רה"מ: "דואב עמוקות על פטירת שלמה הלל ז''ל – פעיל ציוני רב-זכויות" - 0404
רה ארכיון הכנסת

רה"מ: "דואב עמוקות על פטירת שלמה הלל ז"ל – פעיל ציוני רב-זכויות"

חבר הכנסת לשעבר שלמה הלל, שכיהן בעבר כשר הפנים והמשטרה וכיו"ר הכנסת ה-11, הלך לעולמו בגיל 97; כך הודיעה הערב (שני) דוברות הכנסת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתרומתו למדינה וכתב: "אני דואב עמוקות עם העם בישראל על פטירתו של שלמה הלל ז"ל – פעיל ציוני רב-זכויות לפני הקמת המדינה ואחר הקמתה, דיפלומט, יושב-ראש הכנסת ושר בממשלות ישראל.

שלמה היה מבניה המובחרים של יהדות עיראק. מורשת הקהילה הבבלית לדורותיה מילאה את לבו גאווה, ובעשייתו הענפה הוא הוסיף לה נדבכים חדשים.

עם עלייתו ארצה בין שתי מלחמות העולם הוא נרתם לבניין המולדת ולביצור כוחנו הביטחוני. בד בבד הוא עסק בקידום העלייה מארצות המזרח, כשגולת הכותרת של פועלו במישור זה היא השתתפותו ב'מבצע עזרא ונחמיה' להעלאת רבבות יהודי עיראק בתחילת שנות ה-50. בספרו 'רוח קדים' הוא מתאר בכישרון בולט מבצעי-הצלה מזהירים אלה.

כשגריר ישראל לכמה ממדינות אפריקה, שלמה הניח יסודות חשובים ליחסים בינינו לבין יבשת זו. הוא מילא נאמנה את שליחותו כחבר-כנסת וכשר, והוא תרם רבות לחיזוק יסודות הדמוקרטיה שלנו בשנות כהונתו כיושב-ראש הכנסת. נועם הליכותיו, צניעותו וגישתו הממלכתית באו לביטוי בכל תחנות חייו הציבוריות.

שלמה הלל, שזכה לאריכות ימים, תמיד ייזכר כאוהב גדול של ארץ-ישראל על כל חלקיה. עשייתו הברוכה למען החברה הישראלית אף היא תעמוד לדורות. אני מוסר את תנחומיי העמוקים למשפחתו. יהי זכרו ברוך".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web[email protected]