ועדת הכלכלה אישרה: החל מחצות כלי טיס זרים לא יורשו לנחות בישראל - 0404
ועדת הכלכלה אישרה: החל מחצות כלי טיס זרים לא יורשו לנחות בישראל עמוס בן גרשום, לע"מ

ועדת הכלכלה אישרה: החל מחצות כלי טיס זרים לא יורשו לנחות בישראל

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה היום תיקונים לתקנות הקורונה העוסקות בהפעלת שדות תעופה וטיסות, שנועדו לצמצם ככל הניתן את הכניסה לישראל ולהגביל את היציאה ממנה. התיקונים יכנסו לתוקף החל מהלילה בחצות ועד ל-31 בינואר 2021.

על מנת לאכוף את הידוק הסגר וההגבלות על היציאה מהבית לטיסה, אישרה הוועדה לאנשי רשות שדות התעופה לאסור כניסה לשדה של אדם שלא מציג אישור המעיד על כך שיצא לטיסה למטרה שהתקנות הכלליות מאפשרות. זאת לאחר שבתקנות הכלליות מבקשת הממשלה לקבוע כי היציאה לטיסה תותר אך ורק לצורך טיפול רפואי, לוויה של קרוב משפחה, לעבודה של עובד חיוני שלא ניתן לבצע מרחוק, לצורך הליך משפטי או יציאה לשהייה קבועה מחוץ לישראל. המשמעות היא כי גם מי קנה כרטיס לפני כניסת הסגר לתוקף, ומבקש לצאת שלא לשם אחת העילות המותרות, לא יוכל לעשות זאת.

בנוסף לכך אישרה הוועדה תיקונים שנועדו לצמצם למינימום גם את הכניסה לישראל. לפי התקנות שאושרו, כלי טיס זרים לא יורשו להיכנס לישראל למעט חריגים מסוימים, בהם טיסות מטען, טיסות כיבוי אש וטיסות לפינוי חירום רפואי. כל התיקונים יכנסו לתוקף החל מחצות הלילה, והן לא יחולו על טיסות שהמריאו לפני כניסתן לתוקף – כלומר, טיסות שימריאו במהלך היום ועד חצות עדיין יוכלו לנחות בישראל.

נציגת משרד הבריאות, עו"ד טל פוקס, הסבירה את התיקונים ואמרה כי הכוונה היא לצמצם ככל הניתן את היציאה והכניסה לישראל, כאשר מנכ"לי משרדי התחבורה והבריאות יוכלו לאשר חריגים.

הממונה על בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה כי הווריאנט האנגלי כבר מפושט בקהילה, וכי 50% מהדגימות הן של הווריאנט הזה. לדבריה, לעיתים עד שמבינים את זה, זה כבר מאוחר מדי. היא הוסיפה כי המשרד מנהל מעקב צמוד אחרי 27 החולים עם הווריאנט האפריקאי. "הווריאנטים מדבקים יותר ואנחנו לא יודעים מה ההשפעה שלהם מבחינת אלימות מוגברת, ולא יודעים לגבי יעילות החיסון. לגבי הווריאנט האנגלי – רואים עלייה בתחלואה בילדים ובצעירים, שמגיעים למצבים קשים. אין ספק שמה שרואים בנשים ההרות, שמגיעות לתחלואה קשה וקריטית, לא ראינו עד עכשיו. יש פה מאפיין אחר במגיפה הזו", אמרה.

ד"ר אלרעי פרייס הסבירה כי סגירת נתב"ג נחוצה משום שלא ידוע איפה הווריאנטים נמצאים, שכן הווריאנט הדרום אפריקאי הגיע לישראל עם אנשים שנכנסו מאיחוד האמירויות. היו"ר מרגי שאל מדוע הסגירה היא לשבוע, וד"ר אלרעי פרייס השיבה כי המטרה היא ליישר קו עם הסגר, אך תידרש סגירה של יותר משישה ימים. ח"כ בועז טופורובסקי שאל מדוע בדיקות לא יספיקו ואלרעי פרייס השיבה כי בדיקות מזהות רק 10% מהחולים לפני שעלו על המטוס, בעוד 90% מהחולים מתגלים לאחר שהם כבר בישראל.

היו"ר מרגי ביקש לדעת האם מטוסים פרטיים ישראלים יוכלו להיכנס לארץ. היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית, עו"ד רננה שחר, אמרה כי אזרח ישראלי וכלי טיס ישראלי יוכלו להיכנס לארץ בתקופה הזו. לדבריה, יש הבדל בין התמודדות עם אדם אחד לבין כמה מאות. ד"ר אלרעי פרייס התייחסה לכך ואמרה כי היא לא יכולה להסביר את זה. נציג משרד המשפטים, עו"ד שי סומך, אמר כי יש קושי משפטי למנוע זאת. היו"ר מרגי אמר כי הוא יכול לקבל את הטענה שקל יותר להתמודד מול אדם אחד, אך הבהיר כי צריך לטפל בעיוות הזה גם אם הדבר אומר שצריך לתקן את החוק.

בתום הדיון אישרו חברי הוועדה את התיקון לאסור על נחיתת כלי טיס זרים ברוב של 7 תומכים. תיקון התקנה המאפשרת לרשות שדות התעופה למנוע כניסה לנתב"ג ממי שאין לו את האישור המתאים אושר פה אחד.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]