שגרת הקורונה ואלימות מפקדים | הדו"ח השנתי של נציב קבילות החיילים - 0404
שגרת הקורונה ואלימות מפקדים | הדו משרד הביטחון

שגרת הקורונה ואלימות מפקדים | הדו"ח השנתי של נציב קבילות החיילים

מ"מ נציב קבילות החיילים ומבקר מערכת הביטחון, תא"ל (מיל') איתן דהן, הגיש לשר הביטחון ולכנסת את הדו"ח השנתי ה-49, המסכם את שנת 2020. פעילות נקח"ל התאפיינה בשנה החולפת בעיסוק בקבילות בגין אלימות פיזית ומילולית של מפקדים, בגין פגיעה בזכויות של משרתים ובקבילות בתחום המענה הרפואי ונושאי קורונה. לראשונה זה כמה שנים לא נרשמו השנה קבילות בנושא גזענות.

5,706 קבילות הוגשו בשנת 2020, 61% מהקבילות שטופלו נמצאו מוצדקות. כ-56% ממגישי הקבילות היו חיילים בשירות חובה, כ-12% אנשי קבע, כ-9% משרתי מילואים וכ-17% מלש"בים. עלייה של 70% בקבילות שהוגשו בעילום שם.

הדו"ח התייחס לנושאים מגוונים, בהם – התנהגות לא מכבדת ואלימות פיזית ומילולית של מפקדים: צמצום המרחק הפיקודי, טשטוש הגבולות והעדר כלים להתמודד עם מצבים מורכבים – שימשו קרקע פורייה לביטויי אלימות למיניהם. מפקדים השליכו במקרה אחד סכין ובמקרה אחר פטיש לעבר פקודיהם ובנס לא הסבו נזק בגוף, ואף התבטאו באופן בוטה ביותר כלפי פקודיהם.

פגיעה בזכויות הפרט בשל פערים מקצועיים: מהקבילות עולה תמונה מדאיגה של חוסר מקצועיות של גורמי מקצוע אשר לא מכירים את ההנחיות ומוסרים מידע שגוי למשרתים הפונים בבקשה לקבל סיוע במימוש זכויותיהם, כמו גם השתהות במתן מענה למשרתים ואף התעלמות מהנחיות מחייבות הנוגעות לזכויות המשרתים. למרבה הצער, בעטיין של הנחיות שגויות נגרמו למשרתים, ובכללם אנשי קבע, נזקים כלכליים, נפגע מסלול קידומם או נפגעה זכות הנלווית לשירותם הצבאי, על לא עוול בכפם.

קבילות משרתי הקבע: היקף קבילות גבוה של משרתי הקבע, המעיד על כשלים בטיפול באוכלוסייה זו, החל בתהליכים חסרים בתחום הסגל, הבטחות שניתנו ללא סמכות וחוסר שקיפות מול הפרט, וכלה בפערים בתקינה ובתיווך מסרים. אלו עלולים לפגוע באמון אנשי הקבע במפקדיהם ובצה"ל.

רפואה: התנהלות לא תקינה וקבלת החלטות שגויה של רופאים (קבע ואזרחים עובדי צה"ל). כתוצאה מכך לעיתים נפגע המענה הרפואי הניתן לחיילים.  לדוגמה – פינוי חיילת למיון פסיכיאטרי שלא לצורך, עיכוב באיתור קרע בטחול של חייל לאחר שנחבל במהלך פעילות יחידתית.

התמודדות צה"ל עם מגפת הקורונה: פערים בתיווך מסרים והנחיות מהמטה לשטח, טיפול לקוי של מפקדים במוקדי הדבקה, עיכוב במתן מענה רפואי לחיילים שנחשדו כחולים או שנדרשו בבידוד או בהרחקה מהיחידה, ואי  מימוש הנחיות מחייבות ופגיעה בזכויות כלכליות וסוציאליות של המשרתים. יצוין כי פערים שעלו בתחילת הדרך, תוקנו ברובם במהלך השנה. 

אי הקפדה על זכויות רפואיות של חיילים: מפקדים רבים אינם מכירים די הצורך את אחריותם ואת חובתם להבטחת זכויותיהם הרפואיות של פקודיהם. כתוצאה מכך עוכבה או נמנעה מחיילים גישה לרופא או לגורמי בריאות הנפש. בחלק מהמקרים התבקשו חיילים לבצע פעילות מסוימת חרף פטור רפואי שניתן להם, או נדרשו לשוב ליחידתם בניגוד להמלצות הרופא המטפל.

קבילות מלש"בים: בשנה החולפת פחת מספר הקבילות שהגישו מיועדים לשירות ביטחון. לצד זאת, הקבילות שהוגשו שבו והדגישו את הפערים באיכות המענה הניתן למלש"בים הפונים לרשויות צה"ל. בין השאר  נמסר מידע שגוי, חלקי או מטעה בדבר הליכי המיון וכן ניתן מענה לא הולם או לא סבלני.

מדובר צה"ל נמסר כי "הדו"ח יסייע לקידום המענה הניתן למשרתי צה"ל באופן פרטני ומערכתי. משבר הקורונה עמו מתמודד העולם כולו, הביא בפני צה"ל קשיים ואתגרים חדשים. צה"ל לומד ומתפתח כל העת על מנת לספק פתרונות ראויים לכלל אוכלוסיית משרתיו.

בצה"ל קיימים מספר מנגנוני בקרה וביקורת פנימיים שמטרתם להוביל לשיפור במגוון רחב של נושאים, ובראשם במוכנות צה"ל בשגרה ובחירום לצד איכות המענה והטיפול במשרתים. צה"ל לומד את הממצאים, יפיק לקחים נדרשים ויתקן את שנדרש בהקדם". בצה"ל התייחסו באופן פרטני לכל אחד מממצאי הדו"ח, והדגישו כי נושאים אלו הינם מטופלים וביצועם ישופר בהקדם.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]