכר לשוכר אחד בלבד, והשוכר השני יצא מהבית לאחר כל מה שארע. עמדתי על כך שייצא מן הדירה… הודענו לו.. יותר נכון אביב הודיע לו… אני לא עוסקת בזה בשום אופן".

לאחר מכן שואלת החוקרת את בן ארי את השאלות הבאות, אחת אחרי השנייה:

מתי תוכנן הפיצול בנכס? מי תכנן אותו? האם יש לזה אישור הנדסה? מי המהנדס שאישר אותו? מי הקבלן שביצע את העבודות? האם הוא קבלן רשום? כמה שילמת לקבלן? האם יש קבלה? מתי בוצעו הפיצולים? האם דיווחת לארנונה על פיצול הנכס? האם היה בדירה שוכר אחד או יותר? ועוד כהנה וכהנה שאלות שכל בעל נכס אמור לדעת.

תשובתה של ליאת בן ארי לכל שאלה ושאלה בנפרד היו שלוש המילים הקבועות: "אין לי מושג".

כשהחוקרת מטיחה בבן ארי – איך ייתכן שאת לא מעורה בפרטים של רכישת נכס נדל"ני? עונה בן ארי – "יש לי בן זוג והוא מעורה בפרטים, אני עסוקה". החוקרת מקשה שוב: "את לא מודעת לחריגות הבנייה"? ובן ארי עונה: "לא מודעת ולא יודעת".

בן ארי: "הדלפה מקוממת"

במהלך החקירה אומרת בן ארי: "יש לי תחושה קשה מאוד מכל המהלך הזה, תחושה של רדיפה ושל אכיפה בררנית ומטרידה שנובעת מעניינים שאינם קשורים כלל בעיריית ראש העין או לענייני בניה… נובעים ממניעים אחרים לגמרי… אני חושבת שמדובר בהדלפה מקוממת שרק מחזקת את תחושת הרדיפה והאכיפה הבררנית".

הפרסומים על העבירות לכאורה של בן ארי עוררו סערה ציבורית. בן ארי קיבלה את גיבויו של היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט. מנדלבליט הכריז כי הוא "דוחה בתוקף את הניסיונות הנלוזים לאיים או לפגוע בשמם הטוב של אלו העוסקים בטיפול בכתב האישום שהוגש בהליך זה".

נגד בן ארי הוגשה תלונה לנציב תלונות הציבור על מערך התביעה, השופט בדימוס דוד רוזן. בתגובה מסר רוזן כי החליט שלא להתערב בפרשה, כיוון שהדברים חוסים תחת הועדה המקומית לבנייה בראש העין, אך גם הזכיר את חשיבות טוהר המידות כשמדובר בפקידי ציבור.

עו"ד בן ארי מסרה בתגובה לתלונה כי יש לדחות אותה על הסף, כיוון שאינה נוגעת לתפקידה כפרקליטה, וכיוון שמתקיים הליך משפטי בנוגע לעניין זה. כמו כן, טענה בן ארי כי התלונות הן חלק מהניסיון לפגוע בה כיוון שהיא משמשת התובעת הראשית בתיקי ראש הממשלה נתניהו.

"כשהיתה פניה מהתקשורת"

בהמשך, שואלת החוקרת את בן ארי: "האם תכננת להוציא היתר בנייה כחוק, ובאיזה שלב"? בן ארי עונה לה: "ברגע שהייתה פנייה מהתקשורת", ואז מוסיפה: "ולצערי, לא מהעירייה".

החוקרת שואלת את בן ארי אם היא מודעת לכך שהיא צפויה לעונשים בכך על כך שפעלה בניגוד לחוק התכנון והבנייה, ובן ארי עונה בחיוב.

במהלך החקירה מתבררת גם סתירה לכאורה בתשובותיה של בן ארי. בתשובה לשאלה ממי רכשו את הבית, עונה בן ארי כי "בן זוגי התעסק בזה, ידעתי שהוא רכש מגרש לבנייה ומעבר לזה לא ידעתי שום דבר", בהמשך היא מודה כי "ידעתי שאנחנו עומדים לרכוש את המגרש ואת הבית… הלכנו לבנק לאומי לקחת משכנתא לבנות את הבית הזה".

יממה קודם לכן נחקר בעלה של בן ארי, אביב שוויקי. בתשובה לשאלה מי רכש את הבית, ענה תשובה שלישית: "לא רכשתי את הבית, הצטרפתי לעמותה שמתפקידה להקים שכונה ואני חלק ממנה, לא רכשתי את הנכס".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]