14 סוגי טיפול רגשי למבוגרים עם בעיות רגשיות - 0404
14 סוגי טיפול רגשי למבוגרים עם בעיות רגשיות צילום:freepik

14 סוגי טיפול רגשי למבוגרים עם בעיות רגשיות

טיפול רגשי בשיחות, המכונה בשפה מקצועית פסיכותרפיה, יכול לסייע בפתרון בעיות נפשיות או סוגיות רגשיות אצל מבוגרים, בעזרת הבנה נכונה של רגשות והתנהגויות מסוימות ולמידה של כישורי התמודדות יעילים ובריאים.

נכון לשנת 2021, ישנם סוגי טיפולים רגשיים רבים ומגוונים בהם תוכלו לשוחח עם מטפלים רגשיים מוסמכים ומנוסים, כך שכל אדם יכול למצוא את סוג הטיפול שמתאים לצרכים ולקשיים הייחודיים שלו.

לדוגמא, מבוגרים רבים פונים לטיפול רגשי לאחר שאובחנו עם הפרעת חרדה, דיכאון, הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD), הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) וכיוצ"ב.

להלן 14 סוגי טיפול רגשי למבוגרים עם בעיות רגשיות:

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) מאפשר למטופלים המאובחנים עם הפרעת חרדה, דיכאון, הפרעה דו-קוטבית, הפרעת אכילה, פוסט טראומה והפרעות נפשיות נוספות לחקור לעומק את הקשר בין התנהגותם ובין מחשבותיהם ורגשותיהם.

באופן כללי, מטפלי CBT עובדים יחד עם מטופלים במטרה לגלות דפוסי חשיבה לא בריאים, להבין כיצד דפוסים אלו גורמים להתנהגויות ואמונות של הרס עצמי, לפתח דפוסי חשיבה מועילים יותר ולסגל תפיסה חיובית יותר של החיים.

טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT)

אף על פי שטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) דומה מאוד לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול DBT ממוקד יותר בוויסות רגשות, מודעות וקבלת מחשבות ורגשות לא נוחים בהשוואה לטיפול CBT וטיפולים רגשיים אחרים.

למעשה, מטפלי DBT מסייעים למטופלים המאובחנים עם הפרעת אכילה, הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD), התמכרויות והפרעת מצב רוח למצוא את האיזון הנכון בין שינוי וקבלה באמצעות לימוד כישורים חדשים, הקניית טכניקות יעילות להתמודדות עם סיטואציות מורכבות ותרגול מיינדפולנס (Mindfulness).

חשוב לציין, כי טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) פותח לראשונה כטיפול באנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית (BPD) המלווה במחשבות אובדניות, כאשר מחקרים קליניים שנערכו בשנים האחרונות מצאו כי טיפול DBT מפחית ב-90% את הצורך בטיפול רפואי ותרופות אצל מבוגרים עם הפרעת אישיות גבולית (BPD).

הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים (EMDR)

הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים (EMDR) הינה שיטת טיפול המיועדת בעיקר למטופלים המאובחנים עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD), שכן במהלך המפגשים המטופלים נזכרים באירועים טראומטיים בעודם מבצעים תנועות עיניים מסוימות.

בפועל, מטפלי EMDR מסייעים למטופלים הסובלים מזיכרונות כואבים להחליף את התגובות השליליות הנוכחיות שלהם בתגובות פחות טעונות ויותר חיוביות, באמצעות חשיפה מבוקרת והדרגתית למושא הטראומה תוך ביצוע תנועות עיניים ייחודיות.

טיפול בחשיפה ממושכת (PE)

טיפול בחשיפה ממושכת (PE) הינו סוג של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) המיועד בעיקר למטופלים הסובלים מפחדים ופוביות ספציפיות או מאובחנים עם הפרעת חרדה, הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) והפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD).

