יו"ר הכנסת: "אולי אחרי הבחירות הקרובות יהיה לנו הרוב הדרוש לרפורמות במערכת המשפט" | צפו - 0404
צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

יו"ר הכנסת: "אולי אחרי הבחירות הקרובות יהיה לנו הרוב הדרוש לרפורמות במערכת המשפט" | צפו

יושב ראש הכנסת יריב לוין התראיין הבוקר (שלישי) לבועז גולן בתכנית "האולפן הפתוח" בערוץ 20. במהלך הראיון התייחס לוין לנושא מערכת המשפט ותפקיד היועץ המשפטי לכנסת.

על הרפורמות הנדרשות במערכת המשפט, אמר יו"ר הכנסת: "עם ישראל לא מבולבל. אחד השינויים החשובים שהתרחשו בשנים האחרונות זה ההבנה בדבר הצורך בשינוי עמוק ויסודי במערכת המשפט.

ההבנה הזו חלחלה עמוק לרבים, רבים מציבים את הנושא הזה בראש סדר העדיפויות ובצדק. השינוי שנדרש הוא באמת שינוי מקיף, אגב שינוי שאני כבר הצעתי לפני שנים, בשורה של הצעות חוק שהגשתי בנושא הזה.

ראשיתו במהלך לשינוי שיטת בחירת השופטים. שורש הרע הוא ההיקף של ביהמ"ש העליון. עובדה, שכל המערכות מהיועמ"ש לממשלה ועד למטה, יונקות גם את הכיוון שהן מנחות אליו וגם את החופש שלהן לפעול באופן הבלתי חוקי שהן פועלות בו… ההתערבות של העליון בפעולות הממשלה ובחקיקת הכנסת, ולאחרונה אפילו הניסיון להתערב בחוקי יסוד; כל הדברים האלה מתחילים בסוף מדבר אחד – מההרכב האנושי של ביהמ"ש.

לכן אני חושב שגם ההתחלה וגם הסיום של העניין הזה – הם קודם כל בשינוי ההרכב האנושי לבית המשפט. ביטול הועדה לבחירת שופטים. הוצאת השופטים מתהליך הבחירה. העברת ההכרעה הזו לממשלה ולכנסת, כפי שקיים בהרבה מאוד דמוקרטיות ובראשן ארה"ב.

לצד המהלך הזה נדרשים שורה של מהלכים אחרים, דוגמת חקיקה חוק יסוד: חקיקה, שיקבע באופן ברור את העובדה שביהמ"ש איננו יכול להתערב בחוקי יסוד, בנושאי חקיקה… והרשימה בנושא הזה היא כמובן רשימה ארוכה ומפורטת.

הצעות החוק קיימות, מגובשות. לצערי עד היום לא היה לנו את הרוב הדרוש כדי להעביר אותן. אני מקווה שאולי אחרי הבחירות הקרובות המצב יהיה שונה".

בהמשך הוסיף לוין: "אני חושב שכל מוסד היועץ המשפטי לממשלה טעון תיקונים מהותיים ויסודיים. זה לא רק הנושא של ההפרדה בין היעוץ לתביעה הכללית, אני גם חושב שצריך להפריד גם את הדין הבינלאומי ששם נדרשת מומחיות מיוחדת.

הבעיה היא לא רק בכך שיש ליועץ כ"כ הרבה תפקידים, היא נוגעת גם למעמד היועצים המשפטיים, למשרדי הממשלה, לשאלה אם חוו"ד היועץ – מייעצת או שהיא הופכת להחלטה במקום נבחרי הציבור. לתפקיד עוצמות אדירות, כל זה לא מוגדר בשום חוק. נוצר מצב שהיועץ לוקח לעצמו איזה סמכויות שהוא רוצה… זה משמש את המהלך הדמוקרטי התקין.

לכן יש כלי אחד מרכזי לטפל בנושאים אלה – וזו חקיקה. צריך לומר את הדברים בגילוי לב, לצד ההצלחה בהבאת הציבור למודעות לנושא, עד היום לא הצלחנו לגבש לעניין הזה את הרוב הדרוש בכנסת. אני שואף ומנסה להגיע לזה, זה מאבק שאני מנהל הרבה מאוד שנים".

לוין סיכם: "אחוזי ההצבעה בימין נמוכים באופן דרמטי, ואחר כך נולד עוד תסכול. כדי לצאת מהמעגל – חייבים לצאת ולהצביע, להרים את אחוזי ההצבעה. ואז יש הזדמנות היסטורית לעשות שינוי ענקי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]