ירושלים הסירה את אבא ואמא מטפסי משרד החינוך. הורים יפגינו נגד ראש העיר וחגית משה: ״טרלול פרוגרסיבי״ - 0404
ירושלים הסירה את אבא ואמא מטפסי משרד החינוך. הורים יפגינו נגד ראש העיר וחגית משה: ״טרלול פרוגרסיבי״ מרים אלסטר, פלאש 90

ירושלים הסירה את אבא ואמא מטפסי משרד החינוך. הורים יפגינו נגד ראש העיר וחגית משה: ״טרלול פרוגרסיבי״

השמאל חדר גם לעיריית ירושלים. הטפסים במערכת החינוך בעיר שונו ובמקום "שם האב" ו"שם האם" מצוין "פרטי הורה". המהלך המוזר בוצע דווקא בעיר שבה ראש העיר חובש כיפה ונבחר ע״י דתיים רבים ומי שאמונה על תיק החינוך בעירייה, חגית משה, נבחרה רק בשבוע שעבר לתפקיד יו״ר ״הבית היהודי״. חגית משה כלל לא מתנגדת למהלך.

במשרד החינוך מעולם לא חייבו את הרשויות המקומיות לבצע את השינוי ובמרבית מהרשויות המקומיות ההגדרה נותרה כפי שהיא אמורה להיות – אבא ואמא.

שינוי הטפסים נועד לשרת אג'נדה שמאלנית קיצונית ואנטי משפחתית המבקשת לטשטש את ערכי המשפחה היהודית, לקבוע כי משפחה יכולה להיות גם ללא אבא או ללא אמא ולכפות אג'נדה זו על רוב תושבי העיר, שאינם מזוהים עימה.

למרות שהצעת החוק, שביקשה לחייב את את משרדי הממשלה לשנות את הטפסים כך שיהיו א-מגדריים וימחקו את המונחים אבא ואמא, נפלה ולא אושרה בכנסת, בעיריית ירושלים הולכים דווקא עם הרעיון הקיצוני והבעייתי. ישנן ערים ששינו את הטופס וחזרו בהן בעקבות ביקורת ולחץ ציבורי, בהן העיר חריש. בירושלים לעומת זאת, לא רק שלא חזרו בהם מהמהלך אלא ששינוי הטפסים, שהיו תחילה רק במערכת החינוך הכללית, נכנסו השנה לשימוש גם במערכת החינוך הדתית והחרדית.

המהלך עורר זעם לאחר שגננות בתלמוד תורה בעיר נאלצו להסביר להורים שהן לא אחראיות לשינוי הטפסים והמדיניות וכי העירייה מחייבת אותן להחזיר את הטפסים חתומים.

התושבים פתחו במחאה והחתימו כאלף ההורים על עצומה הקוראת להחזיר את המצב לקדמותו ואף הקימו ארגון בשם "ירושלמים למען המשפחה". חלק מההורים אף מסרבים לשלוח את ילדיהם למסגרות החינוכיות בעקבות הפגיעה ברגשותיהם. ההורים מפנים אצבע מאשימה כלפי ראש העיר וכלפי מחזיקת תיק החינוך ואף מתכננים הפגנה.

הארגונים "ירושלמים למען המשפחה" ו"בצלמו" פנו לחגית משה ולראש העיר משה ליאון בדרישה להחזיר את הטפסים לנוסח המקורי, אך לא זכו לכל מענה.

חגית משה מסרה בתגובה לחדשות 0404: "מצרה על טשטוש ערכי המשפחה, אבל במקרה הנדון ההחלטה לא נתונה כלל להחלטת חברי מועצה או מחזיק התיק ולא נעשו על דעתי כמובן". יחד עם זאת, מסרבת חגית משה לומר כי היא מתנגדת למהלך. ראש העיר, משה ליאון, מתעלם מפניית חדשות 0404 ולא העביר תגובה.

יש לציין כי הרב דרוקמן, שתמך פומבית בחגית משה בבחירות לראשות מפלגת הבית היהודי וככל הנראה סייע מאד לניצחונה, הוא ממובילי מכתב המחאה של רבני הציונות הדתית נגד רישום "הורה 1 ו-2" בטפסים.

שלמה מור, 0404

מנהל החינוך בירושלים (מנח"י) מסר בתגובה לחדשות 0404: "הבחירה לשנות את טפסי ההרשמה למוסדות החינוך לשמות ההורים מאפשרת לכל הורה וילד/ה למצוא את מקומו בהליכים הרשמיים כפי שמקובל במקומות רבים. אין בכוונת הליך הרישום לכפות כל אג'נדה או לפגוע בשום ערך. אנו מצרים על בחירתם של ההורים למחות כנגד טפסי הרישום ובכך לא לרשום את ילדיהם למוסדות החינוך ולפעול בניגוד לחוק".

יהודה טיבי, מיוזמי המחאה בעיר מסר לחדשות 0404: "ההורים בעיר פשוט בהלם. בטפסים החדשים שקיבלנו מחקו את ההגדרות 'אבא' ו'אמא', ובחלקם אף החליפו בהורה 1 והורה 2. אנחנו מזועזעים מהתנהלות העירייה ובמיוחד של מחזיקת תיק החינוך חגית משה בנושא.

בתחילה מתעלמים מפניות של אלפי הורים, לאחר מכן מתייחסים אלינו כאילו אנחנו מטומטמים ומספרים לנו שלא מדובר בקידום של אג'נדה קיצונית, למרות שכל בר דעת מבין זאת, וכשגם זה לא עובד, ממשיכים לשקר או לגלגל אחריות על משרד החינוך ועל הפקידים. זה לא יעבוד! אנחנו נצא על זה להפגנות בכל העיר ולא נתפשר עד שבכל הטפסים יופיעו ההגדרות 'אבא' ו'אמא', כמו שהיה לאורך כל השנים. ירושלים לא תהיה החזית של הטרלול הפרוגרסיבי. כדאי שמשה ליאון וחגית משה יחליטו באיזה צד הם – ממשיכים להתייפיף או קשובים לתושבים".

סגן ראש העיר ירושלים, אריה קינג, לחדשות 0404: "אם מנהל החינוך בעיריית ירושלים מעז למחוק את אמא ואבא מטפסי הרישום ומחזיקת תיק החינוך בעירייה, עומדת בראש הבית היהודי ואינה מתקנת את הטעות שלה ושל המנהל שהיא ממונה עליו, אולי היא לא חושבת שזאת טעות חמורה כל כך. אם לראשונה מזה עשרות שנים, אין מנהל בכיר אחד בכל צמרת מנח"י שהוא דתי, מוטב שישקלו כל שותפיה של חגית משה בתחום הפוליטי, האם לתת לה שליטה בנושאי הליבה של החינוך ושל ערכי היהדות. כי (שוב, כמו בענייני השבת, הבית הפתוח, נשות הכותל ועוד…) מוכח שאין לה כל עמוד שדרה ערכי ועקרוני ובמצב שכזה, נראה שמוטב למחנה הימני-אמוני, לשקול היטב את ההצעה לאיחוד כוחות עם הבית היהודי".

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]