מתווה ממשלתי חדש למאבק נגד אנטישמיות ברשת הוצג בכנסת - 0404
מתווה ממשלתי חדש למאבק נגד אנטישמיות ברשת הוצג בכנסת עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מתווה ממשלתי חדש למאבק נגד אנטישמיות ברשת הוצג בכנסת

עידן חדש במאבק באנטישמיות ברשת? בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות הוצג היום (רביעי) לראשונה, מתווה ממשלתי למאבק הישראלי הממוסד בתופעה.

יו"ר הוועדה דוד ביטן, שנעדר ממושכות לאחר שחלה קשה בקורונה – והחלים הגיע היום לראשונה לאחר תקופה ארוכה שנעדר בעקבות מחלתו. ביטן סקר את הדיונים הרבים שקיימה הוועדה בנושא האנטישמיות ברשת בכנסת היוצאת, והדגיש כי "הפיקוח בנושא  חייב להמשך ולא לרדת מסדר היום בוועדה זו גם בכנסת הבאה. גורמים רבים בישראל נאבקים באנטישמיות, ולפיכך הייתה חשיבות רבה לכנס את כל הגורמים לצוות בינמשרדי משותף, ולא להמשיך את המצב  שכל גורם, יפעל ויטפל בלי תיאום ושיתוף פעולה עם אחרים". לדברי ממלאת-מקום יו"ר הוועדה, מיכל קוטלר-וונש, הרשתות החברתיות נרתמו למאבק בהכחשת השואה ועשו רבות למען הנושא, אך "יש עדיין עשיה מרובה אך הכיוון נכון – ויש להמשיך בו. שיתוף הפעולה בין הרשתות למשרדי הממשלה הנו הכרחי ביותר להעלאת המודעות לאחריות של הפלטפורמות הדיגיטליות".

השר לנושאים אסטרטגיים, מיכאל ביטון: "העם היהודי קיים אלפי שנים, ובכולן נאלץ להתמודד עם שנאה ודעות כנגדו – שהפכו למעשים, שאין איומים מהם. המתווה שהוצג מציע מעקב, אכיפה ושיטת עבודה מול הרשתות, תוך מהירות-תגובה וקביעת עונשים למפר את הכללים".

שרת התפוצות עומר ינקלביץ', שיבחה את יו"ר הוועדה ביטן על המעקב הרצוף בנושא, שהביא לפרסום הדו"ח, ופירטה כיצד השוואות בין ישראל לנאצים, האשמת ישראל בהפצת נגיף הקורונה והכחשת השואה – הופצו ברשת, זכו למיליוני חשיפות ולייקים, ולא נחסמו. היא סיפרה על פעילות משרדה בניטור תופעות כאלו ברשת – והגשת תלונות להנהלת הרשתות.

יצחק הרצוג, יו"ר הסוכנות, הוסיף כי מדובר בדו"ח חשוב מאין-כמותו, כי זהו אתגר המרכזי של הדור, וההפצה של דעות מסוכנות כל-כך הן בעיקר ברשת – וממילא המאבק וההתמודדות איתן היא בזירה זאת.

יעקב דלל, ראש תחום מחקר אקדמי במשרד לנושאים אסטרטגיים, הדגיש כי המתווה קורא לקביעת מדיניות ברורה של אכיפה ושקיפות מצד הרשתות. אלו נדרשות לאמץ הגדרה של אנטישמיות, כפי שהוגדרה ע"י רוב המדינות והאוניברסיטאות בעולם, להסיר פרופילים ציבוריים של מי שהורשע באנטישמיות או בהכחשת-שואה, הגבלת מסחר בספרות אנטישמית, אכיפה נמרצת לאיתור והסרת חשבונות אנטישמיים מזויפים, והגברת השקיפות מטעם הרשתות על פעולות אלו.

יוגב קרסנטי, מנהל תחום המאבק באנטישמיות במשרד התפוצות, סיפר על כ-2.5 מיליוני פוסטים אנטישמיים בשנה החולפת, ולמרות שחלק מהם הורדו ע"י הרשתות, אך חלק ניכר מהם עדיין פעילים ומופיעים. ממשלת ישראל נדרשת להקים מערך ניטור קבוע על האנטישמיות ברשת והגברת החקיקה בנושא בארץ ובעולם.

יפעת ברק-צ'ייני מנהלת התחום הבינלאומי בקונגרס היהודי העולמי, שיבחה כי מתווה-הפעולה המוצע מקיף וכולל, וסיפרה על שירות חדש של הנגשת תחום השואה בארצות רבות – כדי להיאבק בהכחשתה.

לדברי ליז קנטר, ראש מדיניות ממשל בטיקטוק ישראל: ״לטיקטוק יש אפס סובלנות כלפי תוכן שנאה מכל סוג שהוא, ונעשה הכל על מנת למגר אותו. אנו שמחים על הדיאלוג הפורה והמתמשך עם יו"ר וחברי וועדת העלייה הקליטה והתפוצות, לקידום תוכנית למניעת שיח שנאה ברשת",ואילו  ג'ורדנה קטלר, מנהלת מדיניות בפייסבוק, הודתה לפעילות הועדה בנושא לכנס את כל הגורמים יחדיו  סיפרה על איתור "אנשים מסוכנים", בפעילותם ברשת ומחוצה-לה, וכן פעילות להגברת תודעת השואה. לדברי רונן קסטלו, מנהלת המדיניות בטוויטר, מדיניותם היא למנוע הכחשת שואה, עידוד אלימות, גזענות או אנטישמיות, ואילו נעה אלפנט-לפלר, מנהלת המדיניות בגוגל, סיפרה על שיתוף-פעולה עם ארגונים אזרחיים בנושא.

יוסף חדאד, ערבי-ישראלי הפעיל בהסברה ישראלית בעולם, קרא לחסימתו המיידית בטוויטר של נשיא איראן חמינאי, המפיץ הכחשת שואה וקורא בתמידות להשמדת ישראל.

מנכ"ל משרד התפוצות, דביר כהנא ציין כי "כל החברות לוקחות את הנושא ברצינות רבה. יש התקדמות בתהליך ובתחום אך עדיין לא מספיק. על מנת להגיע לאיזון וריפוי הרשת, צריך לייצר שותפויות רבות ולרגם את הדו"ח לעשיה משמעותית  על ידי בנית קואליציות", ואילו מנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגים, ד"ר שי הר-צבי, ציין כי "השיח התחיל ויש עוד עבודה רבה לבצע. קיימת חשיבות רבה לשיתוף פעולה בינמשרדי בתחום שחייבים להמשיך וללוות את הנושא".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]