להותיר חותם: ניצול השואה שהקים האנדרטה לזכר קורבנות סטלין הלך לעולמו | עלינו לזכור את סיפורו - 0404
להותיר חותם: ניצול השואה שהקים האנדרטה לזכר קורבנות סטלין הלך לעולמו | עלינו לזכור את סיפורו אביחי ניצן

להותיר חותם: ניצול השואה שהקים האנדרטה לזכר קורבנות סטלין הלך לעולמו | עלינו לזכור את סיפורו

ניצול השואה, ראובן מיצ'ניק (95) שהיה מסורב עלייה בעבר והתגורר בעכו נפטר בתחילת השבוע לאחר שחלה בקורונה. מיצ'ניק ז"ל היה ממקימי האנדרטה לזכר קורבנות סטלין שליד העירייה והיה פעיל מאוד בקרב העולים החדשים. סיפורו האישי אף תועד במיזם משותף של מינהל קשרי קהילה ועמותת האוטגרפרס שנקרא "להותיר חותם בעכו". יהי זכרו ברוך.

להלן הסיפור כפי שתועד: במשך קרוב לעשרים שנה חלם ראובן מיצ'ניק להגיע לישראל וסורב על ידי השלטונות בברית המועצות. התפרקותה בשנת 1992 היוותה את ההזדמנות הראשונה עבורו להגשים את חלומו ולהגיע לארץ עליה חלם. "זה היה יום ההולדת השני שלי", הוא אומר. מי שהיה פעם מסורב עלייה הפך לאיש בולט ופעיל בקהילה בעכו, בה בנה את חייו מחדש.

הוא נולד בסוף יוני 1925 בעיר קוטובסק, מולדובה. עם כניסת הסובייטים, משפחתו של ראובן התפצלה. אביו נשלח למחנה עבודה בסיביר בעקבות התנגדותו למשטר, שם נפטר. יתר בני המשפחה נשלחו למחנה עבודה. תחילה נאסר על ראובן ללמוד בבית ספר כמו שאר הילדים בני גילו. אבל, בזכות חריצותו והצטיינותו בעבודה, הותר לו לבסוף ללמוד מספר שעות מצומצם ביום בתמורה לכך שיעבוד עד השעות המאוחרות של הלילה.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, ראובן גויס למערכה והחל לעבוד בתור פועל במפעל שמייצר בגדי חורף עבור צבא ברית המועצות. בתום המלחמה, המשטר העניק מדליות לכל הפועלים שהשתתפו במאמץ המלחמתי, אך ראובן שהוגדר ביחד עם בני משפחתו כ"אויבי המשטר", לא קיבל את מדלית הכבוד.

כאשר המלחמה הסתיימה, חזר ראובן לעבוד במפעל בו עבד לפני המלחמה. כאשר סיים את בית הספר, בת כיתתו שנסעה ללמוד באוניברסיטה רחוקה סייעה לו לברוח ממחנה העבודה. ביחד הם נסעו למקום מגוריה החדש, שם ראובן החל ללמוד הוראה תחת זהות בדויה. כשסיים את לימודיו נשלח חזרה לעיר בה גרה משפחתו והחל לעבוד שם בתור מורה. אהבתו הרבה לכדורסל דחפה אותו לפתוח קבוצה מקומית שנחשבה כסיפור הצלחה בברית המועצות. הצלחתו של ראובן נשמעה למרחקים ובעיר השכנה החליטו להעסיקו על מנת שיקים קבוצת כדורסל. גם קבוצה זו רשמה הישגים רבים ונסעה למשחקים בכל רחבי ברית המועצות. בשנת 1959 קבוצתו החדשה של ראובן הוזמנה למשחק באוקראינה. בתום המשחק ראובן הגיע להחלטה שלא יחזור עם הקבוצה אלא יישאר בעיר. שם הכיר את אשתו ילנה, עבד כמורה, ושימש כראש הקהילה היהודית בעיר.

אל עכו ראובן הגיע בעקבות חברו הישראלי, מנחם, לו עזר בעבר לאתר באוקראינה משפחה שהסתירה אותו במהלך השואה. "אני עזרתי לו וכעת הוא עזר לי. הוא מצא לי דירה ולימד אותי את השפה", אמר ראובן. בארץ עבד כמורה לפיזיקה עבור עולים חדשים. בעכו המשיך לפעול להנצחת מאורעות מלחמת העולם השנייה ובין היתר הקים בעיר את האנדרטה לזכר נרצחי סטלין. "אני לא שוכח את העבר או את שורשיי, אך שמח שעתידי ועתיד משפחתי הוא בישראל".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]