אושרה בקריאה ראשונה הצעת החוק להגדלת הקנסות למפרי תקנות קורונה - 0404
אושרה בקריאה ראשונה הצעת החוק להגדלת הקנסות למפרי תקנות קורונה יניב נדב, דוברות הכנסת

אושרה בקריאה ראשונה הצעת החוק להגדלת הקנסות למפרי תקנות קורונה

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה ראשונה את הצעת החוק "סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש" (הוראת שעה) (תיקון מס' 4), התשפ"א-2020.

52 ח"כים תמכו בהצעה שתגדיל את הקנסות עקב הפרת תקנות הקורונה, מול 23 שהתנגדו. על כן, ההצעה תועבר לוועדת הכנסת שתכריע איזו וועדה תכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית.

בהצעה הוצע להחמיר את הענישה המוטלת על מי שמפר הגבלות מסוימות אשר נקבעו לפי חוק סמכויות מיוחדות או לפי פקודת בריאות העם. כמו כן הוצע להרחיב את סל האמצעים העומדים לרשות גורמי אכיפת החוק בפעולת האכיפה של ההגבלות לפי חוק סמכויות מיוחדות.

הוצע להעלות את הסכומים המרביים של הקנסות המנהליים שניתן לקבוע לגבי עבירות מנהליות מ-5,000 שקלים חדשים ל–10,000 שקלים חדשים. בין היתר הוצע להעלות הקנסות על הפעלת מקום הפתוח לציבור או בית עסק, בדרך של פתיחתו לציבור, בניגוד לאיסור על הפעלתו כאמור שנקבע בתקנות, ועל הפרת ההגבלות לעניין מסיבה, כנס, טקס, לרבות טקס דתי, פסטיבל, טיול מאורגן, אירוע ספורט, מופע בידור או מופע אומנות.

כמו כן, הוצע להחמיר את הקנסות על הפעלה של מוסד המקיים פעילות חינוך, בדרך של פתיחתו ללומדים, לחניכים או למטופלים בניגוד לאיסור על הפעלתו כאמור שנקבע בתקנות. יצוין כי הכוונה היא לקבוע בתקנות סכומי קנסות שונים בהתאם להיקף ההפרה ולעוצמת הסכנה הנשקפת ממנה, כך שמוסד שפותח את שעריו ומקיים פעילות לימוד למספר גדול יותר של תלמידים – יקבל קנס גבוה יותר ממוסדות שמקיימים פעילות חינוך למספר נמוך יחסית של תלמידים.

שר הבריאות יולי אדלשטיין הציג את ההצעה ואמר: "אוסיף ואומר שוודאי שמצופה, לפחות אני מצפה מחברי הכנסת שבנושא של החוק הזה – שחל כידוע על כולם, לא על הקואליציה, לא על האופוזיציה, לא על סקטור זה ולא על סקטור אחר – מן הראוי שתהיה תמיכה גורפת להצעת החוק. אם בוועדה ירצו לשנות איזה דבר קטן זה או אחר ודאי שזה לגיטימי ובסמכותה של הכנסת, ברור. אני פשוט קצת הייתי עצוב לראות, אדוני היושב-ראש, שעושים גיוס בסיעות השונות קואליציה – כך לפחות הדעת נותנת שבהצעת חוק כזאת צריכה להיות תמיכה מקיר לקיר".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]