סמוטריץ' על המו"מ מול הבית היהודי: "התקפלתי, הצעתי לחגית משה ריצ' רצ' - היא סירבה" - 0404
סמוטריץ' על המו

סמוטריץ' על המו"מ מול הבית היהודי: "התקפלתי, הצעתי לחגית משה ריצ' רצ' – היא סירבה"

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', התייחס היום (שישי) למו"מ שניהל מול מפלגת הבית היהודי וחגית ומשה וכתב בחשבון הפייסבוק שלו: "רציתי מאד שחגית משה תשתלב. לא רציתי, אלא עשיתי הכל, אבל הכל! כדי שזה יקרה. חדלתי את כל הקמפיין למשך כמעט חודש כדי להמתין לחגית ולניצחונה ולצעוד יחד".
 
כזכור, סמוטריץ' ומשה ניהלו מו"מ במשך מספר שבועות, אך בסופו של דבר סמוטריץ' חתם על איחוד עם מפלגת עוצמה יהודית, הבית היהודי הודיע שלא ירוץ בבחירות ויתמוך בנפתלי בנט לראשות הממשלה. סמוטריץ': "ישבתי עם חגית לשיחה פתוחה. אמרתי לה שאני מחוייב "להוריד לה את הירח" בשותפות הפוליטית שניצור, כמו שאני מצפה שהיא תעשה עבורי. ביקשתי שנבנה יחד את הרשימה שתהיה מאוחדת באמת בלי מנגנונים מפולגים, והיפרדויות שפגעו בציבור שלנו כל כך בשני העשורים האחרונים. חגית מינתה את זבולון אורלב לעמוד בראש צוות המשא ומתן. איש חכם ובעל ניסיון, נושא ונותן ממולח שוודאי אי אפשר לומר עליו שהוא בא מהצד שלי. ישבנו עם זבולון ותוך ימים ספורים הגענו להבנות על בסיס אותה שיחה.
 
שנינו וויתרנו קצת, כמו שעושים שותפים שרוצים לעבוד ביחד. זבולון עתיר הניסיון בישר לחגית שהוא הביא להסכמות הגונות וטובות איתנו וביקש אור ירוק להתקדם לחתימת ההסכם. גם אני כמובן שמחתי בחיבור הטוב הזה. במקום לחתום ולסגור התגובה של חגית היתה פיטוריו המיידיים של זבולון אורלב. אני מבקש מאוד להודות לזבולון על מאמציו הכנים וההגונים ועל חכמתו וניסיונו שלמדתי מהם שוב בתקופה הזו. נסעתי עוד באותו הלילה לביתה של חגית. עמדתי בפתח ביתה וביקשתי להתאסף סביב נקודת הפתיחה עליה דיברנו כל הזמן, גם ביננו וגם עם הרב דרוקמן ועוד: הולכים יחד באמת וזונחים את דרך הפילוג. לצערי קיבלתי בדיוק להיפך.
 
מכאן בלי שום סיבה הגיונית המצב הלך לאיבוד. חגית חזרה בה מהתחייבותיותיה, שהיו הבסיס לבחירתה, לחתום על הסכם מיזוג אמיתי בין המפלגות, הציבה דרישות בלתי הגיוניות, ובעיקר כאלה שהיו פוגעות ביכולת להרכיב רשימה אטרקטיבית ולעבוד נכון להצלחת הרשימה בבחירות. הבנתי שמשהו מאד לא טוב מוביל שם את העניינים, משהו שהבטחתי לציבור שנשאיר מאחור. את העסקנות, את ה"שמור לי ואשמור לך" של מנגנונים חלודים. זה אולי אחד ההסברים לדרישות לא מחוברות למציאות שלא היו מעבירות אותנו את אחוז החסימה – הציבור לא היה קונה ובצדק חיבור שנעשה על בסיס תככים וכיפופי ידיים של עסקונה שמנסה להציל מן הארי ומן הדוב תפקידים ומקומות. לא ויתרתי. התקפלתי. הצעתי לחגית ריצ'-רצ' עם מועמדים משורות מפלגתה. היא סירבה.
 
