ועדת הכלכלה אישרה תיקונים לתקנות נתוני אשראי – הצרכנים יקבלו מידע ברור יותר - 0404
ועדת הכלכלה אישרה תיקונים לתקנות נתוני אשראי – הצרכנים יקבלו מידע ברור יותר 0404

ועדת הכלכלה אישרה תיקונים לתקנות נתוני אשראי – הצרכנים יקבלו מידע ברור יותר

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (רביעי) את בקשת משרד המשפטים ובנק ישראל לתקן את תקנות נתוני אשראי, על מנת להתאימן לשינויים טכנולוגיים ולשפר את יכולת הצרכנים לקבל אשראי. בין היתר, תוקנו התקנות כך שהמידע ללקוחות יועבר בצורה צרכנית בהירה יותר. ח"כ הילה שי וזאן, שמילאה את מקומו של היו"ר ועומדת בראש ועדת המשנה לצרכנות, אמרה כי מדובר בתיקונים שנועדו להקל על הצרכנים.

התיקונים כוללים, בין היתר, הקלות על הציבור כך שחיווי שלילי על 5 המחאות שסורבו יובא בחשבון רק אם חלפה אחת בלבד מיום ההתראה, במקום שלוש שנים כיום. בנוסף לכך אושרו תיקונים שנועדו לאפשר להנגיש את המידע בשפה צרכנית, ולאפשר גמישות טכנולוגית בדרכי זיהוי הלקוח, קבלת הסכמתו להעברת נתוני אשראי לגביו ותיעוד ההסכמה.

במהלך הדיון ביקשו ח"כ שי וזאן וח"כ ולדימיר בליאק לוודא שהלקוחות אכן יבינו את המידע שהם מקבלים ואת משמעות ההסכמה על קבלת נתוני האשראי שלהם. נציגת משרד המשפטים, עו"ד לירון מאוטנר לוגסי, אמרה כי נותן האשראי יצטרך לקבל הסכמה ברורה, לאחר שהציג ללקוח את הפרטים בשפה ברורה, וכן יידרש לשמור תיעוד של ההסכמה באופן שיהיה נגיש ללקוח.

כאמור, התיקונים אושרו בתמיכת ח"כ שי וזאן וח"כ בליאק ויכנסו לתוקף בעוד כחצי שנה. הממונה על נתוני אשראי בבנק ישראל, אייל חדד, אמר לאחר אישור התקנות כי מדובר בעזרה לאזרחי ישראל בתקופת הקורונה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]