הזוים | ״איגוד הבמאיות והבמאים״ נגד ביהמ״ש שאסר הקרנת ג׳נין ג׳נין: ״דרך אלימה של השתקה״ - 0404
הזוים | ״איגוד הבמאיות והבמאים״ נגד ביהמ״ש שאסר הקרנת ג׳נין ג׳נין: ״דרך אלימה של השתקה״ דובר צה״ל

הזוים | ״איגוד הבמאיות והבמאים״ נגד ביהמ״ש שאסר הקרנת ג׳נין ג׳נין: ״דרך אלימה של השתקה״

לכו תבינו אותם. מוציאים דיבה ופוגעים בשמם הטוב של כוחותינו ואף בית המשפט מכיר בכך ואסר לפרסם את הסרט ג׳נין ג׳נין של מוחמד בכרי, אף ב״איגוד הבמאיות והבמאים״ מצדדים ביותר ובסרט ויוצאים נגד החלטת בית המשפט.

ע״פ דברי האיגוד, כך משתמע, היצירה גוברת על הכל – אפשר לטנף את צה״ל, גם אם הדברים אינם נכונים.

בפוסט שפורסמם בפייסבוק האיגוד צוין: ״הסרט "ג'נין, ג'נין" חושף פצעים פתוחים שעודם מדממים, גם אחרי עשרים שנה.

איננו מקלים ראש ברגשותיו של התובע, שלתפיסתו הסרט עושה לו עוול.
 
איגוד הבמאיות והבמאים, כמייצג של יוצרים ויוצרות, לא יכול להשלים עם הפגיעה המהותית של פס"ד הזה בעצם האפשרות ליצור יצירה דוקומנטרית שמביאה למסך חומרים שאינם קלים ומעוררי מחלוקת. פסק הדין של השופטת הלית סילש לא קובע עמדה ערכית לגבי סרטו של בכרי ולא לגבי טענות המרואיינים בו. תחת זאת, עוסק פסק הדין בטכניקות עריכה ובאמצעים קולנועיים ומפרש אותם באופן שגוי ומסוכן, תוך שהוא נאחז בקטע מצולם באורך של כארבע שניות ומורה על איסור גורף על הקרנת הסרט בישראל.
 
בכך, לתחושתנו, פסק הדין מנסה לעקוף ערכי יסוד דמוקרטיים ובוחר בדרך אלימה של השתקה ומחיקה של הסרט אחת ולתמיד. האיגוד אינו גוף צנזורה ואינו יכול לבדוק את אמיתות העדויות, אך אנחנו כיוצרות ויוצרי קולנוע איננו יכולים לשפוט ומסרבים לקבל עמדה כזאת שמבקשת למחוק יצירה, עמדה שלא מצליחה להבין מהי יצירה ומהי אילוסטרציה.
 
לכן אנחנו בוחרים להתייצב לצידו של מוחמד בכרי שתיעד בסרטו את מצוקותיהם וכאבם של בני אדם ברגעיהם הקשים ובמשך עשרים שנה עומד למשפט על כך, בתקווה שתימצא הדרך לתקן את העוול שיצר בית המשפט המחוזי״.
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]