במהלך המפגשים הטיפוליים, מטפלים בחשיפה עובדים יחד עם מטופלים כדי להבין טוב יותר מהם הגורמים המעוררים בהם חרדה, ללמוד שיטות שיסייעו למטופלים להימנע מטקסים והתנהגויות כפייתיות בעת חשיפה לגורמים אלו ולתרגל באופן הדרגתי ובסביבה מבוקרת חשיפה למושא הפחד.

טיפול בין-אישי (IPT)

טיפול בין-אישי (IPT), המכונה גם פסיכותרפיה בין-אישית, לעתים קרובות משמש לטיפול בדיכאון אצל מבוגרים ומטרתו לסייע למטופלים לעבוד על מערכות היחסים הבין-אישיות שלהם עם אנשים אחרים.

בתחילת התהליך, מטפלי IPT מנוסים מעריכים את ההתנהלות הכללית והאינטראקציות החברתיות של מטופלים ועוזרים להם לזהות דפוסי חשיבה והתנהגות שליליים. לאחר מכן, מטופלים יכולים ללמוד דרכים חדשות וחיוביות יותר כדי להבין ולתקשר טוב יותר עם הסובבים אותם.

טיפול מבוסס מנטליזציה (MBT)

טיפול מבוסס מנטליזציה (MBT) מיועד בעיקר למבוגרים המאובחנים עם הפרעת אישיות גבולית (BPD), שכן סוג זה של טיפול רגשי, הכולל טכניקה המכונה בשפה מקצועית מנטליזציה, מסייע למטופלים עם הפרעת אישיות גבולית (BPD) להבחין ולהבין טוב יותר את מחשבותיהם ורגשותיהם של אנשים אחרים.

במרבית המקרים, המטרה המרכזית של טיפול מבוסס מנטליזציה הינה להקנות תחושת עצמי לאנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית (BPD) וללמד אותם כיצד לתקשר ולהתחבר עם אנשים אחרים.

טיפול פסיכודינמי

טיפול פסיכודינמי יכול לסייע למטופלים לזהות ולהתגבר על דפוסי מחשבה והתנהגות שליליים ולא מועילים הנובעים מחוויות ואירועי העבר, כאשר המפגשים הטיפוליים מבוססים על שאלות מנחות מצד המטפלים ותגובות חופשיות מצד המטופלים.

במרבית המקרים, טיפול פסיכודינמי מסייע למטופלים להצליח להתמודד מגוון רחב של בעיות נפשיות וסוגיות רגשיות, כולל סוגים שונים של דיכאון, הפרעות חרדה והפרעות אישיות אצל מבוגרים.

טיפול בעזרת בעלי חיים (זואותרפיה)

טיפול בעזרת בעלי חיים, המכונה בשפה מקצועית זואותרפיה, מתבצע בעזרת בעלי חיים טיפוליים מאומנים ומטרתו לסייע בהפחתת רמת החרדה של מטופלים, כגון מבוגרים המאובחנים עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) ומחלות גופניות כרוניות.

כמו כן, מחקרים קליניים שנערכו בשנים האחרונות גילו שטיפול בעזרת בעלי חיים בשילוב טיפול במוזיקה, סביבה תומכת וטיפולים רגשיים נוספים מסייעים באופן משמעותי להפחתת הלחץ הנפשי והטראומה הכרוכים באשפוזים ממושכים בבתי חולים ומתקנים רפואיים אחרים.

טיפול ממוקד רגש (EFT)

טיפול ממוקד רגש (EFT) מתמקד בעיקר בפיתוח מודעות לרגשות, ויסות רגשי ופתרון סוגיות רגשיות אצל מבוגרים, כאשר מטפלי EFT מעודדים מטופלים לעבוד באופן ישיר על הרגשות שלהם במקום לדכא אותם או להתעלם מהם.

חשוב להדגיש, כי על פי מחקרים מקיפים שנערכו ברחבי העולם, טיפול ממוקד רגש (EFT) נמצא יעיל לטיפול בדיכאון, טראומה, הפרעת חרדה חברתית (SAD), בעיות במערכות יחסים בין-אישיות, הפרעות אכילה וסוגיות הקשורות למערכות יחסים.

