3,644 מקרי אלימות נגד נהגי אוטובוס בשנה החולפת: "היום בו נהג ירצח קרוב מתמיד" - 0404
3,644 מקרי אלימות נגד נהגי אוטובוס בשנה החולפת: ארגון נהגי האוטובוסים, הסתדרות לאומית

3,644 מקרי אלימות נגד נהגי אוטובוס בשנה החולפת: "היום בו נהג ירצח קרוב מתמיד"

ארגון נהגי האוטובוסים בישראל מבית ההסתדרות הלאומית מפרסם הבוקר (ראשון) את דו"ח נתוני האלימות המלאים בקרב נהגי האוטובוסים בישראל לשנת 2020.

במסגרת סקר שנשלח לכ-12,000 נהגים מכל המגזרים והגילאים יחד עם איסוף מקרי האלימות שהגיעו לפתחו של ארגון הנהגים, עולה תמונת מצב מדאיגה במיוחד ולפיה הנהגים נמצאים תחת אלימות יום יומית.

על פי נתונים שנאספו על ידי ארגון הנהגים ומתחשיב המתבסס על תוצאות הסקר שנערך, בשנת 2020 חוו הנהגים  3,644 מקרי אלימות פיזית. בפועל, המספר גבוה בהרבה שכן רק 47% מהמקרים דווחו.

לשאלה אם הנהגים חוו אלימות מילולית או פיזית נגדם ענו הנהגים כי:
65% מהנהגים דיווחו כי נתקלו באלימות מילולית בעבודתם בשנה הנוכחית (27% מהם דיווחו על 6 מקרי אלימות ויותר).
40% מהנהגים דיווחו שחוו אלימות פיזית בעבודתם במהלך שנת 2020 (19% מהם דיווחו על 3 ויותר מקרים).
38% מהנהגים חוו גם אלימות פיזית וגם אלימות מילולית.
בנוגע לשאלה האם נהגי האוטובוסים דיווחו על האלימות כלפיהם ענו הנהגים כי רק כמחצית מהם שנתקלו באלימות פיזית דיווחו למשטרה (47%), ורק מעט יותר דיווחו לחברת האוטובוסים בה הם עובדים (54%).  

סיבת אי הדיווח על אלימות נגדם היא בעיקר בגלל חוסר באמון כי הנושא יטופל: 27% מהנהגים סברו כי לא רצו להטריח את המשטרה בעניין פעוט, 25% מהנהגים הביעו כי המשטרה לא תטפל כלל  במקרים אלה בעוד ש-36% מהנשאלים טענו כי זה מגיע  מסיבות אישיות וחוסר אמון במשטרה.
כ-55% מנהגי האוטובוס דיווחו כי הסיבה שלהם לאי דיווח לחברות התחבורה הציבוריות נובעות מכך שהחברה לא מטפלת  כלל בנושא כי אין גיבוי מהחברה.
בנוגע לשאלה עד כמה הינך בטוח בתפקידך כנהג אוטובוס עולה תמונה מצב מדאיגה.
שיעור גבוה מאוד (68%) מהנהגים דיווחו על חוסר תחושת בטחון בתפקידם, מהם 20% דיווחו שהם חשים "מאוד לא בטוחים".

כצפוי, נמצא קשר ישיר בין מספר אירועי האלימות שבהם נתקל הנהג ובין תחושת הבטחון שלו.   ככל שנתקל ביותר אירועי אלימות – כך תחושת הבטחון יורדת. נהגים מבוגרים (56+)  מדווחים על תחושת בטחון רבה יותר, ועל כך שהם נתקלים פחות באירועי אלימות, מאשר נהגים צעירים יותר.

על פי דו"ח ארגון הנהגים, אמצעי ההגנה הטוב ביותר עבור הנהגים הוא התקנת המחיצות בין הנהג לנוסעים. במענה לשאלה באיזה מידה ישפר כל אמצעי את תחושת הביטחון האישי שלך, השיבו 69% מהנהגים שמחיצת הפרדה תשפר את תחושת הביטחון שלהם, 60% השיבו כי לחצן מצוקה ישפר את תחושת הביטחון שלהם, ו-54% מהנהגים השיבו כי התקנת מצלמות באוטובוס תשפר את תחושת הביטחון שלהם.

61%  מהנהגים ציינו כי לא קיבלו כל הדרכה בשנתיים האחרונות בהתמודדות מול ציבור הנוסעים בדגש על דרכי פעולה מול אלימות. רק 39% מהנהגים העידו כי קיבלו הדרכה בנושא בשנתיים האחרונות וזאת על אף תקצוב שמגיע ממשרד התחבורה לחברות התחבורה הציבורית.

על פי הסקר, ככל שהנהגים צעירים יותר כך הם סובלים יותר מאלימות נגדם. 77% מהנהגים בגילאים 18-35 דיווחו כי חוו אלימות נגדם, 74% מהנהגים בגילאים 36-45 דיווחו כי חוו אלימות נגדם. 68% מהנהגים בגילאים 46-55 דיווחי כי חוו אלימות נגדם והנהגים שדיווחו על הכי פחות אלימות נגדם היו הנהגים המבוגרים יותר בגיל 56+ שרק כמחיצתם (54%) דיווחו על אלימות נגדם.

בחלוקה על פי ותק, הנהגים שחוו הכי הרבה אלימות נגדם היו בעלי ותק של 3-5 שנים (73%), 72% מהנהגים בעלי ותק של 6-10 שנים דיווחו כי חוו אלימות. 69% מהנהגים בעלי ותק של עד שנתיים דיווחו כי  חוו אלימות נגדם, 64% בעלי 11-20 שנות וותק דיווחו כי חוו אלימות נגדם והנהגים הוותיקים בעלי 21 שנות וותק על הכביש ויותר דיווחו כי 60% חוו אלימות נגדם.

ישראל גנון, יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים בישראל מבית ההסתדרות הלאומית מסר: "תוצאות הסקר לא יכולות להשאיר אף גורם אדיש. יש לפעול במהירות להכרה של נהגי האוטובוסים כעובדי ציבור, לסיים להתקין את מחיצות ההפרדה באוטובוסים, להפעיל מערכות הדרכה והנחיות ברורות לנהגים איך עליהם לתפקד באירועי אלימות וכמובן לתגבר את האבטחה, האכיפה והענישה על מנת לצמצם את האלימות ולמנוע שפיכות דמים. סקר זה רק מאשש את הידוע לנו ולפיו המצב בשטח הוא איום ונורא. היום בו נהג ירצח על הכביש קרוב מתמיד".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]