היועמ"ש: "אין מקום להתערבות בעניינים המסורים לסמכותה הריבונית של ישראל" - 0404
היועמ אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

היועמ"ש: "אין מקום להתערבות בעניינים המסורים לסמכותה הריבונית של ישראל"

היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט הגיב הערב (מוצ"ש) על החלטת בית הדין הפלילי הבין-לאומי, לפיה ישראל תיחקר בגין "פשעי מלחמה".

בהודעה מטעם היועמ"ש נכתב: "אמש (05.02.2021) פרסם בית הדין הפלילי הבין-לאומי את החלטתו בעניין היקף סמכות השיפוט הטריטוריאלית של בית הדין על נושאים הקשורים לסכסוך הישראלי-ערבי.

כפי שפורסם בעבר, עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא שבית הדין הפלילי הבין-לאומי נעדר כל סמכות בעניין זה, וזאת, בין היתר, משום שאין מדינה ריבונית "פלסטינית", אין שטח ששייך למדינה כזו, ומשום שממילא אין לרשות כל סמכות שיפוט ביחס לישראלים (להרחבה ראו את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה מיום 20.12.19). עמדה זו זכתה לתמיכה מצד מדינות מרכזיות ומומחים משפטיים בעלי שם, אך שופטי הרוב בהחלטתם בחרו להתעלם מרבות מהטענות המשפטיות כבדות המשקל שהועלו בהקשר זה.

מדינת ישראל היא דמוקרטיה שומרת חוק בעלת מערכת משפט עצמאית. מדינת ישראל מחויבת לערכי היסוד של המשפט הבין-לאומי, ויודעת לבחון באופן עצמאי טענות להפרות של הדין. גם מטעם זה אין כל מקום להתערבותו של בית הדין בעניינים המסורים לסמכותה הריבונית של מדינת ישראל.

הניסיונות לגרור את בית הדין לעסוק בסכסוך מוכרים ומטופלים מזה זמן רב על-ידי הגורמים המדיניים והמשפטיים הרלוונטיים, שנערכו לכל ההתפתחויות האפשריות בזירת בית הדין. היועץ המשפטי לממשלה וצוותו ימשיכו לסייע לממשלת ישראל ולאזרחי המדינה להתמודד עם כל תרחיש אפשרי בזירת בית הדין הפלילי הבין-לאומי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]