טיפול משפחתי

טיפול משפחתי משלב עבודה עם כל בני המשפחה במטרה לסייע לאדם אחד או יותר מהמשפחה לפתור בעיות מסוימות ומומלץ במיוחד במצבים בהם בני נוער או מבוגרים צעירים מאובחנים עם הפרעות נפשיות.

מטפלים משפחתיים יכולים לעזור לבני משפחה של מבוגרים המאובחנים עם התמכרויות, הפרעות אכילה, בעיות התנהגות, הפרעות חרדה, הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) ובעיות רפואיות שונות להבין טוב יותר דפוסי התנהגות שליליים הגורמים לבעיות בסיסיות חוזרות ונשנות בין המטופלים העיקריים ובני המשפחה.

טיפול קבוצתי

טיפול קבוצתי מאפשר למבוגרים החווים קשיים דומים להצטרף לקבוצה טיפולית המונחית על ידי מטפלים מקצועיים, שמטרתה להתמודד יחד עם האתגרים המשותפים באמצעות שיתוף במחשבות וחוויות אישיות של המשתתפים.

במקביל, הקבוצה עוזרת למטופלים הסובלים מבעיות התנהגות, לקויות למידה, בעיות רפואיות כרוניות, דיכאון, הפרעות חרדה, טראומה, התמכרויות והפרעות נפשיות נוספות לגלות שהם לא לבד ומציעה לחבריה להגיב לדבריהם של משתתפים אחרים ולתמוך זה בזה במהלך המפגשים.

טיפול מבוסס מיינדפולנס (Mindfulness)

טיפול מבוסס מיינדפולנס (Mindfulness) ממוקד בעיקר בתרגול מיינדפולנס ומדיטציה ומטרתו לעודד מטופלים לקבל דברים כפי שהם וללא שיפוט, אולם השפעותיו החיוביות לא בהכרח ארוכות טווח כמו בסוגי טיפולים רגשיים אחרים.

מספר מחקרים שנערכו בקרב מבוגרים מצאו כי טיפול מבוסס מיינדפולנס (Mindfulness) יכול לעזור להפחית תסמיני חרדה ודיכאון אצל חולים במחלות רפואיות כרוניות והפרעות נפשיות שונות, כולל דיכאון, סכיזופרניה, מתח נפשי מתמשך, חרדה חברתית וכאבים פסיכוסומטיים.

טיפול באומנות

טיפול באומנות, המכונה גם תרפיה בהבעה ויצירה, מאפשר למטופלים בגילאים שונים לעסוק ברגשות ולהביע את עצמם באמצעות שיטות שונות של הבעה ויצירה, כולל מחול, מוזיקה ושירה.

בהתאם לסיבת הפנייה, מטפלים באומנות מסייעים בשיפור התפקוד הקוגניטיבי והמוטורי, שיפור ההערכה העצמית והמודעות העצמית, עידוד חוזקות רגשיות, פיתוח כישורים חברתיים ופתרון קונפליקטים בחיי היום-יום.

טיפול במשחק (דרמה תרפיה)

טיפול במשחק מספק למטופלים מרחב בו הם מרגישים בטוחים ועוזר להם לדבר על המחשבות והרגשות שלהם, להראות את החוויות שלהם באמצעות משחק וללמוד איך להתמודד עם בעיות התנהגות, לחץ נפשי או טראומה בסביבה מכילה.

כאמור, ישנם סוגי טיפול רגשי רבים וסוגים מסוימים של טיפולים רגשיים יכולים להיות יעילים יותר עבור מצבים מסוימים, לכן חשוב לזכור ששיטת טיפול שסייעה לאדם אחד לא בהכרח תוכל לסייע עבור אדם אחר ושעליכם לבחור את שיטת הטיפול המתאימה ביותר לצרכים והקשיים האישיים הנוכחיים שלכם.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]