הרב שלמה עמאר: "אנשים מרגישים קיפוח שהפגנות מותר ובית כנסת אסור" - 0404
הרב שלמה עמאר: דוד כהן, פלאש 90

הרב שלמה עמאר: "אנשים מרגישים קיפוח שהפגנות מותר ובית כנסת אסור"

רבה של ירושלים והראשון לציון לשעבר, הרב שלמה עמאר, התייחס הבוקר (שלישי) לסגירת בתי הכנסת, הפרת ההנחיות ולתחושת הקיפוח במגזר החרדי.

הרב שלמה עמאר קרא להימנע ממלחמת אחים וקבע כי הרמת יד היא חילול השם: "אני קורא מדם ליבי להימנע ממלחמת אחים, אנשים מרגישים קיפוח שהפגנות מותר ובית כנסת אסור. מה שאנחנו רואים בזמן האחרון הפגנות מכל מיני כיוונים, מכל מיני חוגים, להרים יד חלילה, זה לא מתאים לשום אדם, קל וחומר ליהודי, וקל וחומר בן בנו של קל וחומר לאיש תורני. האמת נכון הדבר וברור שאלה שעשו את הדבר הם אנשים שלצערינו ה' יחזק אותם, יתרופפו, אבל אנחנו מצפים מבני הישיבות וככה צריך להיות ההוראה של הרבנים, גם אם באים להפגין בכבוד ובהדר, אבל כשרואים שמתערבבים אנשים שעושים דברים כאלה שמחללים שם השם, מבזים את התורה ואת לומדי התורה מיד צריך להסתלק שלא יהיה חילול ה' כמו שהיה. 

גם אלה האחראיים על המשטרה ועל הצבא, גם הם צריכים להזהיר ולהבהיר, כמה צריך להיזהר בכבוד הבריות שלא יהיה ידם של השוטרים קלה, אני קראתי בקריאה מדם נפשי שיתאספו כמה מהרבנים הגדולים וכמה מהאנשים של המשטרה וידברו וימצאו דרך אחת".

לדברי הרב עמאר הגורם להפרת התקנות במגזר החרדי הוא תחושת הקיפוח, על רקע התרת ההפגנות: "הבעיות זה שאנשים מרגישים קיפוח, אומרים פה יש הפגנות ואין פוצה פה ומצפצף וכאן אומרים לנו בית כנסת אסור, אדם לא יכול לסבול דבר כזה, באוטובוס אומרים מותר שלושים איש ובבית הכנסת לא, אנשים יישארו בלי תפילה, יש הרבה שאם לא מתפללים בבית כנסת, לא יודעים להתפלל, שומעים את החזן ואז מתפללים.

אני לא אומר לזלזל בשום תקנה חס ושלום של משרד הבריאות. 'ונשמרתם מאד לנפשותיכם', אבל צריך למצוא דרך לפתוח את בתי הכנסיות, לחלק, להשים חלק בעזרת נשים, חלק בפרוזדור, להבין את הצרכים וככה לא יהיה בעיות. גם בישיבות אי אפשר לחסום שלא יהיה תורה אבל גם צריך להישמר אז צריך למצוא דרכים. אפשר חלק בחדר אוכל או בספרייה או איזה תורנות, אבל לא להגיד אסור הכל. זה לא הדרך, אבל בשום פנים ח"ו לא לדרדר. המחלוקת יכולה להוביל לשפיכות דמים חס ושלום".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com