פירות השלום: איחוד האמירויות קיצצה דרסטית בתקציב לאונר"א - 0404
פירות השלום: איחוד האמירויות קיצצה דרסטית בתקציב לאונר ויקיפדיה

פירות השלום: איחוד האמירויות קיצצה דרסטית בתקציב לאונר"א

ארגון אונר"א, המפעיל רשת בתי ספר המפיצים חומרי לימוד מסיתים נגד מדינת ישראל ואף מכחישים את קיומה, מתקיים מכספי תרומות של מדינות ברחבי העולם.  ראש הממשלה נתניהו אמר בעבר בהזדמנויות רבות כי הארגון צריך להיסגר וכי הוא מנציח את בעיית הפליטים ולא מסייע לפתור אותה. בשנים האחרונות התפרסם כי ארגוני הטרור בעזה פעלו מתוך שטח בתי ספר של אונר"א ואף התגלו מנהרות טרור בשטח בתי הספר.

בספטמבר 2018 הודיע ממשל טראמפ על ביטול המימון לאונר"א, מאז התבסס הארגון בעיקר על תרומות מאירופה וממדינות ערב. כעת מתברר כי גם איחוד האמירויות, שהייתה אחת הממנות של הארגון, קיצצה באופן דרסטי את הכספים המועברים לאונר"א וזאת לאחר הסכם השלום עם ישראל, כך מראה דוח השקיפות השנתי של 'מרכז בדין – לחקר מדיניות המזרח התיכון' על סוכנות אונר"א לשנת 2020.

דובר צה״ל (בתמונה: מנהרת טרור שנחפרה מתוך בית ספר השייך לאונר"א בעזה)

על פי נתוני 'מרכז בדין' משנים עברו הסכומים אותם העבירו האמירתיים חצו את סף ה-50 מיליון דולרים, בעוד על פי נתוני הדוח בשנת 2020 הועבר סכום של מיליון דולרים בלבד.

דוד בדין, מנכ"ל 'מרכז בדין – לחקר מדיניות המזרח התיכון' אמר כי "הירידה הדרסטית בסכום התרומה של איחוד האמירויות, כפי שמתבטאת בדו"ח שפרסמנו, מראה שהמשך המימון של אונר"א על ההסתה המתרחשת בבתי הספר אותם הוא מנהל הוא לא גזירת גורל. בסיוע דיפלומטיה והפעלת לחץ נכון ניתן להוביל שינוי בדרך ההתנהלות הקלוקלת של הארגון ולשבור את דפוס הפעולה הבעייתי שלו לאורך עשרות שנים. כדאי שגם הממשל החדש בארה"ב ישקול זאת לפני שיחזיר את המימון שנעצר בתקופת טראמפ".

למרות הקיצוץ הדרמטי של איחוד האמירויות בכספים לאונר"א, גורמים בישראל ובארצות הברית מעריכים כי ממשל ביידן עתיד להחזיר את המימון לארגון על סך כולל של כ-360 מיליון דולרים שנבלם על ידי ממשל טראמפ, וזאת ללא דרישות לשינוי מדיניות באונר"א או הטלת הגבלות על השימוש בכספים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]