פצועים ועצורים במחאה על מותו של אהוביה סנדק ז"ל - 0404
פצועים ועצורים במחאה על מותו של אהוביה סנדק ז אלעזר ריגר

פצועים ועצורים במחאה על מותו של אהוביה סנדק ז"ל

אלפי מפגינים הגיעו הערב (מוצ"ש) לאזור משרדי מח"ש בירושלים, כדי למחות כנגד המשטרה בעקבות מותו של הנער אהוביה סנדק, שנהרג בהתהפכות רכב בזמן מרדף משטרתי.

המוחים קראו "לסגור את ימ"ר ש"י ולא לטייח את רצח אהוביה סנדק ז"ל", תוך נשיאת שלטים עם הכיתוב "קול דמי אהוביה זועקים", ו"דם יהודי אינו הפקר".

נתי רום

במהלך ההפגנה אמר אביו של אהוביה, אברהם סנדק: "אנחנו, אברהם ואיילת סנדק, הוריו של אהוביה, נער מתוק מתוק, עם חיוך גדול וחלומות ענקיים. רועה צאן בחבל בנימין שבארץ ישראל, ששקד על לימוד התורה.

נער יפה, מיוחד, יצירתי וטוב לב, גר על גבעה, במעוז אסתר, יחד עם חבריו הוא בנה אותה, טיפח גידל ואהב את הארץ. אהוביה שרצה להתארס עם שלהבת.איבדנו את אהוביה שלנו בשל שנאת החינם המופנית לנערי ונערות הגבעות, אלה המיישבים את ארץ ישראל והאוהבים את רגביה. ההתיישבות תמיד קבעה את גבולות ארצינו, הנערים יודעים את מה שאנחנו שכחנו.

קברניטי המדינה הם אלה ששלחו את שוטרי ובלשי ימ"ר ש"י, על תקציביו הענקיים והשיטור האכזרי שלעיתים נוגד את החוק להלחם בנוער נפלא זה. הכאב וההרס שהסבו לא פעם לא פגעה ברוחם של הנערים , אך הביאה למותו של אהוביה. פה מעל במה זו, איילת ואני קוראים לקברניטי המדינה למנות ועדת בדיקה חיצונית שתרד לחקר האמת, מה היה שם, באותו מרדף אומלל, ועדה שתאסוף את סרטי הצילום ממצלמות הדרך וממצלמות השוטרים ותוציא את האמת לאור, ותביא צדק לעולם.

אנחנו מבקשים הסברים: מדוע לא קיבלנו הודעה רשמית על מות בננו, מדוע שכב מוטל שעות בשטח מבלי שפינו אותו? מדוע נעצרו חבריו למעוז ימים כה רבים? נבלה נעשתה בישראל אנחנו דורשים תיקון. לא יתכן שהמשטרה תחקור את עצמה. בנוער מטפל מפלג נוער ולא יחידה לפשעים חמורים.

לכן, אנו קוראים לסגירת יחידת ימ"ר ש"י. כדי שמקרים אלה לא ישנו. כדי ששוטרים לא יעשו דין לעצמם. אם הקילקול נעשה בשל שנאת חינם ונפילת הרוח, אנחנו, קוראים מכאן לכולם להתחזק באהבת חינם כלפי כל עם ישראל על פלגיו ושבטיו, ולעסוק בבניין הארץ ובלימוד תורה. כדי ששם שמיים יתקדש. אנחנו מודים לכל מנחמינו התומכים והמעודדים בימים קשים אלה. מודים למפגינים על נחישותכם. בבניין ירושלים ננוחם".

אלעזר ריגר

מהמשטרה נמסר כי במהלך המחאה נפצעו שוטרים מהשלכת אבנים לעברם: "כוחות המשטרה ממשיכים בפעילות תוך שימוש באמצעים השונים ככל שנדרש בעקבות התפרעותם האלימה של מאות מפגינים שממשיכים ביידוי אבנים וחפצים לעבר השוטרים, גרימת נזק לניידות משטרה וחסימת צומת הכניסה להר חוצבים (ציר גולדה מאיר).

בעקבות האלימות כלפי כוחות המשטרה נפצעו עד כה 7 שוטרים כתוצאה מיידוי אבנים וחפצים לעברם. עד כה עוכבו/נעצרו על ידי המשטרה 20 מפגינים שהפרו את הסדר הציבורי".

דוברות המשטרה

בתגובה לפרסומים לפיהם התיק במח"ש צפוי להיסגר, מעו"ד איתמר בן גביר נמסר: "אם הערכה שהוצגה הערב נכונה, ובמח"ש סוגרים את התיק נגד השוטרים בפרשת סנדק, צריך לסגור את המחלקה לחקירת שוטרים ויפה שעה אחת קודם.

רק ביום שישי האחרון שוחרר אחרון הנערים העצורים. לא ברור איך מח"ש יכולים לסגור את התיק מבלי לשוחח עם הנערים כשהם משוחררים ואין שוטרים ששומעים אותם ומעורבים בשיחה. לא ברור כיצד במח"ש מתעלמים משלל ראיות שמלמדות שהשוטרים פעלו בניגוד לחוק ובניגוד לנהלים הפנימיים של המשטרה. החלטת מח"ש רק תגביר את הקרע ואת הקיטוב בחברה הישראלית".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]