באותה העת ישבנו גם עם רבנים שניסו לפצח את העניין בהם ראשי מכינות וישיבות. באחת הפגישות הציג לנו אחד הרבנים מסמך התחייבות למיזוג המפלגות מיד לאחר הבחירות. אלא שהסכמים אני יודע לקרוא – ואם תעיינו באותו מסמך תראו את הסעיפים שמאיינים ומייתרים את כל ההסכם הזה. עין שבאה מבית מדרש וכולה טוב, ולא רגילה בהסכמים פוליטיים בחרה לא לראות את זה ואמש יצאה להכפיש אותי בשל פער ההבנה הזה. באותם רגעים ששמעתי את הדברים – נהיה לי מחניק בגרון. קיבלתי על עצמי את הביזיון והתפללתי שיתקיים בי "ואוהביו כצאת השמש בגבורתו, רואים חרפתם ואינם משיבים" וזה לא פשוט, כי רבים מכם מן הסתם הרימו גבה לשמע הדברים. בדיוק לכן אני כאן להסביר. אין בליבי על חגית. אני יודע שהיא היתה בסד לחצים קשים. אין דנים את האדם בשעת לחצו וכעסו. אני מבקש גם מכם לא לדבר סרה בה או במישהו אחר. הניחו לזה. זה לא טוב, זה לא בונה. בואו נשתדל.
 
כאמור, הסכמנו לוותר על הכל ולתת שלושה מתוך שישה נציגים ברשימה ותפקיד בכיר לחגית למרות שמשקל המפלגה של חגית היה פחות בהרבה. על דבר אחד עמדתי והוא חיבור אמיתי ביננו. לא על הנייר. אחדות אמיתית שאותה התחייבנו להביא. הסכם מיזוג עם מנגנון ברור, ערבויות ושיניים שלא ניתן יהיה לסגת ממנו ושבטוח יקרה. פשוט כי אין הצדקה למפלגות זהות. רציתי מפלגה אחת מאוחדת ופריימריז פתוחים, כדי לחסוך מכולנו מראות כאלה בכל מערכת בחירות מחדש.
 
לצערי, חגית בחרה אחרת, והדגישה שוב ושוב שהמחויבות שלה אינה לאחדות אלא לשימור תחושת הבכירות והמנגנון של הבית היהודי. חגית אמרה בקולה בסרטון הסיכום שהוציאה אמש: "אנחנו לא יכולים למחוק את הבית היהודי, אנחנו לא יכולים לוותר בעצם על העצמאות של המפלגה שלנו". המשפט הזה לצערי מסכם את הסיפור כולו. אני קיבלתי מנדט מחבריי למפלגה להביא לאחדות גם במחיר ביטול המנגנון, חגית שהבטיחה את אותו הדבר בהתמודדותה הרגישה כנראה שהיא קיבלה מנדט אחר.
 
אבל כשהבנתי שמחד הם לא מוותרים על המשך פיצול המפלגות ובמקביל מנסים לסגור הסכמים לא ענייניים, פניתי לסגירה ראשונה עם עוצמה, במקום סגירה ראשונה עם חגית. גם שם התעקשתי להשאיר לה מקום מכובד והזמנתי אותה להגיע ולהתחבר למפלגה משותפת. ההסכם עם עוצמה נחתם בתוך ארבע שעות. ככה זה כששני צדדים מבינים עניין ורוצים להגיע להסכם ולהצליח בבחירות. חבל שזה לא היה כך מול השותפים הטבעיים שלנו".
 
בסיום כתב סמוטריץ': "ובנימה אישית, בחרתי בכל הימים האלה לשתוק ולנהל את כל השיח רק בארבע אמות של המו"מ. היו שהתרשמו שאני מנותק או יהיר או אדיש. ידעתי שכך קורה, ואף על פי כן לטובת העניין בחרתי לכבוש את טענותיי ולקבור אותן עמוק עמוק בלב בשקט. ולא שלא כאב לי בדרך. השלום חשוב לי, ההרגשה שלכם חשובה לי, וגם אם אני צריך לשלם מחיר אישי מסויים על חוסר הבנה של המהלכים, אני שלם עם זה. כך חונכתי. ואני מתפלל שכך אמשיך. אנחנו הולכים יחד איתכם בע"ה להסתער על המשימה, ולהיות מחוייבים ונחושים בשבילכם, בשביל מימוש הערכים שלנו. כי יש לנו דרך".
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]