סיכום שנה בצה"ל: ירידה של 75% במקרי האובדנות בשנים האחרונות | לפרטים - 0404
סיכום שנה בצה

סיכום שנה בצה"ל: ירידה של 75% במקרי האובדנות בשנים האחרונות | לפרטים

היום (ראשון) התקיים תדרוך צה"לי בראשות ר' אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, בנושא סיכום הנפגעים בצה"ל לשנת 2020.

מעיקרי הדברים שהועלו בשיחה: ב-2020 נפטרו 28 חללים. בשנה הקודמת נפטרו 27 כאשר 2019 הייתה השנה עם מספר החללים הנמוך מאז הקמתו של צה"ל. המשימה הצבאית הינה להגיע למינימום.

בין החללים – כל הנפטרים באותה השנה, כולל חולים שגררו מחלות מספר שנים. אמש למשל נפטר משרת צה"ל שהיה חולה סרטן מספר שנים, והוא ייספר בשנת 2021.

ההתפלגות הינה: (א) חייל אחד נהרג בפעילות מבצעית, עמית בן יגאל ז"ל. (ב) שישה משרתים נהרגו בתאונות דרכים. (ג) שני משרתי צה"ל נהרגו בתאונות עבודה. אחד מהם הוא נכה עבודה מלפני הרבה שנים שנפטר השנה. (ד) שלושה משרתי צה"ל נהרגו בפעילויות אחרות (למשל אסון טבע). (ה) תשעה חיילים נפטרו בנסיבות אובדנות – כאשר אין חיילים בודדים בינם. בחלקם עוד לא הסתיימו התחקירים. בשנה שעברה היו בסה"כ 12 מתאבדים, כלומר ירידה של 3. (ו) חמישה נפטרו ממחלות.

פעילות בכל תחום על מנת להגיע למספרים טובים יותר: הסברה והדרכה כמרכז העשייה. למידה מתחקירים על מנת להימנע מטעויות. מדובר במאמץ גדול מאוד, מכיוון שהמפקדים מתחלפים כל הזמן. יתר על כך, נבדקות המגמות אחת לחודש ובהתאם לזה מנחים את הצבא ומקבלים החלטות.

נקודות חריגות שהועלו: עולה הצורך לוודא שאין "חלודה" בנהלי בטיחות. בכל הקשור לקורונה, יש חשש מחלות ואובדנות. ב-2021 עלולות להיות השלכות למצב הנוכחי.

ביחס לנושא האובדנות: דו"ח מבקר המדינה לשנת 2020 מתאר את כל התופעה בישראל והעולם והוא מחמיא לצה"ל. צה"ל הוריד בשנים האחרונות ב-75% את מקרי ההתאבדות. זה חצי מהיקף המתאבדים במדינות ה-OECD.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]