לאחר שהורשע בשוחד: 4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני - 0404
לאחר שהורשע בשוחד: 4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני פלאש 90

לאחר שהורשע בשוחד: 4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר בצהריים (ראשון) את דינו של איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון לשעבר שהורשע בקבלת שוחד על סך 150 אלף שקל, ובעבירות מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון.

השופט בני שגיא אמר כי שמעוני רקם בצוותא עם אחרים תוכנית מושחתת ומתוחכמת שנועדה לגייס עבורו כספים ולהרחיקו מכך. "העבירות בוצעו על ידי הגורם הבכיר בהיררכיה העירונית. הציבור נושא עיניו אל נבחריו, שם מבטחו בהם ומאמין ביושרתם. שמעוני זכה לאמון רב אך בחר לנצל את האמון לטובת מטרותיו הפרטיות", אמר השופט וקבע כי יש קלון במעשיו. השופט שגיא ציין כי לשמעוני אין כל עבר פלילי ואמר כי "לא ניתן לומר כי מעשים אלו מבטלים כליל את היכולת להתחשב בתרומתו. ילדיו ומשפחתו מצאו את עצמם בסיוטאציה קשה ומורכבת".

לפי כתב האישום המקורי, שמעוני הואשם בקבלת שוחד בסך 466 אלף שקל, וכן בהפרת אמונים בכך שקיבל סכום נוסף של 575 אלף שקל בשל היותו ראש העיר, רובו ממקורות שאינם ידועים ובדרך נסתרת מעיני הציבור, מבלי שבירר את מקור הכספים, וכן בעבירות מס. התיק נוהל על ידי עורכי הדין ירון גולומב, קרן צבירן-לצטר, הילה גבאי ואורי פרייסמן מפרקליטות מחוז מיסוי וכלכלה.

שמעוני הורשע בנובמבר 2019 לאחר משפט שהתנהל קרוב לשנתיים, כשגם אחיו עופר שמעוני ואנשי העסקים יואל דוידי ומשה פונטה נקשרו בפרשה יחד עם עורך דין נוסף שזוכה.

האישום הראשון בפרשה עורר עניין ציבורי נרחב משום שעסק בטענות ליחסי שוחד בין ראש העיר לאיש עסקים גם בהקשר כלי תקשורת ואופן הסיקור בו, מה שהזכיר את טענות הפרקליטות בתיק 4000 של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אולם שמעוני זוכה מסעיף הסיקור העיתונאי בסופו של דבר, יחד אם זאת השופטת ציינה כי באופן כללי סיקור עיתונאי תמורת הטבות יכול להוות שוחד במקרים מסוימים.

בפרקליטות טענו כי הרקע לקבלת הכספים הוא מכתבי דרישה שקיבל משתי נשים שטענו שפגע בהן מינית. לאחר משא ומתן חתם שמעוני על שני הסכמי פיצוי עם המתלוננות, ונדרש לשלם יותר ממיליון שקל. על מנת לגייס את הכסף, הפרקליטות טענה לעסקת שוחד: שמעוני, כך נטען, פנה לאחיו עופר ולנאשם משה פונטה, שהיה יד ימינו, וביקש שיסייעו לו. השניים פעלו בידיעתו לגיוס הכספים ממקורות שונים, כולל מיזמים וקבלנים שונים הפועלים באשקלון, ובתמורה פעל ראש העיר לשעבר לטובתם.

השופטת לימור מרגולין-יחידי שהכריעה את דינו ופרשה בינתיים, פסקה כי היא מרשיעה את שמעוני בקבלת שוחד של 150 אלף שקל וזיכתה אותו מעבירות הקשורות להשבתת אתר אינטרנט. "הגעתי למסקנה שבין עופר לדוידי התקיימו יחסים עסקיים וקשרי תיווך, שמרבית העסקאות ביניהם היו עסקאות תיווך. הפרקליטות לא הצליחה להוכיח במידה הנדרשת ממנה את המאפיינים הלא חוקיים להם טענה במרבית העסקאות, וקיים ספק סביר בהקשר זה", כתבה השופטת.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]