עיצוב גינות: עיצוב מודרני, איך עושים את זה? - 0404
עיצוב גינות: עיצוב מודרני, איך עושים את זה? צלמת: קטיה פרידמן

עיצוב גינות: עיצוב מודרני, איך עושים את זה?

בשנים האחרונות ניתן למצוא בישראל ובעולם כולו יותר ויותר גינות המעוצבות בסגנון מודרני, על כל המשתמע מכך. לא מדובר בהכרח בסגנון יחדי ומוגדר היטב המכיל כמה אלמנטים קבועים אותם נמצא בכל גינה מודרנית, אלא יותר בסגנון כללי ובמוטיבים כלליים החוזרים על עצמם לא רק בתחום של עיצוב גינות מודרניות, אלא גם בעולם עיצוב הפנים לבית ולמשרד. על מנת להבין מהם המוטיבים והמאפיינים העיקריים של עיצוב גינה מודרנית ומהי הדרך להבטיח לגינה שלנו עיצוב מודרני, אסתטי, יעיל ונעים התייעצנו עם זאב דיאמנט, בעלים של חברת שדות – עיצוב והקמת גינות המתמחה בתכנון, הקמה ועיצוב של גינות יוקרה לבתים פרטיים.

עיצוב גינה מודרני – מוטיבים עיקריים

להלן כמה מהמוטיבים העיקריים שניתן למצוא ברבות מן הגינות המעוצבות בסגנון מודרני בארץ כיום –

קווים נקיים וחדים – בדומה לעיצוב פנים מודרני, גם עיצוב גינות מודרני מתאפיין לרוב בקווים חדים ונקיים של הגינה, המעניקים לה מראה מסודר ואסתטי ביותר. למשל, הפרדה ברורה בין שבילי הגישה לבין האזורים המכוסים בצמחייה, תיחום מוגדר ומדויק של האזור המוצלל המיועד לישיבה וכו'. גם בבחירת הצמחייה קיימת נטייה לבחור צמחים אלגנטיים ומרשימים יותר, בכמויות קטנות יותר. כלומר – צמחים מרשימים שניתן להבחין ביניהם ולהתרשם מכל אחד בנפרד, במקום אזורים צפופים של צמחייה בצורה של ג'ונגל משתולל…

מינימליזם – בהמשך ישיר לנקודה הקודמת, מאפיין מרכזי וחשוב נוסף של עיצוב מודרני הוא מינימליזם, לפחות למראית עין. בתחום של עיצוב גינות יכול המינימליזם לבוא לכדי ביטוי במגוון דרכים. למשל, כפי שהוסבר לעיל, באמצעות שימוש במספר מצומצם יחסית של סוגי צמחים שונים, אך כל סוג מובחן ומרשים בפני עצמו. בגינות רבות המעוצבות בסגנון מודרני נמצא יחסית מעט אלמנטים שונים ומראה כללי נקי, מדויק ומינימליסטי, באופן אשר עשוי להזכיר גינות זן, למשל.

חסכוניות – עיצוב גינה מודרני שם לרוב דגש על חסכוניות הגינה, הן מבחינת מים ותצרוכת חשמל והן מבחינת הצורך בתחזוקה שוטפת, אליו נגיע בנקודה הבאה. לכן משתמשים בגינות מודרניות בצמחים המתאימים לסביבתם ולכן זקוקים ליחסית מעט השקיה, בגופי תאורה המכילים נורות לד חסכוניות בחשמל ומופעלים רק בשעת הצורך וכו'

תחזוקה שוטפת קלה ופשוטה – עיקרון נוסף שניתן למצוא בלא מעט גינות בעיצוב מודרני הוא בנייה של הגינה באופן המבטיח תחזוקה שוטפת קלה ופשוטה יחסית, וזאת ניתן להשיג במספר דרכים שונות. כאמור, באמצעות עיצוב נקי ומרווח של הגינה אנו גם הופכים את מלאכת התחזוקה לקלה ופשוטה יותר. שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, דוגמת מערכת השקיה אוטומטית, מסייע גם כן להפחית את הצורך בתחזוקה שוטפת נרחבת.

שימוש נכון בתאורה לגינה – בגינות בעיצוב מודרני נמצא לרוב שימוש ספציפי ומדויק ביותר בתאורת גן, למשל על מנת להאיר את שבילי ההליכה בגינה או להאיר צמחים מסוימים באופן נקודתי. הרעיון הוא לא להציף את הגינה באור חזק מכיוונים רבים ושונים, אלא להשתמש בתאורה באופן ממוקד ואסתטי על מנת להדגיש אלמנטים ספציפיים בגינה.

עיצוב גינה חדשה או גינה קיימת בסגנון מודרני – כיצד מומלץ לפעול?

נניח ואנו מעוניינים בגינה בעיצוב מודרני בביתנו – כיצד עלינו לפעול? ובכן, במידה ומדובר בבית חדש הנמצא בשלבי בנייה ותכנון, האדריכל עימו אתם עובדים יכול לתכנן את הגינה יחד עם מעצב גינות מקצועי המתמחים ספציפית גם בעיצוב גינות מודרניות.

במידה ומדובר בגינה קיימת אותה מעוניינים לחדש ולעצב הפעם בסגנון מודרני, ייתכן והתהליך יהיה מעט יותר מאתגר. כאן החשיבות בפנייה למעצב גינות מקצועי היא אפילו חשובה יותר שכן רק אנשי מקצוע מנוסים בעולם עיצוב הגינות המודרניות יוכלו למצוא את הפתרונות המתאימים והיעילים ביותר לעיצוב מחדש של הגינה שלכם, בצורה אלגנטית ונכונה.

לסיכום, יש עשרות מומחים בתחום, לכל מומחה יש דעות משלו, איך לבחור את המומחים להיוועץ בהם זה כבר עניין חשוב בפני עצמו (נקדיש לו מאמר בנפרד) ויחד עם זאת כשכבר מצאתם את המומחה לעיצוב הגינה שלכם, הערך שאתם יכולים לקבל הוא לאין שיעור גבוה ומשמעותי.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]