הסתיימה חקירת מותו של סמל סהר אלגזר ז"ל בתאונה בצפון: מפקד הגדוד וסגנו ננזפו - 0404
הסתיימה חקירת מותו של סמל סהר אלגזר ז

הסתיימה חקירת מותו של סמל סהר אלגזר ז"ל בתאונה בצפון: מפקד הגדוד וסגנו ננזפו

ממצאי ועדת החקירה, שמונתה לבירור נסיבות מותו של סמל סהר אלגזר ז"ל בתאונת משאית מסוג אושקוש בגזרת הר דב, ב-22 ביולי 2020, הוצגו בשבוע שעבר, לראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי.

הרמטכ"ל סיכם כי מותו של סמל סהר אלגזר ז"ל, שלא נוכח פני האויב, הוא אירוע חמור ומצער, וכי לקחי ועדת החקירה, שהייתה רצינית ויסודית, יילמדו ויוטמעו בכלל צה"ל.

הוועדה שמינה מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, בראשות מפקד חטיבה 179, אלוף-משנה ניסים חזן, בחנה את נסיבות מותו של סמל סהר אלגזר ז"ל וגורמים משפיעים בהתרחשות התאונה. בדיקת ועדת החקירה התקיימה במקביל לחקירת מצ"ח, שממצאיה הועברו בימים האחרונים לבחינת הפרקליטות הצבאית.

מממצאי ועדת החקירה עולה כי הגורם הישיר לאירוע הוא נסיעה במהירות גבוהה שנגרמה כתוצאה מאובדן שליטה.

הוועדה בחנה גם את ההיבטים הקשורים בהתנהלות הגדוד בשגרה ואת אופן הוצאת משימות הנהיגה, ומצאה שהגורמים לתאונה היו בין השאר תכנון ושילוח לקויים למשימה ובקרה לא מספקת. כמו כן, נמצאו פערים בפעולות שבוצעו על ידי החטיבה המרחבית בעת כניסת הגדוד לתעסוקה מבצעית.

לאחר שהוצגו לו הממצאים, הנחה הרמטכ"ל על עבודת מטה רחבה, שתכלול תכנית למיפוי והסדרת הצירים המסוכנים בגזרות והטיפול בהם. ציר שיוגדר מסוכן יחייב את המפקדים לנקוט פעולות מיוחדות. בנוסף הנחה הרמטכ״ל לחדד את הנהלים ואת ניסוח הפקודות בנושא. 

הרמטכ״ל הורה בנוסף על הכנת ערכות הדרכה להכרת הצירים והנת״בים בכל הגזרות, ובנוסף על פיתוח ערכת הסברה בנושא תאונות דרכים, שתכלול דוגמאות ותועבר לכלל המפקדים והנהגים בצה״ל בדרך פשוטה וידידותית. הרמטכ״ל ציין כי יש להתאים את רמת הנהג, הוותק, והניסיון שלו למשימה, ולחדד את ניסוח הפקודות בנושא. 

בעקבות הממצאים, מפקד הגדוד וסגנו הועמדו לדין משמעתי בפני מפקד עוצבת "הפלדה", תא"ל סער צור, בגין אי-קיום הוראות מחייבות בצבא ונידונו לנזיפה חמורה. מפקד פלוגת הסיוע המנהלתי וקצין הרכב הגדודי הועמדו לדין משמעתי בפני מפקד חטיבת הנח"ל, אל"ם ישראל שומר, בגין אי-קיום הוראות מחייבות בצבא. מפקד פלוגת הסיוע המנהלתי נידון לנזיפה, הקצין סיים את תפקידו בטרם עת בשל מעורבותו באירועים נוספים. קצין הרכב הגדודי נידון לנזיפה חמורה.

מצה"ל נמסר כי צה״ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]