טענות לפגיעה בזכויות המוסלמים: ביהמ"ש המחוזי אסר על הנגשת מערת המכפלה - 0404
צילום: 0404

טענות לפגיעה בזכויות המוסלמים: ביהמ"ש המחוזי אסר על הנגשת מערת המכפלה

ביהמ"ש המחוזי אסר היום (רביעי) על הנגשת מערת המכפלה. כזכור, לפני חצי שנה אחרי מאבק ממושך של ארגון בצלמו וארגוני נגישות, הוחלט להנגיש את מערת המכפלה לאנשים עם מוגבלות.

כחלק מההליך ניתן צו הפקעה הן על שטח המעלית שתיבנה בצמוד למערה עצמה, והן על הכניסה לרחבה בה ייבנה שביל רחב שיוביל מהכביש ישר למעלית, ללא צורך להגיע למדרגות הכניסה הראשיות.

בעקבות כך הוגשו מספר עררים הן על ידי עיריית חברון והן על ידי ארגון השמאל הקיצוני, עמק שווה. לטענת המערערים מדובר בפגיעה בזכויות המוסלמים, חופש הדת שלהם, פגיעה באמנות בינלאומיות האוסרות על הפקעה מעם כבוש, וכן שמדובר בהחלטה פוליטית. אולם כל העררים נדחו וההנגשה אושרה לגמרי.

בעקבות כך הגישה עיריית חברון והווקאף המוסלמי עתירה בהולה למתן צו ביניים וכן מניעת ההנגשה. בדיון טענו העותרים שההנגשה לא תשרת את הציבור המוסלמי, וכן שמדובר בניסיון פוליטי לבצע מחטף לטובת היישוב היהודי.

בתום דיון ארוך פסק השופט רם וינורגד שהבקשה לצו ביניים מאושרת. השופט הביע מורת רוח מהיקף ההפקעה הנדרש, וציין שלמרות החשיבות של ההנגשה, חובה לפעול ככל הנדרש לצמצם את היקף ההפקעה. השופט דרש מהמדינה הבהרות – האם היא מוכנה לוותר על השביל מהכביש המוביל לרחבת הכניסה ולהניח מעלון במקום, מה שיצמצם את ההפקעה.

חרף טענות מהנדסים שהמעלון אינו נוח וכן אינו מכובד, התעקש השופט וציין שיש חובה ככל הניתן למנוע הפקעה של שטח כבוש.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מצער ומאכזב שבית המשפט לא הקשיב לטענות האנשים השקופים האנשים עם המוגבלות ובחר להתפלפל בפלפולים משפטים. אנחנו מברכים על החלטת השופט שאישר את בניית המעלית וכן על ההחלטה לאפשר לנו להיות חלק מהדיון וכן לקיים דיון כבר בחודש הקרוב דיון סופי ונמשיך לפעול להנגשת המקום".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]