החשוד בתקיפת מפקד סיירת גולני: "מוכן לעבור פוליגרף, לא תקפתי אותו" | צפו - 0404
צילום: ערוץ 20

החשוד בתקיפת מפקד סיירת גולני: "מוכן לעבור פוליגרף, לא תקפתי אותו" | צפו

בצה"ל הודיעו היום (ראשון) כי מפקד סיירת גולני, סא"ל איוב כיוף, הותקף אמש על ידי מתיישב בעת פינוי ציר במהלך הפגנה על מותו של הנער אהוביה סנדק, סמוך ליישוב קדומים. בראיון לבועז גולן ואראל סג"ל בתכנית "הסיפור המרכזי" ששודרה הערב בערוץ 20, אמר החשוד בתקיפה כי הוא מוכן לעבור פוליגרף כדי להוכיח שלא תקף.

על אף טיעוניו כי הותקף באלימות בגין הערה למפקד הסיירת ולחייליו על שנגעו לנערות בסמוך לחזה; גורמים בצה"ל מסרו לחדשות 0404 כי הם דוחים את גרסתו, וטענו כי הקצין ביצע את עבודתו לפי הנהלים.

עו"ד יהודה שמעון מחוות גלעד, הנחשד בתקיפה, מסר כי "מדובר בעלילה. לאחר שהקצין התחיל לגעת בבנות שישבו על הכביש (בצורה שעשויה להתפרש כבעלת אופי מיני), ניגשתי אליו (עמדתי בצד קודם) אמרתי לו עזוב את הבנות, הוא דחף אותי – דחפתי לו את היד וקפצו עלי הרבה חיילים והפציצו אותי במכות".

שמעון פירט כי כאשר העיר לחיילים על כך שהם נגעו בנערות, בחלקם בסמוך לחזה, הוא הותקף ע"י סא"ל כיוף וחייליו באופן קשה, עד אשר נפגע ודימם: "תקפו אותי, אפילו המשטרה הבינה שלא עשיתי כלום. רק היום בצהריים הגעתי עצמאית לתחנה ונחקרתי, ושוחררתי מיד אחרי החקירה.

עד להודעת צה"ל לא ידעתי שזה המג"ד שהיה באירוע עם הנערות. עצוב שמפקד סיירת בצה"ל גם מבצע עבודות שיטור, גם פוגע בחופש המחאה הלגיטימי, גם פוגע עם חייליו בנות, גם תוקף אזרח שמעיר לו והכי עצוב שהוא רץ עם דו"צ להכפיש את ציבור המתיישבים. יום עצוב לגולני, לצה"ל ולמדינה". עו"ד שמעון שוחרר לאחר חקירה ללא תנאים, ובכוונתו להגיש תביעה אזרחית כנגד המשטרה וצה"ל על מעצר שווא ותקיפה.

דובר צה"ל

בהודעת דובר צה"ל על המקרה, נכתב: "בהפגנה שהתקיימה אמש סמוך ליישוב חסמו מתיישבים את ציר התנועה לכלי רכב. לאחר שנוצר עומס תנועה במקום הכוח הצבאי פנה למפגינים והורה להם לפנות את הציר. משסירבו, פעלו הכוחות לפינוי המפגינים לצידי הכביש.

אחד המפגינים נהג באלימות פיזית כלפי הקצין, הוא עוכב בנקודה והועבר לטיפול שוטר שנכח במקום. הקצין הגיש תלונה במשטרה. צה"ל מגנה ומוקיע בכל תוקף אלימות פיזית ומילולית כלפי משרתיו ורואה אירועים מסוג זה בחומרה רבה".

עוד נכתב כי ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, גינה בחריפות את תקיפת הקצין: "הרמטכ"ל רואה בחומרה רבה ביותר את ההתנהגות האלימה והעבריינית כפי שהתרחשה אתמול על ידי אחד המתיישבים בחטיבה המרחבית שומרון.

הרמטכ"ל קובע כי הפגיעה בלוחמי צה"ל, העושים לילות כימים להגנת אזרחי המדינה, על ידי מתיישבים, המוגנים על ידם, היא התנהגות פסולה שחובה עלינו להוקיע ולפעול כנגדה נמרצות ובנוסף למצות את הדין עם המעורבים. הרמטכ"ל שוחח עם הקצין והביע תמיכה והערכה על תפקודו ופעילות לוחמיו בשמירת הביטחון בגזרה".

מראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן נמסר: "לפני ואחרי הכל אדגיש: אין כלל מקום בשום מצב להרמת יד על חיילי צה"ל ומשטרת ישראל! זו עמדת ההתיישבות, רובה המוחלט ככולה. ללא מצמוצים וללא קריצות. אני מנסה בשעות האחרונות יחד עם הצוות המקצועי לברר מה ארע בארוע בכניסה לקדומים. מבדיקה ראשונית, התרחשו אמש שני ארועים חמורים, קשים ומיותרים – לכל הצדדים:

בארוע החמור הראשון, עולה חשש כבד לאור העדויות (הן מאזרחים והן מחיילים), כי מפקד או מפקדים בצבא נגעו בבנות דתיות תורניות בכביש הכניסה – לעיני הוריהן. אני מבקש להדגיש שעל פי החוק שוטרות אמורות לפנות נערות, בחסימת כביש תוך כדי מחאה, ולא חיילים או קצינים בגיל של ההורים שלהן. הארוע החמור השני חשש של אלימות כלפי חיילי צה"ל. חיילי צה"ל ושוטרי משטרת ישראל הם האחים שלנו, הם הילדים שלנו, הם השכנים שלנו.

הארוע של נגיעה בבנות תוך כדי פינוי הכביש ע"י קצין בצה"ל, אם התרחש, הוא חמור וחייב להיבדק.
אולם, חובה להדגיש בצורה ברורה: כל תלונה כזו, חמורה ככל שתהיה צריכה להיות מופנית לגורמים הרלוונטיים בצה"ל או במח"ש – בשום אופן לא מרימים יד על חיילי צה"ל או שוטרי משטרת ישראל. עמדת ההתיישבות ברורה: אין לגיטימציה לפגיעה בחיילי צה"ל בשום מקרה!

מאז שנהרג אהוביה סנדק הרוחות סוערות. אני קורא לאחינו בכוחות הבטחון ולאחינו בהתיישבות להוריד את מפלס הלהבות. הדרישה לשנות את צורת ההפעלה של ימ"ר ש"י נכונה, המחאה לגיטימית. אולם לצד זה, כמה דברים שהתרחשו לאחרונה מוגזמים. לעיתים מ-2 הצדדים. מה שצריך להבדק – חייב להבדק. מה שצריך להחקר – חייב להחקר. כרגע המשימה שלנו היא להוריד את הלהבות. אנשים אחים אנחנו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]