ראש אמ"ן בהערכת המודיעין השנתית: "איראן בשפל בעקבות פעולותינו, אך מגבירה מאמציה" - 0404
ראש אמ דובר צה"ל

ראש אמ"ן בהערכת המודיעין השנתית: "איראן בשפל בעקבות פעולותינו, אך מגבירה מאמציה"

‏באגף המודיעין מעריכים שחיזבאללה ינסה ליזום ימי לחימה בצפון. לפי הערכות אמ"ן, אם תרצה, איראן יכולה להגיע לפצצת גרעין תוך שנתיים.

הערב (שלישי) פרסם צה"ל פרטים מהערכת המודיעין השנתית שהתקיימה אתמול. במהלך הדיונים בנושא אמר ראש אמ"ן, אלוף תמיר הימן, כי "איראן נמצאת בשפל חסר תקדים בעקבות הפעולות שביצענו בשנים האחרונות, ולא רק בגלל הקורונה, אך לא זנחה את תוכנית הגרעין ואף הגבירה את מאמציה בנושא. במצבה הנוכחי איראן רואה בהסכם מוצא יחיד מהמשבר ולכן חותרת לכל הפחות לשוב להסכם שעליו חתמה ב-2015".

עוד אמר כי מתקיימת "מהפכה בעולם ייצור המטרות בשנה האחרונה – עלייה של מאות אחוזים בקצב ייצור המטרות של צה"ל, יחד עם עלייה באיכות המטרות בעקבות הקמת מנהלות המטרות באמ"ן". "הציר ממשיך בניסיון להתבסס בכדי לפגוע בישראל דרך רמת הגולן. מאמצינו הרבים מצליחים לפגוע ולצמצם יכולת זו", הוסיף.

ראש אמ"ן סיכם: "אנו עומלים ועוסקים באופן קבוע ומתמשך באיום הטילים המדויקים, ועל אף שמדובר באיום שאין להקל בו ראש אנו מספקים מענה איכותי בשלל דרכים, גלויים וסמויים. בזכות יכולות מודיעיניות גבוהות הצלחנו לתקוף מאות מטרות במסגרת המב"ם, ולשמר את העליונות האזורית של ישראל".

מהערכת המצב לשנת 2021, עולה כי איראן בנקודת שפל היסטורית בשל מב"ם גובר נגדה בצל משבר כלכלי עמוק והפעלת לחץ מהמערב. בעניין המערכה נגד ההתבססות בסוריה – איראן עוד לא נוטשת את הרעיון אך בוחנת את אופי ההתבססות והיקפה. איום "המעגל השני" (עיראק, תימן) – נתפס כפתרון זול, אפקטיבי ו"מבודל" עבור איראן, לביצוע תגובות על פעולות ישראל וארה"ב, ללא סיכון במלחמה.

בדיונים התייחסו לסוגיית הנורמליזציה – שינוי מערכתי היסטורי במזרח התיכון, שבמוקדו היווצרות משקל נגד משמעותי, וגוש אלטרנטיבי לציר השיעי. הזדמנות משמעותית להגברת הלחץ על איראן ויתכן אף ליצירת קואליציה בינ"ל נגדה. עפ"י ההערכה, איראן ממשיכה להתקדם בהפרות ההסכם. מתקדמת בצבירת חב"ק ובצעדי מו"פ, חלקם בלתי הפיכים. איראן מתקדמת, אך עוד לא פורצת לפצצה – מקצרת זמנים לנק' זינוק, אולם עדיין מתמודדת עם צווארי בקבוק משמעותיים. הערכה – שנתיים לפצצה בהינתן החלטה. הרתיעה העמוקה ממלחמה עם ישראל נשמרה, אך הגרעון ההרתעתי של המערכת השיעית מחייב תגובה ועלול לערער את היציבות בזירה הצפונית, עד כדי ימי קרב.

הטילים המדויקים ממשיכים להוות איום, אך לישראל מספר כלים אפקטיביים בכדי לתת מענה הולם. התעצמות האויב נמשכת – חזבאללה וחמאס ממשיכים לצבור אמל"ח איכותי, בחסות איראנית, ולמקד מאמצים בבניין כוח צבאי באופן המגביר את ביטחונם ביכולת הצבאית, אך עדיין לא ברמה שמשנה את מאזן ההרתעה מול ישראל.

עוד נאמר כי חזבאללה נכשל פעמיים במימוש המשוואות – אך עודנו נחוש להגיב. הרשות עברה שנת "הישרדות" היסטורית – צבר לחצים מבית ומחוץ, כשבמוקד משבר החלת הריבונות והסילוקין הישראלי ו"עסקת המאה" של טראמפ.

הודגשו גם הנקודות הבאות: גא"פ ברצועה – ממוקד בבניין כוח. עד כה, מבצע "חגורה שחורה" מוכיח את עצמו. חמאס דבק באסטרטגיית ההסדרה. המצב ההומניטרי ברצועה יציב, אך שברירי – המענק הקטרי בולם הידרדרות אך לא מהווה תחליף. האתגרים המרכזיים בהגנה על הגבולות: ניסיונות נוספים לאתגר את המכשול התת קרקעי בעזה ; ירי תמ"ס מעזה על ידי סוררים; לוחמה אלקטרונית; פעולות טרור כלפי ישראל על ידי פרוקסי וסוררים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]