בימין תוקפים את בג"ץ על רקע הדיון בביטול חוקי יסוד: "בג"ץ שוקל להפוך את עצמו לשליט אבסולוטי" - 0404
בימין תוקפים את בג לע"מ

בימין תוקפים את בג"ץ על רקע הדיון בביטול חוקי יסוד: "בג"ץ שוקל להפוך את עצמו לשליט אבסולוטי"

בית המשפט העליון ידון היום (שלישי) בביטול שני חוקי יסוד שחוקקה הכנסת: חוק ממשלת החילופים וחוק התקציב. הדיון יתקיים במסגרת עתירות שהוגשו מטעם עמותות שמאל נגד החוקים הללו. בימין זועמים על כוונת השופטים לדון בפסילת חוקי יסוד וטוענים כי מדובר "בהשתלטות הרשות השופטת על הרשות המחוקקת" וכן כי המהלך נעשה בחוסר סמכות.

ח"כ בצאלאל סמוטריץ' תקף את שופטי העליון: "הדיון שיתקיים היום בבג"ץ בתוקפם של שני חוקי יסוד הוא קריאת השכמה לכל מי שחשב שבגלל הקורונה היריבים שלנו יוצאים לחופש ואפשר לשים הכל בצד ולהתעסק רק בפרנסה. בממשלה הבאה נדרוש ונקבל את תיקון העיוות המסוכן והלא דמוקרטי שביחסי הכוחות בין בג"ץ לכנסת ולממשלה".

ח"כ מתן כהנא: "בג"צ ממשיך בשלב השני של השתלטות הרשות השופטת על המחוקקת. לאחר שבשלב הראשון הסמיך עצמו בית המשפט לפסול את חוקי הכנסת, היום הוא מסמיך עצמו לפסול גם חוקי יסוד. בשלב הבא בג"צ גם יכתיב תקציב, ויקבע את סדרי הדיונים בועדות הכנסת. בכנסת הבאה נהיה שם כדי לעצור את המחדל הזה".

ח"כ איילת שקד טענה כי הדיון היום בבג"צ אינו לגיטימי: "בג"ץ ידון היום בעתירות לביטול שני חוקי יסוד. דיון זה חייב להדיר שינה מכל מי שהדמוקרטיה בישראל יקרה לליבו. המשמעות היא שבג"ץ שוקל להפוך את עצמו לשליט אבסולוטי, לרשות שילטונית שאיננה כפופה לא לשלטון החוק ולא לשלטון העם. אני מבקשת להבהיר: הדיון שמקיים היום בג"ץ איננו לגיטימי".

גם מועמד הציונות הדתית, עו״ד שמחה רוטמן, התייחס לדיון בביטול חוקי יסוד והטיח ביקורת קשה בשופטי בג"ץ: "‏בזמן שישנתם, היום בג"צ ינהל דיון בביטול עוד חוקי יסוד (ממשלת החילופים והתקציב).

‏אגב, חוקים גרועים, וכעת אני יכול לומר גם משפט כמו "כשאבחר לכנסת, אפעל לבטל אותם", אבל כשם שלמועצת החלב אין סמכות לבטל חוקים גרועים, גם לבג"צ אין. ‏חייבים לעצור את שוד הסמכויות של בג"צ".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]