כשני שליש מהרבנים הצבאיים לא הוסמכו לרבנות - מכתב דחוף נשלח לשר הביטחון - 0404
כשני שליש מהרבנים הצבאיים לא הוסמכו לרבנות – מכתב דחוף נשלח לשר הביטחון חדשות 0404

כשני שליש מהרבנים הצבאיים לא הוסמכו לרבנות – מכתב דחוף נשלח לשר הביטחון

רוב מוחלט של הרבנים הצבאיים בצה״ל מעולם לא הוסמכו לרבנות – כך עולה מנתונים שחשפו ב״תורת לחימה״ לאחר שהוציא מצה״ל את המידע באמצעות חופש המידע.

בעקבות כך ובעיקר החשש למעמד הרבנים וסמכותם ודמות מול החיילים שיודעים כי אינה באמת רב מוסמך, פנה ארגון ״תורת לחימה״ לשר הביטחון בדרישה לתיקון הנוהל המוזר.

במכתב צוין כי, ״כידוע, עם הקמתו של צה"ל הוקמה הרבנות הצבאית הפועלת עד היום. משימתה של הרבנות, לקיים את ייעודו של צה"ל כצבא יהודי ולקיים בו מרחב יהודי ציבורי, הנחלת הרוח היהודית בקרב המחנה וכמובן סיוע לכל דורש ודורשת הבא לבקש הלכה או לקבלת סיוע נדרש לקיום אורח חיים דתי בשירות הצבאי.

להוי ידוע, כי חלק משמעותי מדמותו של רב הוא הקומה התורנית שבו, קרי שנות לימוד התורה שצבר, הקף ידיעותיו ועמוד שדרה רוחני.

והנה, בניגוד לשאר התפקידים בצה"ל, בהם קצין מוסיף מקצועיות וניסיון במשימתו, ברבנות הצבאית מתעוררת בעיה וקושי הפוך – שירותו התובעני של רב יחידה אינו מאפשר לו כמעט להגות בספרי הלכה ופסיקה באופן מעמיק, וימי ההכשרה התורנית בגרף השנתי מעטים ואינם מספקים.

מציאות זו, לצד צורת הגיוס ותנאי השירות שאינם מאפשרים לרבנים בוגרי בתי המדרש ששקדו על התורה שנים רבות לפני שירותם הצבאי, וקומתם התורנית מעמיקה, להשתלב במערכת, הביאו לכך שמבדיקה שערכנו עולה כי כשני שליש(!) מהרבנים הצבאיים אף אינם מחזיקים בתעודת כושר לרבנות.

על מנת לענות על הצורך הגדול ברבנות צבאית חזקה, תורנית ומשמעותית, בדגש על העלייה הגדולה במספר הדתיים ושומרי המסורת הזקוקים לה מידי יום ביומו, חלה חובה לשנות ולטייב את צורת הגיוס, השירות וההכשרה של הרבנים הצבאיים, להרחיב את זמני הישיבה באופן משמעותי ולקדם מודל גיוס של רבנים בגילאים מאוחרים יותר (גילאי 30+) לשורות הרבנות הצבאית.

אנו סמוכים ובטוחים כי ככל שקומתם התורנית-הלכתית של הרבנים הצבאיים תעלה, כך רוחם הגדולה אותה הם מקרינים על היחידה ועל צה"ל כולו תתעצם אף היא.

אנו קוראים לך לפעול יחד עם הרבנות הצבאית לבניית תכנית עבודה רב שנתית שתקפיץ את עולם הרבנות הצבאית לפסגת מצויונות חדשה, למען צה"ל ומדינת ישראל".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]